Каланхое: догляд в домашніх умовах, різновиди, особливості цвітіння

Каланхое — популярна рослина, що поєднує в собі красу та лікарські якості. Незважаючи на поширеність, каланхое часто вирощується неправильно. Без належного догляду вона не розкриває свою декоративність повністю. Яким повинен бути догляд за каланхое в домашніх умовах? Як змусити його цвісти? Як правильно обрізати і розмножити?

Каланхое часто називають «домашнім женьшенем», «домашнім лікарем», «деревом життя». Сік деяких різновидів рослини володіє лікарськими властивостями. Використовується як ранозагоювальний засіб, при простудних захворюваннях. Квітучі сорти представляють тільки декоративну цінність.

Короткий опис

Географічне поширення — Азія, Південна Африка, Мадагаскар. Кілька видів зустрічається в Америці. Всього налічується більше 200 різновидів. Родинний зв’язок між різними видами каланхое простежити важко — всі вони відрізняються за зовнішніми ознаками.

Для вирощування в домашніх умовах підходить лише кілька видів плюс штучно виведені гібридні сорти. Їх ділять на дві великі групи — декоративно-листяні і квітучі. Квітки зазвичай невеликі, але численні. Забарвлення різні — зустрічаються сорти з білосніжними або яскравими квітками аж до насичено червоного відтінку. Пелюстки прості або махрові.

Квітучі різновиди в основному не придатні для лікування, але ідеально підходять для декорування приміщень. Листя м’ясисті, щільні, квітки зібрані у великі шапки. Часто цвіте взимку, коли більшість кімнатних рослин знаходиться у фазі спокою.

Відомі різновиди

З 200 природних різновидів в квартирах прижилися лише кілька. Найцікавіші види каланхое мають відмітні особливості.

 • Каланхое Дегремона. Трав’янистий багаторічник. Листочки загострені, м’ясисті, зубчасті. У природному середовищі часто досягає двох метрів, на підвіконнях не виростає вище півметра. Забарвлення листя найчастіше однотонна — сиза або зелена. Іноді на зеленому тлі виділяють коричневі або фіолетові цяточки. Цвітіння настає взимку. Суцвіття велике, пухке. Квітки подовженої форми, рожевого або фіолетового відтінку. Цікава особливість сорту — по краю аркушів розвивається безліч мініатюрних розеток. Вони пускають корені, опадають і самі вкорінюються в грунті.
 • Каланхое пір’ясте. Потужний вид висотою до метра. Використовується в лікувальних і декоративних цілях. Листя овальні, м’ясисті, зубчики закруглені. У верхній частині рослини листя розділяються. Дітки на листках формуються, але не так рясно.
 • Каланхое Блоссфельда. Дуже поширена декоративна різновид. Цінується за пишне і тривале цвітіння. У природі росте у вигляді напівчагарник висотою до 60 см Гілки прямостоячі, малогіллясту. Листя глянсове, яйцевидної форми. Зонтичні суцвіття, великі. У природі квіти частіше червоні, декоративні сорти включають в себе широку гаму відтінків — жовті, жовтогарячі, червоні, рожеві. Один з найпопулярніших сортів — Каландива.
 • Каланхое повстяне. Народна назва — котячі вушка. Листочки яйцеподібні, загострені, покриті щільним повстяним нальотом, сріблясто-сизого кольору. На стеблі розташовуються щільно. Квітконоси прямостоячі з волотисті або комплексними суцвіттями. Квіти великі, оригінальної форми і забарвлення. Віночок — червоного або фіолетового відтінку, трубка срібляста з опушенням.

Вирощування каланхое в домашніх умовах не представляє труднощів, але потрібно враховувати особливості кожного конкретного сорту. Наприклад, каланхое повстяне не рекомендується обприскувати, як і інші опушені рослини.

Як вибрати в магазині здорове рослина

Зверніть увагу на зовнішній вигляд рослини. Листочки повинні сидіти на стеблі щільно. Суцвіття сформована, але ще не розпустилися бутони. За бутонам можна здогадатися про забарвленні майбутніх квітів. Рослина з суцвіттям в стадії формування бутонів після покупки буде цвісти більше місяця. Вибраний каланхое розгляньте більш уважно.

