Особливості догляду за папужками

Хвилясті папужки є досить частими мешканцями міських квартир. Невеликі яскраві пташки з доброзичливою вдачею дуже швидко стають улюбленцями своїх господарів. Батьківщиною хвилястих папужок вважають Австралію. У природі пташки живуть зграями. Вони воліють місця біля водойм, але й у межах міста їх можна зустріти досить часто.

Мешкають в природних умовах зграйки протягом дня зайняті пошуками корму та води, а до вечора ховаються в затишних місцях на деревах.

Що потрібно знати про догляд за птицею?

Догляд за птахами нескладний, проте має деякі особливості. Облаштовуючи клітку для хвилястих папужок або нерозлучників, необхідно встановити в неї на різній висоті жердочки з дерева. У клітку також можна помістити невелику драбинку, дзеркальце, кільця і дзвіночки.

Місце для клітини не повинно знаходитися на протязі, інакше пташки можуть застудитися.

Не рекомендується встановлювати її і там, де вона цілий день буде перебувати під прямими сонячними променями. З пізньої весни до ранньої осені папужок можна виносити на вулицю або на балкон.

Щодня в клітці проводять прибирання, міняють воду в поїлки і оновлюють корм. Корисно час від часу випускати папужок з клітки і давати їм можливість політати по кімнаті.

Щоб пташки були здоровими, раціон повинен складатися з злакових культур, шматочків овочів і фруктів.

Для чого попугайчикам гніздо?

Багато власників кількох нерозлучників або хвилястих папужок пробують зайнятися їх розведенням. Але проходить час, а потомства все не з’являється. Причина в тому, що в природі самочка облаштовує гніздо в дуплі дерева. Тільки з появою такого затишного місця у неї може виникнути потреба в насиджуванні пташенят.

Дуже небагато особини здатні насиживать яйця в облаштованому клітці, тому якщо ви серйозно налаштовані на отримання приплоду від своїх вихованців, необхідно буде помістити в клітку куплене в магазині або зроблене своїми руками гніздо.

Перед тим як встановлювати будиночок для висиджування, необхідно визначити, чи досягли пташки необхідного для виведення потомства віку. Продуктивний період у папуг настає з півтора років, і досягає піку між 2 і 4 роками. З-за стайного способу життя процес розмноження успішніше проходить у тих клітинах, де проживає по кілька пар особин.

Визначити вік пташки можна за кількома ознаками.

У хвилястих папужок характерний малюнок голови доходить до дзьобик тільки в дуже молодих особин, що досягли декількох місяців. Малюнок над восковицей дзьоба зникає після першої линьки. Відбувається це у всіх по-різному, але, як правило, линяють папуги перший раз у віці 4-6 місяців.

Ще один спосіб визначення віку полягає в огляді райдужної оболонки ока. Якщо райдужка навколо ока відсутня, то папужка досяг віку шести або семи місяців. Чим ширше райдужна оболонка, тим старше пташка.

Якщо ви визначили, що птахи досягли статевої зрілості – саме час помістити в клітку будиночок.

Види гніздових будиночків

Перед тим як зробити гніздо для своїх хвилястих папуг, необхідно розібратися, якими вони бувають.

В залежності від конструкції всі будиночки поділяють на такі типи:

  • вертикальні;
  • горизонтальні;
  • компромісні.

Розглянемо, чим відрізняється конструкція кожного типу і які має переваги і недоліки.

Вертикальне гніздо будиночок для хвилястих папуг виготовляють розмірами 20*20*25 див. Льоток розташовують на передній стінці, відступивши 3 см від верхнього краю.

Нижче вічка кріплять жердинку таким чином, щоб один її кінець виступав назовні на 10 см, а другий заходив всередину на 3 см основним недоліком такої конструкції є те, що намагаючись потрапити всередину гнізда, самочка може пошкодити яйця.

Горизонтальне гніздо, виготовлене для папуг нерозлучників або хвилястих папуг зручніше вертикального. Воно виключає пошкодження кладки самкою.

Розміри ті ж, що і для вертикальної конструкції, однак довга сторона тепер виконує роль підлоги і стелі. Вхід у такий будиночок проробляють збоку, відступивши від даху 3 см діаметр льотка – 5 див. Жердинку кріплять зовні будиночка. Біля внутрішньої сторони вічка споруджують невеликий поріжок. Завдяки йому кладка і тільки вилупилися пташенята не будуть пошкоджуватися, а згодом підростаючі пташки зможуть виглядати назовні.

Третій варіант є конструкцією, в якій об’єднані переваги перших двох моделей.

Льоток розташовується так, щоб пташенята не вийшли з будиночка занадто рано, сходинка в межах запобігає пошкодженню самкою кладки і пташенят. Розміри компромісного гнізда для хвилястих папуг наступні: дно – 22*15 см, висота стінок – 20 см, діаметр льотка – 4 див.

Дерев’яну жердинку вставляють під льотком так, щоб зовні його довжина досягала 10 см, а всередині – 2 див. На дні мають круглу западину, глибина якої повинна знаходитися в межах 1-2 див. Саме тут і буде проходити высидка яєць. Якщо ви вирішили зробити гніздо для самочки хвилястого папугу своїми руками, краще всього вибрати саме цю конструкцію.

Крім того, у кожній з конструкцій обов’язково повинна бути знімний дах, яка дозволить проводити огляд кладки і пташенят, чистити його і дезінфікувати.

Виготовити гніздо для папуг можна з картону, фанери або дерева. Незалежно від матеріалу в бічних стінках роблять по кілька невеликих отворів для вентиляції.

Етапи роботи

Перед тим як зробити своїми руками гніздо для папуг, на аркуші паперу потрібно накреслити всі деталі майбутньої конструкції.

Далі креслення акуратно переносять на лист картону, фанери або на дерев’яну дошку. Далі всі деталі вирізають або випилюють в залежності від матеріалу.

У заготовці, яка буде передньою стінкою, проробляють отвір для майбутнього льотка.

У бічних стінках проробляють отвори діаметром 0,8-1 см для вентиляції. Підготовлені деталі, крім даху, збирають і скріплюють клеєм, гвоздиками або невеликими саморізами. У готову конструкцію з боку льотка поміщають поріжок, вставляють жердинку.

Перед установкою будиночок дезінфікують і добре просушують. Конструкція кріпиться до однієї з стінок клітини. Зверху на встановлений будиночок поміщають дах. Додаткове освітлення в гнізді не знадобиться.

Після виконання цих досить простих маніпуляцій гніздо для пташок готово. Але необхідно ще додатково облаштувати його.

Облаштування будиночка і догляд за ним

Оскільки папуги не в’ють гнізд з гілочок, прутиків або іншого матеріалу, додаткове облаштування доведеться провести вам.

Для цього необхідно подбати про підстилці.

Що можна класти в гніздо до папугам? Всередину будиночка рекомендують помістити добре просушені тирсу. Можна використовувати відходи з будь-яких порід, крім хвойних дерев.

Для відлякування паразитів, що мешкають в пір’ї птахів, перед тим як класти в гніздо тирсу, до них можна підмішати аптечну ромашку (1 чайну ложку).

Догляд за гніздом полягає в періодичній прибирання і дезінфекції.

Першу прибирання проводять по досягненні пташенятами двотижневого віку. Їх переміщують у картонний ящик, а з будиночка тим часом прибирають шкаралупу яєць, перестилають тирсу. Після того як виводок вийде з будиночка, проводять ще й додаткову дезінфекцію шляхом ошпарювання окропом.

Як бачите, нічого складного. Ви цілком зможете самі порадувати своїх пташок затишним гніздом.

Залишити коментар