Підготовка хризантем до зими

Хризантеми – красиві і невибагливі квіти, проте навіть такі рослини потребують певних умов, щоб пережити зимові холоди і морози. Підготовка хризантем до зимівлі включає в себе декілька важливих етапів, дотримання яких допоможе зберегти їх красу і здоров’я. Всі заходи проводяться в процесі загальної підготовки саду до зими і не представляють особливої складності.

Вся робота навколо хризантем зводиться до тих же правил, які виконуються для інших рослин: підживлення, обрізка і полив, укриття квітів. Але при цьому варто дотримуватися особливі правила і пам’ятати кілька важливих нюансів, які допоможуть зберегти рослини до настання весни сильними і здоровими. Підготовка до зими повинна бути грамотною і послідовною.

Умови для зимівлі хризантем

Крім того, що існують різні види і забарвлення хризантем, всі їх можна розділити ще на два типи: морозостійкі і ті, які не переносять низьких температур. Кущики квітів, які не пристосовані до морозів, на зиму краще викопати і прибрати з вулиці. Оптимальним приміщенням для зберігання рослин до весни буде підвал або льох з температурою від 6 до 12 градусів.

Викопати кущі потрібно з грудкою землі, поставити в ящики, горщики або інші ємності, що підходять за розміром. Перед цим теж потрібна певна підготовка: стебла квітки обрізують до висоти 10-15 см, щоб рослина не витрачала сили в зимовий період. Після посадки навесні хризантема дасть молоді і гарні пагони, які з часом зацвітуть і будуть радувати всіх навколо.

Ті хризантеми, які будуть зимувати у відкритому грунті, також потребують підготовки до морозів і холодів. До заходів такої підготовки відносяться: обрізка стебел, підживлення рослини та укриття його на зиму.

Підгодівля і обприскування

Коли відцвіли хризантеми, можна удобрити рослини фосфорно-калійними добривами. Це відновить силу квітки і зміцнить його перед настанням холодів.

У процесі підготовки хризантем до зими важливо не пропустити етап, коли ще можна підживлювати рослину. Останній термін, коли це необхідно зробити, середина або кінець вересня. До того часу має бути зроблено обрізання рослини, а в жовтні його пора буде накривати, тоді підживлення буде не актуальна.

Що стосується обприскування, його теж треба зробити не пізніше початку вересня, а можна – одразу після цвітіння. При цьому треба уважно оглянути всі гілки квітки, видалити хворі, а потім використовувати препарати від шкідників і обприскати хризантеми. Робити це потрібно в суху теплу погоду, за пару днів препарати повністю вберуться в листя і стебла рослини. Після цього можна буде продовжувати подальшу підготовку хризантеми до зими.

Обрізка хризантем перед зимою

Навіть ті хризантеми, які залишаються на холодний період в землі, потребують підрізання стебел. Більшість досвідчених квітникарів залишають не більше 15 см стебла, прибираючи інші пагони з листям і отцветшими квітками, щоб у них не залишилися шкідники.

Обрізаючи хризантеми, потрібно уважно оглянути залишилися пеньки, щоб не залишилося хворих гілок або уражених грибком. Під покривним матеріалом мало які проблеми пройдуть самі собою або перемерзнуть, а в умовах теплої зими вони можуть розростися і погубити хризантему повністю.

Як правильно прикрити рослину

Перед тим, як накривати обрізані стебла хризантем, потрібно ще один етап підготовки рослини до холодів: кущики необхідно обгорнути. Ці роботи можна виконати в середині або наприкінці вересня, після обрізки. Гірка навколо стебел повинна бути рівною, а поруч з нею потрібно вирівняти поверхню ґрунту і не залишати ям, в яких потім буде накопичуватися вода.

У помірному кліматі, де температура взимку рідко опускається нижче 15 градусів морозу, окученные хризантеми можна накрити опалим листям або ялиновими гілками. Шар снігу, який накриє їх зверху, стане надійним захистом, так що додатково нічого робити не потрібно.

В регіоні з холодними і суворими зимами для підготовки хризантем до холодів листя буде недостатньо. Краще використовувати спеціальний укривний матеріал або мішковину. Агроспан – популярний серед садівників матеріал, який дозволяє підготувати до зими багато рослин і кущі в саду, його можна застосовувати і для хризантем. При цьому важливо враховувати, що якщо трапиться взимку відлига або весна буде ранньою, під покривним матеріалом стебла можуть почати пріти. Тому в процесі укриття теж важливо не перестаратися.

Більш надійний спосіб укриття

Існує й інший спосіб підготовки хризантем до сильних морозів і холодів – споруда укриттів. Такі заходи потрібні в регіонах з суворою зимою, де навіть -25 градусів – не рідкість. Ці роботи можна починати проводити на початку – середині жовтня, адже перші заморозки можуть вдарити вже в кінці місяця.

Укриття хризантем буде складатися з надійних будівельних матеріалів: цегли і шиферу. Фактично для рослин потрібно побудувати невеликий будиночок, всередині якого під дахом і шаром снігу збережеться м’яка температура. Послідовність дій складається з таких етапів:

  1. Цегли укладають уздовж поруч із зростаючими хризантемами з обох сторін.
  2. Зверху на «стінки» з цегли вкладається лист шиферу. Якщо такого будматеріалу немає, можна взяти широку дошку або лист OSB.
  3. На всякий випадок укривний матеріал теж варто придавити цеглою або кількома каменями, щоб його не знесло поривом вітру.
  4. Ближче до кінця жовтня або перед самим наближенням заморозків, конструкцію варто додатково накрити поліетиленовою плівкою. Додатковий захист надійно захистить рослини від морозу і сильного зимового вітру.

Підготовка хризантем до зими не представляє особливої складності, а після декількох років практики і досвіду всі дії будуть звичними і знайомими. При цьому потрібно бути готовим до того, що навесні рослина може підготувати сюрприз: одні кущі переживуть холоду просто, інші стануть слабшими або загинуть.

Хризантеми, які легко перенесуть морози, стануть загартованими і будуть цвісти пишним цвітом.

З погодними умовами не завжди вдається вгадати, які кущики можуть і запріти при доброму сховку. У будь-якому випадку, важливо постаратися зберегти якомога більше здорових рослин, а в іншому покластися на погоду і готуватися до весняних робіт з прибирання та посадки квітів.

Залишити коментар