Послід – що це таке і чому він важливий для породіллі?

Послід починає формуватися відразу після зачаття. Він складається з плаценти, пуповини і плодових оболонок.

Як виглядає послід?

Плацента – тимчасовий орган, він пов’язує материнський організм і плід на клітинному рівні. Материнська частина складається з внутрішнього секреторного шару матки, а плодова – з ворсинчатого хоріона – зовнішньої оболонки плода.

Функції плаценти:

 • дихальна;
 • поживна;
 • імунна захист;
 • ендокринна;
 • бар’єрна.

Формується плацента із зовнішньої оболонки хоріона, частина якого покривається ворсин, проникаючи в слизову матки – так утворюється оболонка плодового яйця. Структурне формування плаценти цілком завершується до 16 тижня вагітності, а з 36 починається її старіння. Пуповина – з’єднує материнський і дитячий організми, завдяки їй здійснюється кровообмен.

Пупкові артерії – їх 2 – відводять венозну кров від пупка, поживні речовини і кров підходить по пупковій вені.

Щоб навколишні органи не здавлювали судини, їх захищає особлива в’язка субстанція – Вартонов холодець. В період пологів пережиму може все-таки відбутися, в цьому випадку проводиться кесарів розтин.

Зовні плодовий міхур покритий гладким хоріоном.

Зсередини він складається амніона – це клітини, що виробляють навколоплідну рідину, в якій плід знаходиться весь внутрішньоутробний період. Коли починається родова діяльність і шийка матки розкривається до 6 см, плодовий міхур розривається і води виливаються. Якщо бульбашка лопається вже на голові народжується немовля, він народжується в «сорочці».

Народження посліду

Відділення посліду відбувається в післяпологовий період. Цей період при нормальному перебігу пологів проходить вичікувально – акушери уважно спостерігають за породіллею і оцінюють зовнішній стан жінки, контролюючи пульс, і визначаючи, яку кількість крові втратила жінка. Для оцінки кровоотделения під породіллю підкладають емальований посуд. Сечовий міхур по мірі наповнення спорожняти – інакше він затримує відділення посліду, а це дуже небезпечно.

Через 1,5-2 години і крововтрати не більше склянки, починається самостійне вигнання посліду. Якщо ж кровотеча посилюється, або зазначається затримання посліду, то проводиться ручне відділення. Не можна послід залишати – навіть малесенька частина може спровокувати серйозні післяпологові ускладнення: сепсис, кровотеча – стани, загрозливі для життя породіллі.

Ознаки відділення посліду

Нижче ми розглянемо найважливіші ознаки відділення дитячого місця.

 • Ознака Шредера – зміна стану форми і висоти матки. Після відділення посліду матка сплощується, дно піднімається до пупка, в деяких випадках досягає реберної дуги. Відхилення матки відбувається вправо;
 • Ознака Альфельда. Зовнішній відрізок пуповини подовжується, опускається в піхву. Таке відбувається, коли плацента входить в порожнину матки, її нижній сегмент. Це видно по тому, як опускається накладена при пологах лігатура. Над симфізом з’являється випинання – воно утворюється при опусканні плаценти;
 • Ознака Мікуліча. Цей ознака – позиви до потузі – проявляється не завжди. В цей час плацента вже спустилася у піхву;
 • Ознака Клейна. Коли породіллі пропонують тугіше, що виступає з родових шляхів пуповина подовжується. Якщо після припинення потуги вона не втягується, значить дитяче місце відокремилося;
 • Ознака Кюстера-Чукалова. При натисканні на надлобкову область пуповина має подовжитися, а при припиненні фізичного впливу – вона не втягується назад.

Якщо стан після пологів породіллі сприятливий, а дитяче місце не виганяють, і кровотеча відсутня, то період очікування продовжується до 2 годин. Коли і після цього часу послід не виходить, а ознаки відділення підтверджуються, починають ручне вигнання посліду.

Способи виділення отслоившегося дитячого місця вручну

Який би спосіб не був обраний, попередньо жінці спорожняти сечовий міхур.

