Навіщо і кому призначають «Актовегін» при вагітності?

«Актовегін» — це натуральний фармакологічний препарат, що є очищеної фракцією крові телят. До його складу входять: низькомолекулярні пептиди, амінокислоти, нуклеозиди, антиоксидантні ферменти, електроліти і мікроелементи, деякі продукти обміну вуглеводів і жирів.

«Актовегін» при вагітності

Вхідні до складу препарату низькомолекулярні пептиди є білками, які не викликають негативних реакцій з боку організму і відіграють роль у багатьох фізіологічних процесах:

  • Амінокислоти необхідні для білкових молекул, які беруть участь в регенерації тканин;
  • Нуклеозиди беруть участь у формуванні генетичної складової нових клітин;
  • Антиоксиданти сприятливо впливають на швидкість утворення кисню в клітинах і усувають негативний вплив вільних радикалів;
  • Електроліти і мікроелементи присутні в плазмі крові;
  • Проміжні продукти обміну являють собою основу для синтезу замінних амінокислот.

Навіщо призначають «Актовегін» при плануванні та під час вагітності

Показанням до застосування є різні патології, пов’язані з порушенням кровопостачання органів і тканин.

Препарат може бути призначений при локальних ураженнях шкіри, опіках, трофічних виразках, коли необхідно поліпшити метаболізм для якнайшвидшого загоєння ран.

В такому випадку його застосовують в якості зовнішнього кошти та ін’єкцій.

Під час виношування дитини найчастіше «Актовегін» призначається при фетоплацентарної недостатності для поліпшення транспорту кисню і поживних речовин до плоду.

Як впливає на плід, що розвивається «Актовегін» при вагітності

До складу препарату входять тільки натуральні компоненти. Вони покращують обмін речовин в клітинах і тканинах, зменшують потребу останніх у кисні, що підвищує їх енергетичний запас (важливо при обмеженому надходженні кисню і поживних речовин до окремих органів). Активні компоненти сприяють тому, що клітини більш ефективно використовують обмежену кількість своїх ресурсів.

Навіщо препарат призначається при синдромі фетоплацентарної недостатності?

Справа в тому, що дана патологія зустрічається все частіше, і якщо жінка не зазначає порушення самопочуття, то плід страждає від гіпоксії – нестачі кисню.

Єдиний шлях, по якому до малюка надходить кисень, є пуповина, яка бере початок у плаценті. Якщо остання не виконує свої функції в повній мірі, потрібно медикаментозна корекція. В іншому випадку виникають ускладнення, які можуть призвести до перинатальної загибелі плоду.

Тому при виявленні патології лікарі призначають «Актовегін», так як він є високоефективним, натурального походження, має мінімальну кількість протипоказань та побічних ефектів.

Небезпечний «Актовегін» при плануванні вагітності та під час такої?

Що стосується протипоказань, то інструкція забороняє приймати засіб при індивідуальній непереносимості будь-якого його компонента. Варто відзначити, що подібне стосується будь-якого медикаментозного препарату. Також інструкція щодо застосування свідчить, що при вагітності засіб потрібно приймати з обережністю.

Так як до складу «Актовегіну» входять тільки натуральні компоненти, то він не чинить негативного впливу на зростаючого малюка в утробі. Однак немає даних про проникнення активних речовин через гематоплацентарний бар’єр. Але відомо, що такі швидко всмоктуються організмом і розподіляються по тканинах, відповідно, лікувальну дію, швидше за все, закінчується на рівні дрібних капілярів плаценти. Якщо низькомолекулярні компоненти препарату проникають до плоду, то на цей момент вони вже не відрізняються від природних речовин його крові.

З обережністю препарат «Актовегін» призначають при порушенні функції нирок у майбутньої матері.

В даному випадку при його застосуванні може постраждати здоров’я як самої жінки, так і майбутнього малюка.

Нирки вагітної відчувають підвищене навантаження, тому в цей час можуть загостритися хронічні патології чи уповільнені захворювання.

Якщо в системі виділення є які-небудь патології, то крапельниця з лікарською речовиною може викликати інтоксикацію.

