Німецька педантичність: що потрібно знати про якості характеру

Напевно ви хоча б раз чули словосполучення «німецька педантичність». І дійсно, такий тип особистості існує. Правда, далеко не завжди розцінюється об’єктивно та адекватно. Наприклад, педантом можна назвати дбайливого і розумного людини, однак це в корені невірно.

Наполеон казав: «Дурень лише нудний педант – нестерпний». Педантичність відрізняється маніакальним прагненням до порядку, скрупульозністю, надмірної акуратністю, точністю, ревністю і пунктуальністю у прийнятих для самого себе дрібницях.

Помірна педантичність – це добре, позамежна – погано. Втім, аналогічно можна сказати про будь-крайнощі. Проте людям з певними типами особистості і характеру часом дуже непросто уживатися навіть з «помірним» педантом.

Якщо ви по своїй натурі – авантюрист, вам навряд чи підійдуть такі партнери. Причому справа стосується не тільки особистого життя, а й бізнесу, дружби, дружби. Іноді навіть близького сусідства.

Особливості та нюанси характеру

Педантичність не є типом особистості сама по собі. Це всього лише риса характеру, яка виявляє надто прискіпливих, скрупульозних, прискіпливих до дрібниць людей. Така людина досить часто засуджує інших, закликає їх до послідовності дій, позбавляє віри в «божевільні ідеї».

Треба сказати, що помірна педантичність – це дуже добре. Людей з незначно вираженою рисою характеру називають старанними, працьовитими, обережними і поміркованими. Погано, коли людина занадто «перегинає палицю» в цьому відношенні. Але і тут немає прямої вини – такий тип особистості дано йому від природи, а педантичність і її прояви – це всього лише «симптоми».

Іноді надмірність цієї риси характеру стає каталізатором розвитку певних психічних відхилень. Людина може замкнутися в собі, залишитися незрозумілим і невизнаним, знайти параноїдальний психоз.

Болюча риса виявляється у людини в таких проявах:

 • Стриманість, межує з сухістю;
 • Допитливе, ретельне дотримання «положеннями і законами», які людина прийняла для самого себе (зовсім необов’язково педант дотримується суспільні норми, досить того, що він сам вирішив, що правильно і добре, а що – ні);
 • Прагнення бути в повній гармонії з собою і відповідати власним уявленням про ідеал (навіть якщо навколишнім така поведінка здається дивним, вигадливим і диким);
 • Конфліктність (людина з відповідною рисою характеру схильний постійно повчати і нравоучать інших, що породжує у них закономірну неприязнь);
 • Схильність у людини до читання моралей і спроб переробити ближнього під свої внутрішні закони і норми (пам’ятайте про те, що педант дотримується особисті правила життя, а не загальноприйняті цінності);
 • Відсутність гнучкості характеру;
 • Обмеження в контактах з людьми (людина, схильна до крайньої педантичності, зазвичай має дуже вузьким колом контактів, що складається з тих, хто нормально сприймає його особливості особистості).

Така людина відрізняється завидною завзятістю і підвищеною працездатністю. Знову ж таки, добре, якщо ці риси характеру проявляються помірно – в цьому випадку у людини є всі шанси досягти кар’єрних висот, стати керівником, почати генерувати нові цікаві ідеї і з задоволенням втілювати їх у життя.

І погано, якщо особливості особистості перетікають в крайнощі – тоді, ймовірно, людина стане великим працелюбом з якимсь божевіллям на своїй діяльності.

Тип особистості педанта часто интровертивный. Екстраверсія зовсім не в його характері – він не може спілкуватися з безліччю людей хоча б тому, що вони не відповідають його внутрішнім нормам і законами на 100%.

Він може заводити нові знайомства і зв’язки, але вони часто завершуються небудь серйозними конфліктами, або взаємним ігноруванням. Людина відрізняється схильністю до якихось маніпуляцій і установок на кшталт «або по-моєму, або ніяк». Природно, оточуючим досить непросто відповідати його внутрішнім блокам.

Командування оточуючими

Тип особистості педанта передбачає нав’язування власних інтересів іншим. Це може проявлятися навіть у дрібницях – якщо людині не сподобається, як ви одягнені, його укоризненная мова обов’язково попрямує в це русло прямо при зустрічі.

Критика невіддільна від цієї риси характеру. Однак, що добре, з самокритикою у педантів теж все в порядку. Вони чіпляються не тільки до оточуючих, але і до себе.

Особистості з певними нюансами характеру можуть досить агресивно відстоювати свою позицію, хоча і вважається, що подібні нахили педантам невластиві. Тим не менш, вони цілком здатні влаштувати скандал на порожньому місці, просто тому, що їх не задовольнив чийсь вчинок.

Людині, связавшемуся з педантом, потрібно або постійно потурати його особливостей характеру, або навчитися правильно боротися з ним і відстоювати свої особисті позиції.

Педантична мова

Поняття «педантична мова» відноситься не до самих педантам, а до осіб з розладами аутистичного спектру. Така мова відрізняється монотонністю, витіюватістю, тривалістю міркувань, точністю в дрібницях. Зміст промови аномально. Подібні розмови в народі іменують «занудством».

Якщо педантична мова є ознакою розлади аутистичного, хвора людина не сприймає інших як соціальну одиницю. Йому в принципі важко спілкуватися з людьми – він занурений у власні думки і сконцентрований тільки на своїх інтересах. Такі особи не розуміють тонкого гумору, хоча на плоскі жарти можуть реагувати нормально, часом навіть бурхливо.

Іноді мова такого роду сторонніми сприймається як тривалий філософське міркування. Пізніше стає ясно, що нічого спільного з філософією вона не має. Урівноваженому і різнобічному людині досить важко сприймати такі явища, оскільки його свідомість відрізняється більш широким кругозором.

Позитивні аспекти

Обговорюваний тип особистості і характеру може проявляти себе дуже добре і позитивно. Але тільки в тому випадку, якщо домінуюча риса виражена помірно.

Хороші риси педанта:

 • Легке прийняття на себе відповідальності (причому люди такого типу особистості і характеру схильні добровільно брати на себе праця, пов’язаний з підвищеною відповідальністю);
 • Акуратність в побуті (педант відрізняється старанністю, охайністю, любов’ю до порядку, що також буває добре, якщо не доходить до фанатизму);
 • Старанність і працьовитість (типовий ознака особистості – прагнення довести все до ідеалу, будь то генеральне прибирання або робочий проект; до речі, до педантам дуже добре ставиться начальство і керівництво);
 • Строгість (для типу характерна суворість не тільки до оточуючих, але й себе);
 • Уважність (педант ніколи не вийде з хати, поки не перевірить, чи забезпечена повна безпека житла на час його відсутності);
 • Схильність до планування (персони такого типу особистості відрізняються схильністю завчасно планувати свої справи – вони як ніхто знайомі з поняттям «тайм-менеджменту»);
 • Лідерські якості (особистість здатна стати лідером, оскільки не цурається доробляти і переробляти роботу за іншими).

Зв’язок з педантом може здатися важкою, проте вона завжди хороша для тих, хто має стриманий характер і прагне до певних висот.

Якщо особистість вашого близької людини така, постарайтеся прийняти її з усіма недоліками. Пам’ятайте, що помірне прояв типових рис – це навіть добре і корисно.

Залишити коментар