Плоскостопість у дорослих: причини, лікування, профілактика

Анатомія людської стопи передбачає два зводу, завдяки яким підтримується амортизація і фізичне навантаження. Якщо стопа стає плоскою, відбувається деформація в результаті утворюється плоскостопість, і вона не може виконувати свої функції, як було раніше. Більшість людей не звертають уваги на порушення, але це неправильно.

Лікування плоскостопості

Призначати терапію може тільки лікар, після того, як буде проведено повне дослідження, але і висловлювання з цього приводу серед різних фахівців розходяться. Деякі лікарі вважають, що лікувати плоскостопість необхідно, як тільки з’явилися перші ознаки та симптоми, другі ж проти будь-яких дій, якщо людину нічого не турбує. Якщо подивитися на це з боку логічних міркувань, то освіта плоскостопості призводить до того, що змінюється біомеханічна здатність пересування стопи.

Відбувається зміна навантажень на ноги, напруга м’язів посилюється, те ж саме стосується і зв’язкового апарату стопи. Такі порушення не залишаються без наслідків, вони тягнуть за собою різні ускладнення, наприклад, вальгусную деформацію, коли неправильно формується кісточка на стопах, це і артроз колінного, кульшового суглоба, порушення в хребті і остеохондроз.

Методи лікування плоскостопості

У медицині таким захворюванням займаються лікарі – ортопеди, вони пропонують кілька методів лікування подібного недуги. Перший спосіб являє собою консервативне лікування, другий метод – це оперативне втручання.

На початковій стадії розвитку захворювання, лікарі рекомендують різні методи консервативного лікування, цілий ряд комплексних заходів. Операція призначається тільки в тому випадку, якщо ситуація дуже запущена, а пацієнту важко пересуватися, та його турбують постійні больові відчуття.

У деяких випадках, людина не турбує наявність у нього плоскостопості, він вільно і безболісно пересувається, у нього інших скарг, тоді лікування можна не проводити. Але повністю виправити деформацію стопи неможливо.

Консервативне лікування плоскостопості

Подібна терапія призначається для того, щоб зміцнити зв’язки і м’язи стопи, гомілки і спини, крім того, таке лікування дає змогу зупинити процеси деформації, що відбуваються зі стопою.

Такі заходи лікування допомагають особливо на початковому етапі хвороби, коли вона не запущена, при поперечному плоскостопості. Як правило, недуга супроводжується утворенням шишки на стопі з болючими відчуттями, тому що кістки стопи розходяться в різні сторони, відбувається зміщення внутрішньої частини.

Якщо не почати лікування при перших ознаках, консервативні методи потім вже можуть і зовсім бути марними, тому доведеться робити операцію. Крім того, консервативне лікування передбачає й інші комплексні заходи, серед яких, людина повинна повністю відмовитися від незручного або тісного взуття, не носити туфлі на підборах, тільки невеликої висоти може допомогти правильно розподілити навантаження на ноги.

Необхідно обмежувати великі навантаження і перебувати, як можна більше, в спокої, особливо, на період лікування або в той час, поки холодний компрес буде лежати на нозі. Завдяки холоднішому компрес можна зняти оттеки і больові відчуття. Терапія передбачає використання спеціальних устілок для моделювання зводу під час плоскостопості. Ортопедичне взуття, як і спеціалізовані устілки, володіють хорошим лікувальним ефектом, особливо, якщо у людини утворилося поздовжнє плоскостопість. Устілки розташовані ближче до передньої частини стопи, щоб зменшити навантаження на п’яту, таким же чином використовуються і задники. Якщо є відхилення в області великого пальця, тоді лікарі рекомендують використовувати спеціальні вкладиші між пальцями.

Лікування плоскостопості використовують не тільки комплексні заходи, консервативні методи лікування – це ще й антибіотики, вони знімають сильний біль і запальні ознаки, як правило, це протизапальні, не містять стероїди, ліки. Наприклад, ібупрофен та диклофенак, якщо є дуже сильні болі, тоді всередину суглоба вводять кортикостероїди.

