Нав’язливі думки у жінок: причини виникнення і лікування

В силу певних психоемоційних особливостей жінки значно більше за чоловіків схильні до стресів. Це обумовлено не тільки фізіологією, але і соціальним перерозподілом ролей.

Сучасні жінки несуть відповідальність не тільки за збереження побуту і сприятливої атмосфери в сім’ї, виховання дітей, вони ще й нарівні з чоловіками заробляють гроші в сімейний бюджет. У сучасній психіатрії все частіше зустрічається таке поняття, як обсесивно-компульсивний розлад — схильність нав’язливим думкам та ідеям. При відсутності своєчасного втручання такі розлади можуть стати причиною виникнення неврозів і фобій, а тому до них слід поставитися дуже серйозно.

Причини виникнення

Часом здається, ніби нав’язливі думки у жінок виникають раптово і нізвідки. Це далеко не так. Виникнення обсесивно-компульсивного розлади передує тривала низка впливають психоемоційних факторів або ж раптове сильне нервове потрясіння.

У сукупності з фізіологією і великим рівнем стресу відбувається формування стійких психологічних прив’язок, які з часом тільки посилюються. Не варто ігнорувати раптово з’явилися фобії і ті переживання, які тривалий час не дають спокою. Цілком ймовірно, що вони є проявами обсесивно-компульсивного розладу.

Варто звернути увагу на такі ознаки, що виникають у жінок:

 • меланхолія;
 • раптові страхи;
 • безпідставна тривога;
 • тривалий депресивний стан.

При виникненні подібних симптомів у жінок варто звернутися до психолога — цілком ймовірно, що вони є ознаками починається розлади.

Причини для його виникнення поширені повсюдно, але схильні до їх сильного впливу не всі пацієнти.

 • Несприятлива обстановка в сім’ї дозволяє сформувати комплекс неповноцінності і гиперответственность. В результаті жінка починає відчувати себе винною абсолютно в усьому, що відбувається в її житті і житті оточуючих. Неможливість якось вплинути на ці обставини і постійне почуття відповідальності за них призводить до того, що в жіночій голові формується стійкий невроз, загострюється при перших же психоемоційних навантаженнях.
 • Культ материнства стає одним з «бичів» сучасності. З розвитком інформаційних технологій і поширенням специфічної літератури все більшу кількість інформації потрібно засвоювати при народженні дитини. Причому в цьому плані матері нерідко намагаються догодити всім оточуючим, абсолютно не замислюючись про власний стан і благополуччя, орієнтуючись тільки на поради оточуючих і довідкової літератури. Важелем тиску служить ярлик «поганий мами», який, на думку оточуючих, відповідає дійсності, якщо не слідувати їх вказівками. Якщо ж додати до цього фізіологічні і гормональні зміни в жіночому організмі в період вагітності і лактації, стає зрозуміла причина виникнення нав’язливих думок у жінок після пологів.
 • Аналогічну природу має стереотип «поганої дружини», міцно зміцнився в голові сучасних жінок стараннями мам і бабусь. У повоєнний час, коли чоловіків у країнах СРСР було дуже мало, жінки намагалися виділитися на тлі інших, щоб утримати чоловіка в родині. Саме тоді почали формуватися стереотипи, згідно з якими жінка повинна «тягнути» на собі весь побут. З поправкою на сучасність виходить, що нинішні жінки повинні не тільки «тягнути на собі побут», як цього навчають більш дорослі і «навчені досвідом» люди, але ще і рівноцінно вкладати матеріальні ресурси у сімейний бюджет. До того ж, «хороша дружина» повинна завжди відмінно виглядати, бути в прекрасному настрої і задовольняти чоловіка. Тобто, виходить своєрідний «робот-домогосподарка»: завжди задоволений і ні на що не претендує. В іншому випадку на жінці також виявляється ярлик «поганої дружини».
 • Раптові потрясіння досить часто стають причинами неврозів. Одним з таких проявів можна назвати раптовий страх смерті. Причому не того, який є інстинктом самозбереження і виявляється тільки в ситуаціях, що несуть загрозу життю і здоров’ю. Мається на увазі ірраціональний страх перед предмети ритуального призначення, боязнь контакту з іншими людьми, страх перед небіжчиками. Зазвичай такого стану передує раптове психоемоційний потрясіння, викликане смертю іншої людини. Це може бути як близький родич, так і абсолютно незнайома людина, свідком смерті якого став пацієнт. Нав’язливі думки про смерть у таких випадках можуть проявитися не відразу, а через деякий час.

Діагностика та лікування післяпологових неврозів

Існує два типи розладів, пов’язаних з вагітністю і народженням дитини у жінок. Перинатальне обсесивно-компульсивний розлад виникає в останні місяці вагітності і може зберігатися до 1 місяця після пологів. Нерідко його, як і післяпологове розлад, плутають з післяпологовий депресією, але це не зовсім так.