 • Метод Гентера. Дно матки виводять на серединну лінію. Акушер стає біля породіллі, стислі в кулак фалангами вниз руки кладуть на проекцію дна матки, натискають, переміщаючи дитяче місце донизу і всередину – від самої породіллі зусиль не потрібно;
 • Метод Абуладзе. Роблять м’який зовнішній масаж матки, потім черевну стінку притримують за повздовжню складку і породіллі пропонують тугіше.

Якщо ці способи не допомагають, то переходять до більш сильному впливу за методом Креде-Лазаревича.

Виглядає дію так:

 • дно матки приводять до середини;
 • виконують масажні впливу для стимуляції скорочень;
 • охоплюють матку зовні – дно правою рукою, долоня на верхній проекції, а чотири пальці під дном матки;
 • однією рукою стискають матку, а інший проводять виштовхуючі руху.

Всі дії необхідно виконувати правильно і послідовно – будь-яке порушення здатне викликати спазм зіва, і тоді доведеться вдаватися до введення медикаментозних засобів. Якщо відходження оболонок, сезонних з плацентою, затримується, то дитяче місце акуратно викручують, викликаючи відокремлення оболонок. При цьому вони поступово відшаровуються.

Якщо породілля не надто втомилася при пологах, то для відділення оболонок застосовують спосіб Гентера. Їй пропонують підняти таз, щоб плацента звисає своєю вагою викликала самостійне відшарування оболонок.

Перевірка цілісності дитячого місця

Після пологів послід ретельно оглядають – необхідно переконатися, що оболонка і плацента вийшли повністю. Для цього викладають на гладкий піднос дитяче місце материнською поверхнею вгору і проводять обстеження часточок. Особлива увага звертається на краю – плацента ціла гладка, і обірваних судин по краю не спостерігається.

Потім материнською стороною дитяче місце перевертається вниз, і починають досліджувати плодову оболонку. Кожен розрив акуратно розправляється – необхідно відновити яйцевую камеру, в якій знаходився немовля. Оглядається ворсиста оболонка, намагаються виявити навіть найдрібніші порвані судини.

В цей час відновлюється клінічна картина – яке було передлежання плаценти. Чим ближче до краю плаценти є місце розриву, тим нижче було передлежання. Якщо з’ясувалося, що плацента вийшла не повністю, проводиться очищення порожнини матки. Його виконують у більшості випадків рукою, але іноді застосовують кюретку – тупу спеціальну ложечку.

Коли при огляді відзначають, що останнім вийшов цілком, але затрималися плодові оболонки, очищення і вишкрібання проводити не потрібно. Вони некротизуються і виділяються разом з лохиями – післяпологовими виділеннями.

Оцінка стану жінки

Після того як огляд посліду завершений, його зважують, записують дані в карту породіллі. Оцінюють крововтрати, і також заносять дані в журнал по веденню пологів. Потім проводиться антисептична обробка породіллі – ретельно оглядаються родові шляхи, промиваються дезинфікуючим розчином, зашиваються розриви і дрібні пошкодження.

Будь-які патологічні зміни, що залишилися непоміченими, в подальшому можуть викликати серйозні ускладнення, а недостатнє дотримання правил асептики – це прямий шлях для впровадження інфекції.

Після пологів – навіть якщо послід відділився самостійно – і при його огляді дефектів виявлено не було – жінку залишають на 2-3 години у післяпологовій палаті.

Дуже важливо не пропустити піхвового кровотечі, яке найчастіше пов’язане зі зниженим тонусом матки в післяпологовий період.

Під час відновлення частоти пульсу і нормалізації артеріального тиску, жінка вже може перейти в післяродову палату, де вперше народжуючим належить опанувати перші навички догляду за немовлям.

При найменшій загрозі життя і здоров’я жінки, вона переводиться в патологію, а малюка на час влаштовують в дитяче відділення, де за ним здійснюється належний догляд.

Залишити коментар