Причини оніміння губ: чи має місце патологічний процес?

Оніміння губ, або їх парестезії – це вкрай неприємне стан, при якому шкіра втрачає чутливість. Разом з тим, на її поверхні може відчуватися поколювання, стягання, і навіть печіння, хоча і не завжди. Даний симптом сигналізує про досить серйозних патологічних процесах в організмі, на які ні в якому разі не можна закривати очі.

Це можуть бути важкі хронічні захворювання і неврологічні відхилення, які вимагають максимально раннього лікування. Тому якщо ви відчули це, важливо терміново з’ясувати причини оніміння губ у вашому випадку, щоб не спровокувати прогресування патології.

Ігнорувати або тривожитися?

Існують симптоми, які ні в якому разі не можна ігнорувати, принаймні, якщо їх настання не супроводжували якісь дратівливі чинники.

Одна справа, коли губи німіють у вас на сильному морозі, або в кабінеті стоматолога, який робить вам инфильтрационную анестезію зуба, і зовсім інша – коли це відбувається просто так, без будь-яких тригерів і каталізаторів.

В першу чергу, при таких проявах слід перевірити стан власної нервової системи – практично гарантовано, що з нею не все гаразд.

Однак такі симптоми можуть сигналізувати і про патології інших органів або систем – наприклад, ендокринної.

Давайте розберемося в причинах оніміння язика і губ більш детально, щоб розуміти, що зробити в даній ситуації.

У чому полягає корінь проблеми?

Якщо у вас терпнуть губи – це досить тривожна ознака, який у більшості випадків вказує на неврит лицевого нерва. Він починається з огляду на те, що мозок не проектує «потрібні» імпульси для міміки обличчя. Відбувається оніміння спочатку однієї його частини, потім в процес втягуються інші. Наприклад, це може закінчитися онімінням підборіддя і нижньої губи, або онімінням носа і верхньої губи.

Але і на цьому прогресування проблеми не завершиться. Якщо ви вчасно не заб’єте тривогу, неврит може просто паралізувати частину вашого обличчя, сильно порушити вашу міміку, і навіть спровокувати помітно виражене естетичне недосконалість зовнішності. Дуже важливо вчасно звернутися до вузьконаправленому фахівця, щоб уникнути такої сумної долі.

Однак він не завжди пов’язаний з важкими відхиленнями, і цілком можливо, що виник у вас через банальну дефіциту поживних речовин в організмі.

Якщо говорити про невриті лицьового нерва, слід знати, що це захворювання має суто запальний генез. Воно швидко прогресує і починається зазвичай з тягнучої біль за вухом, після чого відбувається оніміння тієї або іншої частини лиця (найчастіше саме губ).

Крім цього, ви можете відзначити такі симптоми:

 • Слабкість, параліч або парез мімічних м’язів обличчя;
 • Порушення слуху;
 • Притуплення смаку та нюху;
 • Недолік слиновиділення;
 • Сльозотеча;
 • Асиметрія обличчя.

Варто розуміти, що цей розлад має власний генез і етіологію. Зазвичай воно розвивається внаслідок перенесених раніше захворювань, особливо герпесу та менінгіту. Але може бути і окремим, самостійним. Якою б не була природа даного порушення, вам слід терміново звернутися до лікаря ще при виявленні первинних клінічних проявів захворювання.

Для лікування невриту лікар призначить вам додатковий прийом вітамінів групи В, а також нестероїдні протизапальні, протинабрякові та судинорозширювальні препарати. Можливо, для нейтралізації симптому, вам буде показана фізіотерапія.

Гіповітаміноз

Дуже часто парестезії губ буває пов’язана з дефіцитом певних вітамінів і мікроелементів в організмі.

У переважній більшості випадків, це стосується вітамінів групи В – біокаталізаторів для нормального стану і функціонування всієї нервової системи. Якщо у вас в організмі зазначається їх гострий недолік, у вас можуть німіти не тільки губи, але і, наприклад, кінцівки.

Особливо це стосується дефіциту вітаміну В12 – ціанокобаламіну. Якщо ви дотримуєтеся вегетаріанської дієти, такий розвиток подій цілком логічно для вас, тому що це речовина концентрується в основному в м’ясній їжі.

