Надання ефективної підтримки як справжнє мистецтво співпереживання

Часом навіть найсильніша особистість відчуває саму негативну гаму почуттів, і відчайдушно потребує підтримки близької людини. Притому, психологами давно доведено, що під «панциром» зовнішньої сили і безстрашності ховаються чутливі, ранимі й уразливі душі. Нерідко перед кожним з нас постає просте і банальне питання – як заспокоїти людину, що пережила особисту трагедію?

Чому так важко підібрати потрібні слова?

Здавалося б, найпростіше підставити свою «жилетку» для сліз, погладити по голові і сказати щось тривіальне, на кшталт «треба жити далі». Але в такі моменти більшість людей просто не можуть підібрати навіть потрібних слів, виражають свою участь.

Методи, що допомагають втішити друга в непростій життєвій ситуації, досить великі, проте не всі вони працюють. Більш того, деякі з них здатні дати зворотний ефект. Особливо це стосується розради людини, що не терпить жалю по відношенню до себе.

У вашої подруги, друга або колеги трапилося нещастя, і вам хочеться його підтримати, але ви не уявляєте собі, як це правильно зробити? Психологічні методи, спрямовані на те, щоб заспокоїти людину, будуються на принципі емпатії, співпереживання і усвідомлення його проблеми у всіх фазах розвитку.

Вони досить прості, але дуже тонкі, і при цьому важливо балансувати на межі участі та нейтральності одночасно. Заспокоїти нерви людині, що перебуває в істериці, абсолютно нереально шляхом криків і закликів «охолодити свій запал».

Ключове правило ефективної емоційної допомоги – пошук золотої середини у своїх власних старань.

Фази страждання людини

Якщо ви твердо вирішили повернути комусь душевну рівновагу, вам буде корисно ознайомитися з фазами переживання, в яких перебуває особистість:

 • Шок. Ця фаза найбільш короткочасна, і може тривати від кількох секунд до кількох тижнів. В цей час потерпілий вперто відмовляється приймати те, що відбувається, не вірить в трагедію чи горе, відмовляється прийняти попереднє подія. Для нього характерна гіподинамія з періодичними сплесками гіперактивності, інсомнія, розлади харчової поведінки. У цей момент вкрай важко впливати на людину в спробі повернути йому ментальну гармонію;
 • Страждання. Цей період може затягнутися на 5-7 тижнів. Якщо він пов’язаний з втратою близької – страждаючий починає обожнювати й ідеалізувати покійного або навпаки. Фізіологічно ця фаза відрізняється наявністю розладів травлення. Людина стає млявим, апатичним і розсіяний, у нього послаблюється концентрація уваги та інтелектуальна здатність. Він все частіше відчуває тривогу і бажання усамітнитися. На цьому етапі украй важлива ваша допомога, навіть якщо вона буде виражатися звичайними словами;
 • Прийняття. Цей етап настає лише через рік після втрати близької людини або трагедії, що сталася. Тепер людина може планувати власні справи і мети з урахуванням втрат, а страждання відходять на другий план, хоча напади все ж трапляються;
 • Смирення. Відновлювальна частина настає через 1-1,5 року після події. Відчуття нестерпного горя в душі людини змінюється світлою печаллю, до втрати встановлюється більш спокійне ставлення, але не без теплих спогадів.

А якщо все пустити на самоплив?

Перш ніж обмірковувати, як заспокоїти людину, нещодавно втратив близького, ви напевно ловили себе на думці – а чи варто взагалі це робити? Безумовно, це абсолютно необхідна міра. При відсутності елементарної підтримки, людина може придбати масу хронічних хвороб, зокрема, що стосуються серцево-судинної системи.

Особливо слабкі особистості можуть дістати алкоголізм, наркоманію або депресію. Деякий відсоток зводить рахунки з життям. Будучи пригніченим і розсіяний, що страждає людина може спровокувати нещасний випадок зі своєю участю.

Скільки незрозумілих щодня потрапляють під колеса машин і в автомобільні аварії!

Обов’язково взаємодійте з людиною, постійно підтримуйте з ним зв’язок і спілкування. Навіть якщо зараз він відкидає вашу допомогу, будьте впевнені – з часом, він згадає всю вашу доброту, проявлену по відношенню до нього у важку і важку для нього хвилину.

