Нестероїдні протизапальні препарати для лікування суглобів

Будь-які захворювання суглобів ревматичного характеру супроводжуються запальним процесом, який і призводить до появи больового синдрому, усложняющего життя і утрудняє рух. Тому лікарі в обов’язковому порядку включають в терапію протизапальні препарати. Серед них особливої уваги заслуговують нестероиды, мають скорочена назва – НПЗЗ. Що це таке і як ними користуватися?

Що являють собою нестероїдні протизапальні засоби?

Вплив на осередок запалення у даних препаратів проявляється у зменшенні спека і зняття больових відчуттів через інгібування ряду ферментів, при цьому ступінь вираженості залежить від конкретного елемента і його концентрації. Незважаючи на настільки потужне дію, вони ніяк не пов’язані з глюкокортикоїдами (стероїдними гормонами), чому і отримали таку назву.

 • При запаленні в тканинах утворюються простагландини, які викликають набряк, біль і гіперемію. Нестероиды сповільнюють синтез, тим самим знімаючи запалення і супутні йому симптоми, а також зменшують в’язкість крові та її згортання.

Крім використання нестероїдних препаратів для лікування суглобів їх застосовують і для полегшення головного болю (якщо це мігрень), будь-яких больових синдромів, викликаних травмами або операціями, а також метастазами в кістковій тканині. Навіть деякі з нестероидов для зовнішнього застосування по своїй силі дії порівнянні з анальгетиками, якщо розглядати їх здатність знімати біль.

 • Лікар часто призначає нестероиды шляхом практичного підбору, оскільки в цілому вони діють однаково і єдине, що визначає результат – індивідуальне сприйняття активного компонента. Пацієнту пропонують препарат з групи НПЗЗ, але в дуже низькій дозі, після чого відстежується реакція організму. Якщо медикамент не справив ефекту, вибирається наступна група та її представник.

Перш ніж розглянути список нестероїдних протизапальних препаратів, а також їх основні групи, необхідно ознайомитися з протипоказаннями та можливими ризиками, оскільки навіть медикаменти для зовнішнього застосування не є абсолютно безпечними з-за свого проникнення у кров.

 • Тривалий пероральний прийом НПЗЗ заборонено навіть здоровому організму, оскільки виявляється негативний вплив на слизову оболонку травного тракту і печінка. При наявності проблем з цими органами, особливо гастриті і виразковій хворобі, внутрішнє вживання НПЗП неприпустимо.
 • Мазі для лікування суглобів повинні застосовуватися з обережністю при порушеннях роботи печінки і нирок, не можуть бути включені в терапію вагітної і годуючої жінки.
 • При пероральному вживанні НПЗП заборонено вживати алкоголь, а можна запивати таблетки тільки чистою водою.
 • У терапії для лікування суглобів не може бути використано більше 1 нестероїдного препарату, оскільки це не матиме позитивного ефекту на перебіг хвороби, але посилить прояви побічних реакцій та токсичний вплив на організм.

Незалежно від способу застосування препарату (зовнішньо або перорально), уважно ознайомтеся з інструкцією і рекомендаціями лікаря, не займайтеся самолікуванням.

Нестероїдні протизапальні препарати нового покоління

Від своїх попередників відрізняються не стільки ефективністю, скільки зниженою ступенем впливу на слизову оболонку травного тракту і хрящову тканину, що робить їх більш безпечними. Вплив на запальні ферменти циклооксигенази стало активніше, в той час як вплив на захисний фермент знизилося. Перелік НВПС нового покоління ще не настільки великий, як їх попередників, проте всі вони дають хороший результат.

Найвідоміший – Моваліс. Активна речовина – похідна еолової кислоти, мелоксикам. Моваліс відпускається без рецепта. Ціна ампул знаходиться в межах 650-700 руб. за 3 шт., таблеток – 800 руб. за 20 шт.

 • Препарат представлений у декількох формах, вибір залежить від стану хворого. При загостренні необхідно внутрішньом’язових ін’єкцій – в основному їх прописують при ревматоїдному артриті, хвороби Бехтерева і остеартрозе.
 • Ефект від уколів тривалий, тому ставлять їх 1-2 рази на добу. Максимальна добова доза для будь-якої форми препарату становить 15 мг, разова – 7,5 мг. Дітям молодше 15 років і вагітним жінкам препарат не дозволений.
 • При хронічному перебігу терапію проводять за допомогою супозиторіїв або таблеток. Пероральний прийом здійснюється під час їжі.
 • Аналоги з тією ж діючою речовиною можуть випускатися під назвами Мелокс, Мелбек, Мовасин, Месипол, Артрозан.

Німесулід – препарат на основі однойменного активного компонента, випускається у форматі таблеток, суспензії або гелю. У таблетках по 50 або 100 мг активної речовини, у суспензії – 10 мг на 1 мл, гель має 1%-шу концентрацію.