 • Листя. У нормі листочки однорідної забарвлення, пружні. Не повинно бути плям, механічних пошкоджень, жовтизни.
 • Шкідники. Оглядають стебло, тильну сторону листя, заглядають у квітки, якщо вони розпустилися. Липкий, сріблястий, білий наліт, чорні або світлі точки, деформація листків та квіток — все це може вказувати на ураження шкідниками.
 • Хвороби. Оглядають підстава стебла. Розм’якшені ділянки вкажуть на початкові стадії гнилі або грибкових захворювань.

Намагайтеся вибирати компактні екземпляри з щільно розташованими на стеблі листям. Якщо каланхое росте вгору, виглядає витянувшімся, відстань між листочками збільшено — квітка тримали при слабкому освітленні. Для формування його доведеться сильно обрізати.

Дії після покупки

Догляд за каланхое після покупки визначає його подальше зростання, інтенсивність цвітіння. Завдання квітникаря — створити сприятливі умови для адаптації, виключити ймовірність зараження хворобами і шкідниками на стадії акліматизації.

 • Карантин. На два тижні каланхое ізолюють від інших квітів. По можливості, тримають в окремій кімнаті. Це застереження — магазині ви могли не помітити початкові ознаки хвороб або незначна кількість комах.
 • Полив. Перші два тижні помірні поливи, акуратні — до помірного зволоження грунту. Підживлення не вносяться в магазині рослини отримують високі дози стимуляторів росту і цвітіння.
 • Пересадка. Пересадити каланхое після покупки потрібно обов’язково. Якщо стан грунту незадовільний — відразу ж. Непогана грунтова суміш — краще пересаджувати після закінчення цвітіння.

Від першої пересадки після покупки залежить подальший розвиток каланхое. Якщо він швидко приживеться і піде в ріст, чекайте регулярного, рясного цвітіння.

Догляд за каланхое: основні рекомендації

Каланхое вважається невибагливим, простим у вирощуванні рослин. Залежно від різновиду догляд може незначно відрізнятися.

Але основи утримання однакові для всіх.

 • Освітлення. Яскравого освітлення не потрібно. Розміщують на східних і західних вікнах, взимку переставляють на південне. Від сонця на м’ясистих листочків швидко утворюються опіки. В полуденні години притіняють. Недолік світла призводить до витягування каланхое, измельчанию, бляклості квітів або відсутності цвітіння.
 • Температура. Легко адаптується до різних температур. Влітку витримує спеку понад 30°С. Взимку містять в прохолоді 16-18°С. Це стимулює закладку квіткових нирок.
 • Вологість. Періодичне обприскування з подальшим протиранням листя сухою тканиною йде на користь каланхое. Особливих вимог до рівня вологості немає.
 • Полив. Поливати каланхое потрібно регулярно, але помірно. Кількість води на один полив визначається розмірами рослини і обсягу грунту, умовами утримання. У спекотну погоду поливають рясно, взимку поливи зводять до мінімуму. Орієнтуються на стан ґрунту — він повинен бути помірно вологим. Нетривалу засуху каланхое витримує, до перезволоження грунту чутливий.
 • Грунт. Підійде готовий грунт для сукулентів. Самостійно його готують з рівних частин дерну, листової землі, торфу і піску. Як розпушують добавки домішують перліт або подрібнений березовий вугілля.
 • Підживлення. Вносять будь-які добрива для кактусів. Зрідка можна підгодувати органікою. Оптимальна схема — з травня до липня, з листопада до січня. Інтервали між внесенням добрив — два тижні.
 • Пересадка. Пересаджують з інтервалами 2-3 роки. При закисанні грунту, тісноті горщика проводять позачергову пересадку.

Для квітучих видів каланхое вибирають трохи тісний горщик. У просторих горщиках він цвіте неохоче. З матеріалів віддають перевагу глині.