Не варто вважати, що гіповітаміноз – це несерйозна проблема, на яку навіть не варто концентрувати увагу. Коли у вас щось болить, або відбуваються інші неприємні зміни в тілі на тлі даної проблеми, ваш організм сигналізує вам про те, що вичерпав всі свої ресурси і терміново потребує підживлення. Зазвичай за парестезією губ на тлі гіповітамінозу В12 слід маса інших патологічних витків, які провокують дійсно серйозні проблеми зі здоров’ям, аж до деменції та інших відхилень подібного роду.

Однак ви не повинні робити подібні висновки самостійно, і налягати на вітамінні комплекси при таких припущеннях. Вам слід звернутися до лікаря, щоб він виявив точну проблему і призначив відповідне лікування. При оніміння нижньої губи, а також підборіддя, вам може не вистачати не тільки вітаміну В12, але і вітаміну В2 або В6.

Синдром онемевшего підборіддя

Якщо локалізація парастезії доводиться тільки на нижню частину рота і подбородочную область, це може сигналізувати про такому розладі, як синдром онемевшего підборіддя. При цьому порушення може стосуватися всієї нижньої щелепи, аж до мочок вух. Також в патологічний процес може залучатися кінчик носа й мови.

У цьому випадки губи можуть німіти на тлі серйозних системних захворювань (наприклад, аутоімунних), або метастазування при ракових пухлинах. Синдром також вимагає негайного лікарського втручання, оскільки важливо почати саме причинний терапію.

Гіпоглікемічний синдром

У разі оніміння верхньої і нижньої губи, може мати місце таке порушення, як гіпоглікемічний синдром. Це стан, при якому рівень глюкози в крові опускається до порога в 3,5 ммоль / л. Таке порушення може спричинити потенційно небезпечні для здоров’я реакції. Розвивається воно планомірно і послідовно. Як правило, оніміння губ відбувається вже в тому випадку, коли гіпоглікемічний синдром активно прогресує.

Гіпоглікемічний синдром проявляється в залежності від його поточної стадії. Спочатку у пацієнта спостерігається дратівливість, апатія, втома, відчуття голоду навіть після прийому їжі. На другій стадії ненормальна агресивність змінюється неадекватним веселощами, зазначається дрібний тремор кінцівок, підвищена пітливість. На третій розвиваються судомні стани, підвищується м’язовий тонус і артеріальний тиск.

На четвертій настає кома. Найбільш поширеним ускладненням такого стану є набряк головного мозку, який закінчується летальним результатом.

Якщо ви страждаєте цукровим діабетом, і відчули оніміння губ, вам потрібно в терміновому порядку перевірити рівень глюкози за допомогою глюкометра, і, у разі його зниження, заповнити запаси глюкози в крові. Якщо ж це стан розвинулося саме по собі важливо в невідкладному порядку звернутися до компетентного фахівця в області ендокринології.

Гіпертонічний криз

Оніміння губ – частий супутник гіпертонічного кризу. Хронічні гіпертоніки знають, як швидко купірувати даний стан, а ось тим, хто стикається з ним вперше, потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Крім призначення лікування, він повинен диференціювати і встановити правильний діагноз, а також допомогти вам розібратися в причинах такої патології. Виключно важливо вжити заходів по профілактиці кризів надалі, оскільки цей стан нерідко є загрозливим життя.

Крім оніміння губ, при гіпертонічному кризі пацієнт відчуває:

 • Сильний головний біль;
 • Болі в грудях (зазвичай тягнуть, тиснуть, оперізують, без чіткої локалізації);
 • Судомний синдром;
 • Блювоту;
 • Задишку і постійну нестачу повітря;
 • Порушення координації рухів;
 • Минущий параліч;
 • Розлади свідомості.

Іноді хворим з гіпертонічним кризом потрібна термінова госпіталізація, тому при погіршенні стану потрібно викликати швидку допомогу.

Розсіяний склероз

Мабуть, самим невтішним діагнозом у пацієнтів з онімінням губи може стати саме розсіяний склероз. Це незворотнє ураження мієлінової оболонки нервових волокон, яке провокує досить важкі неврологічні симптоми. Є аутоімунним розладом, погано піддається терапії і схильним прогресувати протягом усього життя.

Як бачите, оніміння губ – не такий вже безневинний» симптом, яким може здатися на перший погляд. А тому ми закликаємо вас звертатися за професійною допомогою при його наявності. Будьте здорові!

Залишити коментар