Симптоми сказу у людини і перші ознаки

Сказ вважається одним з найбільш небезпечних інфекційних недуг, який у більшості клінічних випадків тягне за собою летальний результат. Як правило, вірус сказу передається за допомогою укусу хворої тварини. Сьогодні мова піде про те, які симптоми сказу у людини, і як убезпечити себе від такої недуги.

Способи зараження: етіологія захворювання

Сказ як людський недуга умовно ділиться на два типу:

 • природний;
 • міський.

Перший тип може бути спровокований укусами тварин, що мешкають в дикій природі. До таких слід віднести вовків, лисиць, єнотів, скунсів і т. п. Другий тип патології найбільш поширений в медичній практиці. Заразитися сказом людина може від домашнього вихованця – кішки або собаки.

Деякі тварини є носіями патологічного мікроорганізму — Neuroiyctes rabid. При його попаданні в людський організм відбувається зараження сказом. На жаль, убезпечити себе від зараження не може ні один з нас, однак при своєчасному прийнятті всіх заходів з лікування укусу тварини можна уникнути розвитку ускладнених наслідків.

Сказ передається, як правило, за допомогою укусу інфікованого чотириногого вихованця. Як показує медична практика, найбільш небезпечним є укус в область голови. У 80% випадків людина заражається на сказ. При укусі за зап’ястя інфікування спостерігається у 50% випадків. А ось самим безпечним, як це не дивно, вважається укус за гомілку. При такій локалізації укусу сказ виявляється лише у 20% людей.

Раніше після укусу чоловік повинен був спостерігати за своїм домашнім вихованцем протягом 10 діб. Якщо тварина не вмирало, то сказ людині не загрожувало. Сьогодні негайно потрібно звертатись у медичний заклад і робити відповідну вакцинацію.

Також Neuroiyctes rabid може потрапити в людський організм і без укусу. Наприклад, якщо слина інфікованої тварини потрапить у відкриту рану або садно, то цілком може статися зараження.

Первинна клінічна картина

Після потрапляння в людський організм інфікованої слини чотириногого вихованця перші ознаки сказу можуть проявитися протягом 3 місяців або 10-12 днів. Первинний період зараження на сказ у людини іменується прихованим або інкубаційним. Медичній практиці відомі випадки, коли перші ознаки проявлялися по закінченні чотирьох років після укусу.

Лікуючі фахівці виділяють три основні стадії розвитку людського сказу, і кожній з них притаманна певна симптоматика. Отже, сказ має наступні етапи:

 • первинний;
 • період збудження;
 • параличный.

Як правило, первинні ознаки сказу проявляються протягом 24-72 годин. До таких слід віднести:

 • Відчуття укусу. До цього часу місце локалізації порушення цілісності шкірних покривів може вже повністю затягнутися, однак людина відчуває больові синдроми.
 • Шкірні покриви в місці локалізації укусу стають надмірно чутливими.
 • Субфебрильна температура підвищується до позначки 37,3°.
 • З’являється патологічна слабкість, яка супроводжується головними болями, нападами нудоти і позивами до блювотним рефлексам.
 • З’являються галюцинації. Вони можуть мати нюховий характер.
 • Депресивний стан.
 • Порушення нічного сну і втрата апетиту.

Далі настає так звана фаза збудження. В цей період проявляються такі ознаки сказу у людини:

 • Боязнь води. Людина боїться навіть зробити ковток води, на тлі чого у нього з’являються спазми верхніх дихальних шляхів, а також може виникнути блювота.
 • Дихальні процеси набувають судомний характер. Людині не вистачає кисню, а його дихання стає поверхневим.
 • Судомні напади впливають на особові м’язові тканини, в результаті чого особа може перекоситися.
 • З’являється патологічна боязнь яскравого світла.
 • Пульс різко прискорюється.
 • Підвищується виділення поту, і у пацієнта постійно тече слина.