Депресія характеризується меланхолією, пригніченістю і підвищеної плаксивістю. Якщо ж говорити про симптоматиці перинатального та післяпологового обсесивно-компульсивного розлади, то тут пацієнтками рухає скоріше страх заподіяння шкоди дитині.

Цей страх може набувати різні форми, і нерідко його виразів жінка соромиться, а тому приховує його прояви. Навколишні можуть не звертати уваги на специфічні симптоми, вважаючи їх звичайною панікою.

Прояви перинатального та післяпологового обсесивно-компульсивного розладу:

 • жінка намагається заховати або прибрати з поля зору гострі і ріжучі предмети;
 • намагається уникнути заміни забруднених підгузників, аргументуючи це сексуальною наругою над дитиною;
 • постійно намагається отримати підтвердження того, що дитині ніхто не заподіяв ніякої шкоди;
 • свідоме утримання від вживання деяких продуктів і лікарських препаратів з аргументацією про можливу шкоду для дитини;
 • постійні перевірки, спить дитина і знаходиться він на місці.

Ці прояви доходять часом до абсурду, і жінка, зустрічаючи постійне нерозуміння з боку рідних, може просто ховати ці страхи в собі.

При відсутності лікування існує ймовірність формування стійкого неврозу, лікування якого може бути досить довгим і складним.

Постановка діагнозу здійснюється після бесіди з психологом і, можливо, психіатром.

Фахівець оцінює загальний стан пацієнтки, визначає ступінь вираженості симптомів і, виходячи з цього, призначає лікування.

Зазвичай це прийом антидепресантів, які допомагають пройти період високої психоемоційного навантаження.

Додатково можливе проведення бесіди з іншими членами сім’ї або виконання спеціалізованих тренінгів, що застосовуються для зниження рівня стресу.

Діагностика та лікування танатофобии

Нав’язливі думки про смерть з’являються в результаті сильного психоемоційного потрясіння. Воно може бути отримано ще в дитинстві, але проявитися тільки в зрілому віці під впливом яких-небудь сторонніх дратівливих чинників.

Нерідко така фобія купірується після виникнення, але потім виявляється при гормональному збої або сильному стресі. Нав’язливим думкам про смерть часто схильні молоді матері, які відчувають сильну зв’язок з дитиною.

Проявляється танатофобія в гіпертрофованій боязні смерті. Така фобія спрямована не тільки на припинення життя, але і на будь-яку атрибутику, з ним асоціюється. Наприклад, у пацієнтів з танатофобией проявляється страх перед предметами, що використовуються в ритуалі поховання: трунами, хрестами, поховальними вінками.

При виникненні нав’язливих думок про смерть у жінок може виникати супутня симптоматика:

 • характерне нав’язливе поведінку;
 • порушення сну;
 • болі в голові;
 • порушення апетиту: то його відсутність, то раптові сплески;
 • зниження сексуальної активності;
 • підвищена тривожність;
 • висока збудливість;
 • часте вираження негативних емоцій;
 • прояви неадекватної реакції на події навколо.

Діагностувати нав’язливі думки про смерть може психолог чи психіатр. Вони визначають ступінь выявленности страху і на підставі цього будують схему лікування. При танатофобии використовуються антидепресанти і курс відвідувань психолога. Бесіди з лікарем допомагають усвідомити наявність проблеми і з’ясувати її причини. Нерідко усвідомлення причин допомагає боротися з фобією і почати нормально жити.

Лікування нав’язливих думок

Багато жінок задаються питанням про те, як прибрати нав’язливі думки і страхи з голови, тому що вони нерідко стають перешкодою для нормальної соціалізації і життя в цілому. Найбільш точно розповісти, як позбавитися від нав’язливих думок, зможе тільки лікар. Якщо ж жінка починає помічати у себе подібні прояви, вона може спробувати боротися з ними самостійно.

Відмінно допомагає використання вправ для релаксації.

 1. Напруга і розслаблення. По черзі потрібно напружувати всі м’язи тіла — рук, ніг, спини, преса. Варто потримати їх в напруженому стані кілька секунд, а потім розслабити глибоко подихати. Це допомагає знизити рівень стресу і позбутися нервового напруження.
 2. Глибоке дихання. Глибоко вдихнути, максимально наповнивши легені повітрям, і затриматися в такому положенні на декілька секунд, після чого видихнути. При необхідності повторити кілька разів.
 3. Масаж скронь. Круговими рухами проти годинникової стрілки помасажувати скроні. Також допомагає натискання на зовнішні і внутрішні куточки очей.

Якщо самостійно не виходить позбутися нав’язливих думок, варто звернутися до фахівця. Він зможе оцінити ступінь вираженості проблеми і підібрати оптимальні способи її лікування.

Залишити коментар