Вентрікуломегалія: коли варто турбуватися?

Вперше почувши діагноз вентрікуломегалія бічних шлуночків у дитини, природне бажання матері – розібратися, що собою являє дана патологія, до яких наслідків може призвести?

Спробуємо з’ясувати, коли вентрікуломегалія представляє небезпеку?

Помірна вентрікуломегалія шлуночків плоду – що це таке?

Вентрикуломегалией називають розширення бічних шлуночків головного мозку. Вже на 17-му тижні виношування плода можна виявити патологію з допомогою УЗД. На отриманих знімках чітко помітно збільшення пазух. Розширення, вважається патологічним, становить більше 10 мм.

У цьому випадку мова йде про помірної стадії розширення. Якщо шлуночки збільшені на 10-15 мм, говорять про прикордонному стані. Коли шлуночки плода розширені більше, ніж на 15 мм, присутній патологія розвитку головного мозку.

На відміну від гідроцефалії дана патологія при вагітності найчастіше характеризується розширенням органів без відсутності зростання головки. При цьому необов’язково парне розширення. Дефект може стосуватися лише один із шлуночків.

У людини є 2 бічних шлуночка, з яких виробляється ліквор відводиться в третій, а потім четвертий, з’єднаний з каналом спинного мозку. При утрудненні виведення ліквору відбувається розширення пазух, що викликає зростання внутрішньочерепного тиску і здавлення навколишніх тканин.

Чим небезпечне наявність вентрикуломегалии у плода?

Наслідки дійсно серйозні. При вентрикуломегалии порушується відтік у спинний мозок лікворної рідини, яку містять бічні шлуночки. В результаті відбувається неправильний розвиток нервової системи плоду. Згодом у дитини можуть виявитися такі аномалії розвитку, як дитячий церебральний параліч, гідроцефалія. Однак подібні аномалії зазначаються тільки в разі стрімкого процесу. Нерідко плід, у якого виявлена патологія, що виявляється нежиттєздатним.

Варто врахувати, що вентрікуломегалія у плода прогресує, якщо своєчасно не вжити належних заходів. Тому так важливо не пропускати УЗД і суворо дотримуватися всіх лікарських рекомендацій.

Вентрікуломегалія шлуночків плода: причини

На жаль, до цього часу не з’ясована причина, що викликає подібну аномалію.

Однак існує ряд провокаторів, здатних призвести до порушення:

  • утруднення відтоку ліквору з бічних шлуночків, викликане надмірною секрецією цієї рідини;
  • фізична травма головного мозку;
  • спадковість;
  • інфекційні захворювання матері, що торкнулися плід;
  • недостатній обсяг мозкової тканини;
  • судинні захворювання головного мозку.

Частота патології не перевищує 0,6%. Але відмічено, що у жінок старше 35 років, плід в 3 рази частіше піддається ризику аномалії.

Крім спадкового чинника, особливу небезпеку являють собою токсоплазмоз та цитомегаловірусна інфекція. Проте варто пам’ятати, що будь-яке інфекційне захворювання в період вагітності може викликати порушення в розвитку дитини, особливо при неправильному, самостійному лікуванні з застосуванням заборонених у цьому положенні препаратів.

Вентрікуломегалія шлуночків плода: симптоми

Якщо в період вагітності вентрікуломегалія бічних шлуночків у дитини не було виявлено і порушення носили помірний характер, наслідки виражаються в надмірно збудженому стані новонародженого, зайвої плаксивості.

Часом, дитина, навпаки, може бути занадто спокійний.

Помірна вентрікуломегалія у новонародженої дитини не призводить до серйозних аномалій розвитку, якщо не прогресує і не супроводжується ускладненнями з боку нервової системи.

В іншому випадку спостерігається симптоматика, відповідна хромосомних патологій, таких як синдром Едвардса, Дауна або Патау. Симптоми ускладненого перебігу захворювання: виступання вен, збільшений розмір голови, судорожні рухи.

Тому не слід нехтувати УЗД в період вагітності. Якщо плід піддавався інфекцій або гіпоксії, що призвели до помірного розширення шлуночків, лише у 82% дітей не відзначається після пологів порушення функціональності центральної нервової системи. Приблизно у 10% дітей з ускладненим перебігом дефекту спостерігаються грубі порушення роботи ЦНС, що призводять до інвалідизації.

Лікування вентрикуломегалии у грудничка

Лікування патології будується на основі діагностики. Варто врахувати, що корекція дефекту у плода практично неможлива. У разі помірної патології лікар може рекомендувати заходи, що знижують ризик прогресування дефекту.

Якщо плід характеризується високим ступенем патології, лікарі пропонують перервати вагітність, так як в переважній більшості пологи призведуть до появи на світ нежиттєздатної дитини або приреченого на інвалідність.

Лікування плода при легкому ступені багато в чому залежить від причини. Наприклад, переривання вагітності при помірній, але прогресуючої аномалії рекомендується, якщо раніше у родичів матері або батька були виявлені хромосомні порушення.

Якщо патологія зумовлена наявністю інфекції у вагітної жінки, лікують причину, призначають прийом діуретиків, що виводять з організму надлишки рідини і компенсують нестачу калію. Часто рекомендують приймати антигіпоксантів, що насичують тканини киснем. З фізичних процедур показані вправи, що сприяють зміцненню м’язових тканин тазової зони, масаж.

Будь-яке лікування проводиться під контролем лікаря, який спостерігає за перебігом вагітності. У разі виявлення аномалії у новонародженого лікування також будується на підставі симптоматики та діагностики. Нерідко крім УЗД, дитині можуть призначити МРТ головного мозку, що дозволяє детально вивчити дефект.

Новонародженому маляті УЗД головного мозку проводять в перші 1,5-2 місяці життя. Саме під час цього обстеження особливу увагу приділяють структурі органу, виявляючи щонайменші відхилення в його розвитку.

Коли у новонародженого виявляють легку ступінь розширення бічних шлуночків без прогресування, лікування не потрібно. Призначення виводять рідину і відшкодувальних втрату калію препаратів носить, швидше, попереджувальний характер.

Однак при схильності до прогресування або при наявності тяжкого ступеня часто необхідна допомога нейрохірурга.

У цьому випадку мова йде про хірургічному лікуванні. Суть операції в установці спеціального шунта, який полегшує виведення надлишків рідини з бічних шлуночків, тим самим знижуючи внутрішньочерепний тиск і усуваючи ризик розвитку ускладнень.

Звичайно, хірургічне лікування не допоможе позбутися від генетично зумовлених ускладнень. Операційне лікування дозволяє усунути проблему, спричинену іншими порушеннями, схильну до розвитку неврологічних аномалій. Однак практично доведено, що хірургічне втручання і при хромосомних патологій нормалізує у дитини сон, позбавляє від виражених головних болів.

Щоб не проявилася вентрікуломегалія шлуночків у плода, лікування необов’язково. При відсутності спадкового чинника жінці достатньо дотримуватися профілактичні рекомендації загального характеру – уникати стресів, правильно харчуватися, частіше гуляти, не курити і не вживати алкогольні напої.

При будь-якому інфікуванні слід негайно звертатися до лікаря, уникаючи самостійного прийому медикаментозних препаратів і поширених народних засобів. Одним словом – більше уваги приділяти здоров’ю ще ненародженого малюка.

Залишити коментар