Масажні процедури, зарядки і фізичні вправи проти плоскостопія, також є консервативними методами лікування. Крім того, щоб знімати симптоми захворювання, необхідно пам’ятати і про нього самого, тобто усунути основну причину хвороби. Проводити профілактику проти остеопорозу та остеохондрозу, привести в норму вагу, підвищити рухову активність. Такі заходи лікування плоскостопості допомагають не тільки правильно і консервативно підходити до вирішення проблеми, але гарантовано досягти позитивного результату.

Оперативне лікування плоскостопості

Як вже згадувалося, оперативне втручання відбувається, тільки в серйозних випадках, коли консервативні методи лікування не допомагають і марні. За допомогою операції, лікарі допомагають своїм пацієнтам позбавитися від сильних больових відчуттів і домогтися повернення вихідного положення стопи.

Як правило, в медичній практиці передбачено кілька видів оперативного втручання, наприклад, остеотомія, коли розтинають зв’язки і видаляють ознаки деформації стопи. Є така операція, коли відбувається видалення деформованої кістки або кісткової шпори. Видалити суглобову оболонку допомагає така процедура, як синовэктомия.

Можна зафіксувати кістка разом зі зв’язками або м’язами, така операція називається артродез, після втручання пацієнту слід носити деякий час спеціалізовані устілки, які називаються ортодезы, вони допомагають фіксувати стопу в необхідному положенні.

І ще один тип оперативного втручання існує в медичній практиці, назва якого транспозиція сухожилля, процедура передбачає пластику неправильно сформованого сухожилля за рахунок здорової ділянки м’язів.

ЛФК для лікування плоскостопості

Фізичні лікувальні вправи необхідні для того, щоб зберігати тонус м’язів і зв’язок, зміцнювати їх, те ж саме стосується і інших суглобів. До лікувальної фізкультури лікарі рекомендують звертатися на початковій стадії розвитку плоскостопості, щоб попередити можливі ускладнення, отримати хороший результат і ефективність від процедур, особливо це стосується захворювання поздовжньої форми. Виконувати лікувальну фізкультуру необхідно 4 рази на день за 15 хвилин.

Як правило, лікувальна фізкультура у дорослих передбачає різні вправи, наприклад, згинання і розгинання стопи, спроба захоплення невеликих предметів пальцями ноги. Можна катати стопи на скалці або використовувати для цієї мети будь-який інший предмет овальної форми, а також перекочувати їх з п’ятки на носок, і навпаки.

Людям, які страждають плоскостопістю корисно ходити по землі босими ногами або по траві, фізичні вправи, також передбачають зміну навантаження на окремі ділянки стопи. Наприклад, кілька хвилин походити на носках, потім, деякий час пересуватися на п’ятах, через деякий час поміняти тактику і походити зовнішнім краєм стопи.

Щоб проходити масажні процедури, не обов’язково відвідувати фахівця, можна виконувати їх вдома, використовуючи спеціальні масажні килимки. Лікарі рекомендують розмістити вироби в тих місцях будинку, де людина найчастіше ходить. Головна перевага і гідність масажу в тому, що процедура сприяє зміцненню м’язів і зв’язок, вона покращує мікроциркуляцію. Крім того, слід зазначити, що лікувальна фізкультура допомагає впоратися з плоскостопістю не тільки на ранніх стадіях захворювання, лікарі прописують її пацієнтам і після операції, щоб виключити рецидив.

Підсумки

Кожен лікар погодиться з тим, що плоскостопість, незалежно від стадії розвитку, представляє собою серйозне захворювання, яке не слід запускати, тому що можна дожити і до ускладнень, краще всього, прийняти заходи, як можна раніше. Щоб уникнути захворювання необхідно пам’ятати про профілактику.

Додатково про те, як правильно лікувати плоскостопість дорослим, розповість відео

Залишити коментар