 • Препарат може бути використаний навіть в дитячій терапії, але тільки у форматі суспензії. Показаннями до застосування у дорослих є захворювання опорно-рухового апарату і травми, а також лихоманка і ЛОР-захворювання. Гель використовують не тільки для лікування суглобів, але і для відновлення зв’язок, м’язів і сухожиль.
 • Для таблеток добова доза не повинна перевищувати 200 мг, разова – 100 мг. Гель наносять на очищену суху шкіру тонким шаром, повторюючи процедуру до 4-х разів на добу.
 • Кількість побічних ефектів у Німесуліду мінімально, протипоказаннями є захворювання печінки і нирок, виразкова хвороба.

Велику групу сформували і препарати-оксикамы, з яких і почалася лінійка нестероидов нового покоління. У них більш тривалий період напіввиведення, внаслідок чого ефект від застосування препарату також збільшується по тривалості. Відповідно, прийом препарату може здійснюватися лише 1 раз на добу, що знижує ймовірність появи побічних реакцій та їх інтенсивність.

 • Піроксикам. Максимальна добова доза становить 20 мг, прийом здійснюється раз на добу. У форматі гелю може бути використаний до 4-х разів на добу.
 • Мелоксикам. Максимальна добова доза – 15 мг.
 • Лорноксикам. Максимальна добова доза – 32 мг, рекомендована – 16 мг, розбиті на 2 прийоми.
 • Теноксикам. Максимальна добова доза становить 20 мг, для підтримки – 10 мг.

Серед позитивних сторін оксикамів можна назвати і відсутність звикання і впливу на ЦНС, анестезуючий ефект тримається близько 12 годин, тому повторний прийом у ці ж добу може не знадобитися. Істотний недолік препаратів такого типу – їх висока вартість. Упаковка Піроксикаму (як найбільш відомого і доступного) в капсулах – 60 руб., однак Мелоксикам у таблетках вже коштує 250 руб., а його похідна – Амелотекс в ампулах – 400 руб.

Нестероїдні протизапальні мазі для лікування суглобів

Більшість з перерахованих вище препаратів були орієнтовані на пероральне застосування або внутрішньом’язове введення, що збільшувало список протипоказань до них. Більш безпечними ж, на думку лікарів, є медикаменти для зовнішнього використання – мазі і гелі. Серед нестероидов це вже розглянутий раніше Німесулід, Амелотекс (Мелоксикам). Майже у кожного з препаратів можна знайти форму для зовнішнього застосування. Пропонуємо ознайомитися з найбільш ефективними.

 • Вольтарен. Активна речовина – диклофенак. Максимальна добова доза – 200 мг, разова – 100 мг. рекомендовано Застосовувати через кожні 6-12 годин. Випускається у форматі мазі, гелю і крему. Заборонений до використання у дітей до 6 років, на останньому терміні вагітності і лактації, у хворих з порушенням згортання крові. Курс лікування не повинен перевищувати 14 діб. Вартість туби знаходиться в межах 100-170 руб.
 • Нурофен. Мазь на основі похідні пропіонової кислоти, підходить особам, які страждають на диспепсію. Протипоказання стосуються тільки виразкових хвороб і цирозу печінки, серед побічних реакцій тільки алергічні шкірні прояви. Зовнішнє застосування можливо до 4-х разів на добу, мазь наносять тонким шаром, втираючи в шкіру. Можливо її включення в терапію проти остеохондрозу. Вартість – від 100 до 180 руб.
 • Амелотекс. Випускається у форматі гелю, належить до групи оксикамів, в системному кровотоці не абсорбується, зв’язуючись з білками крові. В основному застосовується для усунення больового синдрому при остеоартрозі. Не допускається до використання на ділянках з шкірними ушкодженнями, у вагітних і годуючих жінок. Зовнішньо гель застосовують не частіше 2-х разів на добу, курс триває до 28 днів. Вартість туби – 260-290 руб.
 • Индовазин. Комбінований препарат на основі індометацину та троксетурина, випускається у вигляді гелю. Крім запальних процесів у суглобах може впливати на варикоз, трофічні порушення в судинах, гематоми. Не використовується у дітей молодше 14 років, вагітних і годуючих жінок. Нанесення гелю на шкіру – до 2-х раз на добу, протягом 10 днів. Вартість складає 280 руб.
 • Кетонал. Активна речовина – кетопрофен, не впливає на хрящову тканину. В основному використовується для зняття запалення при захворюваннях опорно-рухового тракту, а також розтягненні зв’язок, м’язів і сухожиль. Крем або гель наносять на шкіру не частіше 3-х разів на день, лікування триває до 14 діб. Заборонено потрапляння ультрафіолету на оброблені засобом ділянки.

На завершення варто згадати про те, що нестероїдні протизапальні препарати не надають лікувального ефекту – вони купируют біль і жар, гіперемію, покращують загальний стан людини, але ніяк не впливають на причину хвороби. З цієї причини терапія для лікування суглобів не повинна обмежуватися нестероидами і не повинна ґрунтуватися на них.

Залишити коментар