Лазеркоагуляція сітківки: причини призначення та післяопераційний період

Око – складний і чутливий орган людини. З його допомогою ми одержуємо основний обсяг інформації про навколишній світ. Під дією різних провокуючих факторів внутрішня оболонка ока – сітківка, може відшаруватися від судинної оболонки. Це призводить до погіршення зору, а без адекватного лікування – до сліпоти.

Лазерна коагуляція (обмежувальна або профілактична) – це метод, що дозволяє коригувати та своєчасно припиняти дегенеративні процеси сітківки.

Симптоми і ознаки захворювання

Сітківка – внутрішня оболонка ока, вона сприймає видиме електромагнітне випромінювання й сприяє його перетворення в нервові імпульси.

Ця оболонка тісно пов’язана своєю внутрішньою стороною зі скловидним тілом очі, а її зовнішня поверхня прилягає до судинної частині очного яблука.

При відділенні та розрив сітківки виникають наступні ознаки:

 • пелена перед очима;
 • світлові ефекти: спалах блискавки, іскри, особливо проявляються при закриванні очей;
 • спотворення предметів, часткове випадання їх з огляду.

Після сну пацієнт помічає поліпшення зору, це пов’язано з перебуванням в горизонтальному положенні, коли сітківка повертається на своє місце. Прийнявши вертикальне положення, хворий знову відчуває перелічені симптоми. Допомогти повернути чіткість зору може периферична обмежувальна паравазальная лазеркоагуляція сітківки.

Причини захворювання сітківки

Відділення внутрішньої оболонки ока виникає з різних причин, воно відбувається після травми органів зору або провокується хворобою.

Серед основних факторів лікарі вказують:

 • дистрофія, або витончення сітківки;
 • зміна стану склоподібного тіла, поява ущільнень внаслідок різних очних хвороб, тягнуть і розривають сітківку;
 • діабетична ретинопатія;
 • пухлини.

Показання до проведення операції:

 1. Діабетична ретинопатія, можливість запобігти руйнуванню сітківки.
 2. Дистрофічні зміни або розростання судин.
 3. Периферична дистрофія сітківки – ураження клітин внутрішньої оболонки, що викликає периферичний відшарування.
 4. Гратчасте відшарування сітківки – розриви і стоншення розташовуються між судинами.
 5. Виникнення різних видів пухлин.
 6. Порушення очної рефракції, яке супроводжується короткозорістю.

Протипоказання

Як будь-яке оперативне втручання, лазерна коагуляція призначається не всім пацієнтам. Обмеження стосуються наступних станів:

 • низький зір (0.1 діоптрій);
 • значне помутніння склоподібного тіла ока;
 • патологічне розростання судин райдужки;
 • симптоми крововиливи очного дна.

Методи лікування

Відшарування сітківки не лікується медикаментозно, єдина можливість зберегти зір пацієнта – вчасно проведена операція. Один із способів її здійснення – використання лазера.

Мета оперативного втручання – знайти і усунути розрив сітківки шляхом створення спайки. Операція проводиться амбулаторно, під місцевою анестезією, яка виконується закапування в око анестетика.

Щоб направити промінь приладу в потрібне місце, застосовується спеціальна контактна лінза. Трехзеркальная лінза Гольдмана створює фокусування лазера на ураженій області.

Існує кілька видів процедури.

Периферична лазеркоагуляція сітківки

Процедура лазерної коагуляції у деяких випадках проводиться з профілактичною метою. Операція запобігає відшарування сітківки і зміцнює її. За допомогою лазера-коагулятора відбувається припаивание оболонки до стінки очного яблука, при виявленні небезпечної дистрофії сітківки типу «гратчастої» або «слід равлика».

Обмежувальна лазеркоагуляція викликає мікроопіки, які сприяють споювання відокремилася ділянки з тканинами судинної оболонки. Така процедура проводиться вже близько 40 років, допомагаючи зберегти зір пацієнтів. Достатньо одного сеансу тривалістю 15-20 хв.

Про безпеку операції говорить факт, що обмежувальна лазеркоагуляція проводиться вагітним жінкам. Вона показана при периферичної дистрофії очної оболонки. Ця проблема призводить до заборони народжувати природним шляхом, так як висока навантаження може викликати розрив сітківки. Після проходження огляду в офтальмолога і виявлення патології зору у жінки є час до 35 тижнів, щоб зробити корекцію сітківки лазером.

Периферична обмежувальна коагуляція лазером запобігає розтягнення і відшарування сітківки, зміцнює її структуру.

Після проведення операції гострота зору не збільшується, воно залежить від супутніх очних патологій. Обмежувальна лазеркоагуляція сприяє поліпшенню кровопостачання ока, виключає попадання рідини під сітківку, нормалізує харчування оболонки. Вона попереджає дистрофічні зміни тканин і втрату зору.

Бар’єрна лазеркоагуляція сітківки ока

Процедура виконується навколо з’явилися розриви внутрішньої оболонки ока. Вона обмежує відшарувалися зони, створюючи своєрідний бар’єр. Втручання такого типу поширене при плоскому локальному відшарування.

Додаткова коагуляція

Проводиться на ділянці розриву сітківки після хірургічної операції.

Терміни, в які виконується операція

На різних стадіях хвороби лікарі визначають терміновість проведення оперативного втручання:

 • дистрофія з локальним відривом сітківки – протягом найближчих днів;
 • витончення без розриву – термін кілька тижнів;
 • виявлення тракций без відшарування – профілактична обмежувальна лазерна коагуляція потрібно в найближчі місяці.

Післяопераційний період

Після лазеркоагуляції сітківки пацієнту не потрібно тривалий відновлювальний період. Це максимально щадний метод впливу на зоровий орган. Наслідки операції – почервоніння і подразнення очей, яке відбудеться через 3 години. Але деякі рекомендація лікарі обов’язково дадуть, від їх виконання залежить тривалість відновного періоду.

Обмеження після операції включають:

 • відмова на кілька днів від водіння транспортних засобів;
 • захист очей від сонця спеціальними окулярами;
 • виняток діяльності, пов’язаної з вібрацією, підйомом тягарів, нахилами;
 • не відвідувати 3-4 дні лазні і сауни;
 • знизити вживання рідини, алкоголю, гострої їжі;
 • обмежити час за комп’ютером, читанням книг, переглядом телевізора.

Щоб утворилася якісна спайка після операції, буде потрібно від 10 до 14 днів. В цей період необхідно стежити за станом очей, адже можливі непередбачені наслідки та ускладнення.

До них відносяться:

 • викривлення контуру зіниці;
 • погіршення нічного бачення;
 • набряк рогівки (короткочасно після операції);
 • підвищення внутрішньоочного тиску.

Профілактика

Після обмежувальної лазеркоагуляції лікар призначає перевірку органів зору 2 рази в рік. Вона проводиться для своєчасного виявлення нових ділянок дегенеративних змін тканин.

Пацієнти з цукровим діабетом повинні відвідувати офтальмолога щомісяця протягом півроку. Далі кількість візитів зменшується до 1 разу на 3 місяці. Під час огляду проводиться профілактичне вивчення очного дна для виявлення ділянок витончення сітківки.

Залишити коментар