Особливості цвітіння

В ідеалі каланхое цвіте двічі на рік. Якщо цвітіння не настає, значить, порушені умови утримання, квітка хворий або вражений шкідниками. Усунути проблему вдається коригуванням догляду, обрізанням або лікуванням.

Чому немає квітів

Не цвіте каланхое з різних причин. Іноді доводиться усувати не один фактор, а їх сукупність.

 • Недостатнє або надмірне освітлення. На сонячних місцях каланхое намагаються не тримати — листя отримують опіки, квіткові бруньки закладаються неохоче. У тіні рослина витягується, іноді навіть гине.
 • Довгий світловий день. Для закладки квіткових нирок каланхое повинен перебувати в темряві не менше десяти годин на добу. Довгий світловий день гальмує формування бутонів.
 • Надлишок підживлень. Каланхое негативно реагує на внесення великої кількості підживлень. Важкий грунт, перенасичений добривами, гальмує цвітіння.
 • Відсутність фази спокою. Якщо каланхое відцвів, йому потрібно відновитися в прохолоді, при короткій тривалості світлового дня.
 • Полив. Недолік або надлишок вологи призводять до неповноцінного розвитку. Особливо негативно звіщають нерівномірні поливи — пересихання грунту в чергуванні з перезволоженням.

Як стимулювати

Судячи з відгуків, найпростіше змусити цвісти каланхое шляхом скорочення тривалості світлового дня. Протягом півтора місяців рослина кожен вечір (о 17.00) накривають звичайної картонною коробкою. Рано вранці, не пізніше семи годин коробку знімають. В умовах короткого світлового дня починають інтенсивно закладатися квіткові бруньки. Приблизно через два місяці каланхое зацвітає. Додаткову стимуляцію цвітіння дає обприскування препаратами «Бутон», «Зав’язь».

Коли каланхое зацвіте, його не переставляють, не повертають, не видаляють листя. Всі ці дії призводять до скидання бутонів. На спеці краще не тримати в прохолоді, на розсіяному освітленні цвітіння триватиме довше.

Утримання після закінчення квітнення

Як доглядати за каланхое після цвітіння? Пару місяців рослині потрібно відпочити, відновити сили, щоб знову сформувати квіткові бутони. Допомога каланхое — використання описаного вище методу — скорочення світлового дня, зміст в прохолоді.

Обов’язково потрібно обрізати каланхое після цвітіння. Без обрізки він втратить декоративність і перестане цвісти. Видаляють всі зів’ялі квітконоси. Коли з’являться нові пагони, починайте прищипувати каланхое. Бічні паростки прищипують після третьої пари листків. Процедуру продовжують до формування акуратного пишного куща. Остання прищіпка припадає на жовтень — далі починають дії по стимуляції цвітіння.

Іноді в один горщик висаджують відразу кілька паростків каланхое різних забарвлень. Бажано використовувати сорти одного виду, що збігаються за термінами цвітіння. Поєднання фарб виглядає дуже цікаво.

Способи розмноження

Розмножити каланхое простіше вегетативним способом, ніж насіннєвим. Живці, листя, дочірні розетки швидко вкорінюються і йдуть у ріст. Посів насінням незамінний для вирощування новинок селекції. Насіння сходить швидко, сіянці за рік формують невеликі пишні кущики. Але рослини з насіння, зібраних з гібридного сорту самостійно, можуть відрізнятися від материнського куща. В якості розмноження — тільки вегетативний спосіб.

Листям

Особливості. Для розмноження листям можна використовувати опале, але ще не висохлі листя.

Порядок дій

 1. Зрізають будь-який дорослий непошкоджений лист.
 2. Прикопують його черешком в живильне легкий грунт.
 3. Зверху накривають ковпаком або обрізаним пластиковим балоном.
 4. Підтримують вологість ґрунту, систематично провітрюють парничок. Незабаром листочок пустить корінці і формує розетку листя.

Живцями

Особливості. Цей метод зручно поєднувати з обрізанням. Можна вкорінювати і безпосередньо в грунті. По мірі зростання нові пагони прищипують для формування пишного куща.