Як заспокоїти людину, який зараз плаче? Тут надзвичайно важливі тактильні відчуття. Обійміть його, щиро і міцно, продемонструйте йому мовою свого тіла, що з ним поруч знаходиться той, хто готовий його захистити.

Якими словами підтримати і заспокоїти людини, що перебуває в гострій фазі шоку?

 • Говорите про померлого або минулому лише в минулому часі;
 • Якщо у вашого «підопічного» загинув близький, якого ви знали, згадайте про нього що-небудь хороше;
 • Скажіть про те, що покійний був би щасливий, якби його близький перестав плакати і почав радіти життю далі;
 • Згадайте, що навіть якщо фізичне тіло померло, душа безсмертна і завжди перебуває поруч. І їй боляче від того, що успокаиваемый так побивається;
 • Більше слухайте. Навіть якщо людина говорить плутано і недорікувато, постійно повторюється, втрачає нитку розмови, уточнюйте деталі його оповідання, щиро намагайтеся зрозуміти, що він хоче до вас донести. Говорите про те, наскільки добре ви його розумієте. Дайте йому можливість словесно виплеснути свою біль, і ви побачите – йому зараз же стане трохи легше;
 • Утримайтеся від рад «розвіятися», та інших дурних, недоречних рекомендацій. Не радьте взагалі нічого.

Що недоречно?

Утримайтеся від таких фраз і висловів:

 1. «На все воля Божа» (це підійде тільки для заспокоєння глибоко віруючих, релігійних людей);
 2. «Кріпись, ти сильний, ти все витримаєш» – такий варіант може ще більше занурити людини в його переживання і змусити відчувати себе дуже самотнім;
 3. «Це непоправна втрата», «Час – найкращий лікар» – вирази, абсолютно недоречні в даному випадку;
 4. «Ти молода і гарна, ще знайдеш собі сотню таких же, нарожаешь дітей» – такі слова можуть не просто образити постраждалу, але і викликати у неї справедливу агресію. Вона відчуває біль тут і зараз, а їй пропонують вдатися примарним фантазіям;
 5. «Нарешті відмучився», «На небесах йому добре» – подібні висловлювання можуть сильно поранити людину, оскільки натякають на те, що пора і зовсім забути про події, що апріорі неможливо;
 6. «От якби ти встежила», «От якби не горе-лікарі», «От якби швидка приїхала раніше» – всі ці фрази лише посилюють гіркоту втрати, до того ж, ситуація ніяк не терпить умовного способу.

Намагайтеся не лише словами, але й діями підняти людині настрій, всіляко демонструючи свою увагу по відношенню до його персони.

Як погасити раптові спалахи?

Якщо ваш друг перебрав зі спиртним, можливо, його теж доведеться приводити до тями. Заспокоювати п’яного, і тим більш агресивного, не тільки складно, але й небезпечно. Але це також необхідно, адже в момент алкогольного сп’яніння людина не здатний контролювати свої вчинки і дії.

Як заспокоїти агресивного п’яного людини?

 1. Погоджуйтеся з усім, що він каже, якщо це не переходить рамки закону;
 2. Спробуйте тонко присоромити буйного, але не вдавайтеся до його докорів і з’ясування відносин;
 3. Заразіть його своєю силою – не говоріть зайвого, ведіть себе мирно, тихо і спокійно;
 4. Облийте його крижаною водою;
 5. Ігноруйте його. Просто прикиньтеся сплячої, якщо така можливість є. Якщо у людини пропаде можливість грати театр одного актора, йому просто стане нецікаво продовжувати бешкетувати.

Як заспокоїти людину, що перебуває в істериці:

 • Якщо це трапилося з дитиною, постарайтеся відвернути і зацікавити його;
 • Для дорослого актуально прийняття: мовчки і терпляче слухайте обрушивающийся на вас або оточуючих гнів, запропонуйте склянку води або натурального заспокійливого;
 • Намагайтеся не вступати у чвару і дискусію: пояснити що-небудь зараз просто неможливо;
 • Спробуйте раптове механічне дію, наприклад, облийте людини склянкою холодної води;
 • Стримуйте спроби травмувати себе чи вас;
 • Запропонуйте переключитися на щось більш захоплююче і пізнавальне;
 • Виступайте в ролі миротворця.

Тепер ви знаєте, як заспокоїти людину, який морально травмований, злиться, п’яний або перебуває в стані істерії.

Будьте обережні і м’які, не вступайте в суперечки і слідкуйте за своїми словами.

Залишити коментар