Мурашки по голові: в чому причина?

Організм не завжди реагує на проблему нездужанням. Але і будь-які дивні відчуття насторожують людей не менше. Коли по голові бігають мурашки, турбує причина цього явища. Може, виникла серйозна загроза здоров’ю, а людина навіть не підозрює про це? Давайте з’ясуємо, звідки беруться ці невидимі комахи.

Наукова назва загадкових мурашок – «парестезія». Вона виникає збудження нервових закінчень, внаслідок чого скорочуються м’язи. Медики стверджують, що причини парестезії бувають різними – і нешкідливими, і небезпечними. Тому, якщо голова покривається гусячою шкірою, ігнорувати таке «нововведення» у самопочутті не варто. Є привід для термінового звернення до лікаря у вашому випадку? Це стає зрозумілим після визначення особливостей своїх відчуттів.

Коли мурашки нешкідливі?

Відома фраза «Саме пройде!», якої іноді користуються люди, які відчувають себе недостатньо добре, може виявитися цілком правдивою. Поява «мурашника» біля коренів волосся чи навіть на поверхні шкіри в цілому – нормальна реакція організму на пережиті емоції:

 • страх;
 • захоплення;
 • захват;
 • збудження;
 • насолода;
 • задоволення.

Виявивши у себе парестезію під час несподіваної — небажаної або, навпаки, радісної зустрічі, перегляду захоплюючої передачі, прослуховування улюбленої музики, повідомлення про приголомшливої новини та інших подій, змушують переживати цілу гаму почуттів, не турбуйтеся. Крім того, парестезія може бути результатом:

 • впливу холодного повітря;
 • подразнюючої звуку, наприклад, скрипу або шуму;
 • надмірної чутливості шкіри.

Якщо причина появи мурашок, що розгулюють по шкірі голови (а також, можливо, і по іншим ділянкам тіла) відноситься до перерахованим вище, не сумнівайтеся: вони зникнуть відразу після усунення провокуючого фактора.

Парестезія голови як ознака хвороби

Якщо відчуття пересування комах з шкірного покриву стало:

 • занадто частим;
 • постійним;
 • супроводжується болем чи онімінням,

необхідно звернутися до лікаря. У поліклініці можуть діагностувати такі недуги.

Невропатія великого потиличного нерва

З-за такої невропатії мурашки «подорожують» по голові від потиличної до тім’яної частини. Супутники цього відчуття – оніміння, поколювання, погіршення або підвищення чутливості. На потилиці виявляються болючі місця.

Невропатія шийного сплетення

При цієї хвороби можуть здавлюватися чутливі нерви шийного сплетення і викликати болі і парестезію в потиличній області, а також в шиї, над плечем і за вухом.

Мікроінсульт

Про транзиторної ішемічної атаки, що позначається терміном «мікроінсульт», свідчить поколювання, що триває 1-2 години, а потім зникає.

Параліч Белла

Спочатку на певній половині обличчя відчувається «біганина комах», потім слабшають м’язи з цього боку – в результаті пів-обличчя стає абсолютно знерухомлених.

Парестезії не завжди локалізуються тільки в одному місці. Які ж можуть бути причини, якщо снують мурашки по всьому тілу, в тому числі по голові?

Фолікулярний гіперкератоз

Всьому виною ороговіння верхнього шару шкіри. Підсушуючі гігієнічні засоби і косметика, прийом гормональних медикаментів і погрішності в харчуванні можуть «нагородити» людину такою проблемою.

Авітаміноз

Для здоров’я шкіри потрібна аскорбінова кислота, вітамін В1, вітамін D.

Пам’ятайте, що недолік корисних речовин викликає не тільки слабкість, швидку втомлюваність, але і парестезії, свербіж, судоми.

Серцево-судинні захворювання

Ураження серця і судин, звуження артерій розвиваються внаслідок:

 • зростання рівня ліпідів у крові;
 • деформації артерії новоутворенням;
 • артеріальної гіпертензії;
 • атеросклерозу;
 • пошкодження судини зсередини.

Ці проблеми перешкоджають нормальному проходженню крові, і хворий починає скаржитися на «лоскіт» голови, нудоту. Навколишні нерідко помічають, що людина виглядає дуже блідим.

Гіпопаратиреоз

Так називається порушення роботи паращитовидних залоз, при якому неминучі нестача кальцію і патологічна збудливість нервової системи. Симптоми гіпопаратиреозу – це озноб, оніміння, парестезія, судоми.

Проникнення в організм інфекції або вірусу, переохолодження

Больові відчуття, підвищення температури, запальні процеси призводять до підвищення чутливості шкірних покривів. Це обставина – причина того, що при застуді, ГРВІ і т. д. по голові пробігають мурашки. У разі таких проблем подібне відчуття нерідко поширюється і на інші ділянки тіла.

Нервовий розлад

Коли на прийом приходить людина зі скаргами, що свідчать про парестезії, лікар в першу чергу звертає увагу на риси його характеру і психологічний стан. Найчастіше люди стикаються з цим явищем із-за моральної нестійкості, нервозності, наслідків стресу.

Причини відчуття, що по голові бігають мурашки, знайомі і повністю здоровим людям, і тим, у кого розвиваються різні хвороби – від легко виліковних до важких. Щоб точно знати, до якої категорії належите ви, не нехтуйте медичним обстеженням. Можливо, початок боротьби з міфічними «комахами» – шанс виявити небезпечне захворювання і вчасно позбутися від нього.

Залишити коментар