Порядок дій

 1. Відрізаний відросток до 8 см завдовжки ставлять у стаканчик з водою.
 2. Додавання активованого вугілля допомагає виключити ймовірність загнивання.
 3. Після появи корінців пересаджують в імпровізовану теплицю.
 4. З появою ознак зростання укриття знімають.

Дітками

Особливості. Ефективний і простий спосіб отримати нові рослини від видів, що утворюють виводкові бруньки.

Порядок дій

 1. По краю листа формуються мікроскопічні розетки.
 2. Вони опадають і швидко вкорінюються самостійно.
 3. Залишається просто відсадити їх в інший горщик.

Також можливий варіант розмноження відростками з пазушних бруньок. Після опадання листків з пазушной нирки розвивається бічний відросток. Його зрізають стерильним ножем і укорінюють в грунті під укриттям. Деякі види можна розмножувати насінням, отриманими зі свого рослини. Наприклад, Мангіна і Блоссфельда.

Можливі хвороби

Каланхое хворіє нечасто. Але систематичне перезволоження грунту та інші похибки у догляді послаблюють імунітет, призводять до сприйнятливості до грибків та вірусів. Назви, симптоми і методи лікування хвороб наведені в таблиці.

Таблиця — Хвороби каланхое та їх лікування

Назва Прояви Лікування
Кільцева плямистість — Світлі кільцеподібні плями;
— уповільнення зростання
— Лікуванню не підлягає
Вірус каланхое — Бляклість нових листків;
— огрубіння і викривлення старих листя
— Лікуванню не підлягає
Борошниста роса — Білий наліт на всіх частинах рослини;
— під нальотом тканина коричнева;
— уповільнення зростання;
— в’янення рослини
— Обробка фунгіцидами «Топаз», «Чистоцвет», «Скор»
Сіра гниль — Водянистість, розм’якшення стебел, листя;
— поява сірого нальоту
— Видалення уражених частин;
— зниження вологості повітря;
— обприскування фунгіцидами
Стеблова гниль — Поява водянистих чорних плям;
— відмирання пагонів
— Ізоляція від інших рослин;
— обробка будь-якими фунгіцидами («Ровраль», «Сапроль»);
— зниження вологості
Фітофтороз — В’янення і всихання окремих листків;
— уражені листя опадає;
— поширення гнилі від нижньої частини стебла
— Ізоляція від інших квітів;
— зниження вологості;
— вирізання хворих частин;
— обробка фунгіцидами

При грибкових захворюваннях і гнилі оживити каланхое виходить не завжди. Найкраще, що можна зробити, — обрізати здоровий втечу і укоренити його для заміни рослини.

Поширені шкідники

Заражена шкідниками від сусідніх рослин. Ймовірність появи комах зростає при вмісті в сухому повітрі, перезволоженні грунту. Ознаки наявності комах і способи позбавлення від них наведені в таблиці.

Таблиця — Шкідники каланхое і методи позбавлення від них

Комахи Ознаки Способи позбавлення
Разнокоготковые кліщі — Коричнева короста на черешках листків і самих листах;
— затвердіння, викривлення тканини листків;
— загин листя вниз
— При незначній кількості комах — промивання мильною водою;
— при масовому ураженні — обприскування засобами «Фітоверм», «Вермитек», «Акарин»
Павутинні кліщі — Жовті точки на листках;
— тонка павутинка;
— деформація нових пагонів;
— листя жовтіє
— На ранніх стадіях —обробка мильною водою;
— при масовій атаці шкідників — обприскування акарицидами
Попелиця — Пожовтіння, деформація листя;
— скручування пагонів;
— липкий наліт
— Обробка тютюновим пилом, засобами «Актеллік», «Фітоверм», «Зубр», «Командор»
Борошнисті червці — Поява білих воскових виділень;
— в’янення рослини
— Видалення уражених частин рослини;
— обприскування мінеральним маслом «М—30», «М—50»;
— обприскування інсектицидами

Так як доглядати за каланхое просто, його можна порекомендувати початківцям квітникарям. Проблеми з поширеними видами виникають нечасто. Гібридні сорти, вирощені в Голландії, вважаються більш примхливими.

Залишити коментар