Крім того, при фетоплацентарної недостатності призначається цілий комплекс препаратів.

Обережність у даному випадку передбачає суворе дотримання рекомендацій лікаря, регулярні огляди і аналізи, підвищений спостереження за своїм організмом. Вагітні регулярно здають сечу на аналіз, а при необхідності здають кров на біохімічне дослідження. Ці заходи дозволяють контролювати роботу нирок. Якщо всі показники в нормі, жінка може приймати «Актовегін».

Побічні ефекти

Препарат «Актовегін» практично не міститься високомолекулярних білків, але все ж деякі їх фрагменти в ньому присутні, наприклад, пептиди не здатні викликати алергічні реакції, але у деяких хворих вони виникають. Як правило, останні проявляються у вигляді шкірних висипань, які іноді супроводжуються підвищенням температури. Інструкція говорить, що в такій ситуації прийом ліків потрібно негайно припинити.

При індивідуальній непереносимості можливі наступні побічні ефекти:

  1. Травна система – біль у шлунку, кишкові розлади;
  2. Серцево-судинна – задишка, почастішання ритму серця, скачки тиску;
  3. Дихальна – біль у горлі, труднощі з ковтанням, приступи ядухи;
  4. Нервова слабкість, запаморочення, мігрень;
  5. Опорно-рухова – суглобові, м’язові, поперекові болю.

Ін’єкції можуть призвести до місцевих негативних реакцій – припухлість і хворобливість.

Інструкція по застосуванню «Актовегіну»: дозування при вагітності

Конкретних схем для жінки в період виношування інструкція не описує, тому лікарі використовують стандартні, які залежать від форми випуску ліки і діагнозу.

Драже приймають по 1-2 шт. тричі на добу перед трапезою. Ковтати їх потрібно не розжовуючи, запиваючи водою.

Крапельниця з «Актовегін» ставиться при вагітності один раз в день або через добу, попередньо препарат для ін’єкцій розлучається з 250 мл фізіологічного розчину.

При внутрішньовенному введенні доза коливається від 5 до 20 мл розчину для ін’єкцій. Ліки вводиться повільно (краплинно).

Також є розчин для внутрішньовенних інфузій, який вже готовий до застосування (у флаконах по 250 мл).

Тривалість терапії коливається від 4 до 6 тижнів.

Особливості застосування «Актовегіну» в різних триместрах

Використання на ранніх термінах

У першому триместрі плід надає мінімальне навантаження на плаценту. При цьому сама плацента теж ще не до кінця сформована, вона тільки починає набувати функціональну самостійність.

Її розміри на ранніх термінах не перевищують величину самого ембріона, тому його забезпечення киснем і поживними речовинами, як правило, відбувається без ускладнень.

Однак не виключається розвиток плацентарної недостатності і в цей період. Спровокувати її можуть негативні чинники, наприклад, алкоголь і куріння, порушення гормонального балансу. Також на розвиток патології впливає несприятлива екологічна обстановка в районі проживання.

Застосування у другому і третьому триместрі

Частіше плацентарна недостатність розвивається після 16 тижня вагітності. Зазвичай вона пов’язана з ростом плода: малюк в утробі вимагає більше харчування і кисню, а забезпечити доступ останніх може тільки здорова плацента, яка, у свою чергу, формується тільки в здоровому організмі майбутньої матері.

Приміром, сильно знижений рівень гемоглобіну у жінки може призвести до фетоплацентарної недостатності, аномалій будови плаценти, тому в другому і третьому триместрі таблетки «Актовегін» при вагітності призначаються значно частіше.

На останніх термінах зустрічається така патологія, як передчасне старіння плаценти, тобто вона раніше покладеного втрачає свою функціональність. Якщо до пологів залишилося приблизно 4 тижні, потрібно помістити вагітну в стаціонар.

У лікарняних умовах будуть проводитися внутрішньовенні інфузії «Актовегін» та іншими ліками, щоб зберегти здоров’я плода до моменту, коли він стане доношеним.

Як бачите, найчастіше призначення препарату цілком виправдано й має незаперечні переваги. Здорового вам вагітності і гарного самопочуття вам і вашому малюкові!

Залишити коментар