Період роздратування, як показує медична практика, настає на 2-3 добу після інфікування пацієнта. Саме в цей період нервова система перебуває на піку збудження, тому людина стає вкрай агресивним і небезпечним. Пацієнт може ламати предмети, рвати волосся, одяг, загрожувати оточуючим.

В моменти нападів у людини з’являються різні галюцинації, які набувають в основному слуховий характер. Також у пацієнта може відзначатися навіть короткочасне припинення функціонування серцевого м’яза.

Третя сходинка, яка іменується параличной, вважається найнебезпечнішою. Ознаки сказу у людини набувають яскраво виражений характер, а проявляються симптоми стають небезпечними для життя. Ця стадія розвивається приблизно через 12-24 години після інфікування. Параличному періоду характерна наступна симптоматика:

 • параличные процеси зачіпають функціонування мовного апарату;
 • спостерігається порушення функціонування окремих ділянок головного мозку;
 • практично зникає здатність до самостійного пересування;
 • людина перестає сприймати дійсність, атрофуються практично всі органи почуттів;
 • субфебрильна температура підвищується до критичної позначки 42°.

На цьому етапі вся вищеперелічена симптоматика призводить до смерті. Летальний результат наступає в результаті припинення функціонування серцевого м’яза або дихальних органів. В цілому симптоматика сказу проявляється протягом 3-7 днів після інфікування. Після первинного прояву симптомів смерть настає протягом 24 годин.

Заходи з порятунку

Якщо вас вкусила тварина, не потрібно чекати появи первинної симптоматики сказу, а до лікаря слід звернутися негайно. Лікуючий фахівець зможе оглянути людини і прийняти рішення про проведення систематичній вакцинації. Обов’язково прищеплюють мисливців і ветеринарів.

Щоб сформувався стійкий імунітет до патогенних мікроорганізмів, провокуючим сказ у людини, щеплення робляться за певною схемою. Як показує медична практика, внутрішньом’язову ін’єкцію проводять у першу добу, а потім на 3, 7, 14, 28 день. Через 3 і 6 місяців пацієнтові, що знаходиться в групі ризику, повторно можуть запропонувати пройти процедуру вакцинації.

Обов’язково зробити щеплення потрібно в таких випадках:

 • при укусі живуть у відкритій місцевості гризунами;
 • при попаданні слини інфікованої тварини, яка має явні симптоми сказу;
 • при отриманні травми, зокрема, при руйнуванні цілісності шкірних покривів предметами, які контактували з заразними тваринами.

В інших випадках вакцинація не вважається необхідною, проте ігнорувати візит до доктора фахівцеві не можна. Навіть після укусу домашнього чотириногого улюбленця необхідно відвідати медичний заклад. Як вже говорилося, раніше в практиці вичікували 10 діб з моменту укусу. Якщо тварина залишалося здоровим, значить, людина не потрапляв у зону ризику. Однак керуватися цим правилом вкрай небажано, оскільки смерть в разі інфікування настає в середньому через 7 днів.

Якщо людина своєчасно не звернувся в медичний заклад, а симптоми сказу набули яскраво виражений характер, медицина тут безсила. Хворого госпіталізують, щоб полегшити симптоматику, ізолювати його від сторонніх шумів і яскравого світла. Вентиляція легеневої порожнини проводиться для продовження життя, проте це не рятує.

На жаль, на сьогоднішній день медицині невідомі способи лікування сказу у людини. Якщо клінічна картина вже проявилася, то врятувати людину не вдасться. Ось чому так важливо дотримувати всі запобіжні заходи під час відпочинку на природі, а також містити за правилами чотириногих домашніх улюбленців. Останнім часом людство зіткнулося з проблемою великого скупчення бродячих собак на міських вулицях. Постарайтеся уникати контакту з такими тваринами, а при укусі негайно звертайтеся в медичний заклад. Будьте здорові!

Залишити коментар