В яких продуктах містяться антиоксиданти

Антиоксиданти – це сполуки, необхідні для правильної роботи організму. Антиоксиданти гальмують дію вільних радикалів, які несуть відповідальність за ряд захворювань, наприклад, рак або більшість хвороб серця.

Що таке антиоксиданти

Антиоксиданти – це особливі хімічні сполуки, які блокують в організмі реакції окислення. Вони протидіють появі вільних радикалів. По суті, антиоксиданти захищають організм від окислювального стресу, тобто стану порушення рівноваги між кількістю вільних радикалів і антиоксидантів.

Вільні радикали відносяться до числа шкідливих речовин, які руйнують клітини організму. Якщо ми маємо справу з ситуацією, коли число вільних радикалів стає занадто високим порівняно з кількістю антиоксидантів, збільшується ризик розвитку різних захворювань, наприклад, серця, раку або діабету.

Крім того, антиоксиданти уповільнюють процеси старіння організму. Їх правильний рівень дозволяє пом’якшити негативний вплив навколишнього середовища на здоров’я. Тому так важливо в щоденному раціоні забезпечити потрібну надходження антиоксидантів, так як саме їжа є кращим природним їх джерелом.

Антиоксиданти та імунітет

Антиоксиданти відіграють важливу роль у формуванні та зміцненні імунітету організму. Враховуючи те, що це так звані знищувачі вільних радикалів, що вони допомагають у боротьбі проти патогенних вірусів і бактерій.

 

Антиоксиданти захищають організм від проникнення в нього патогенних мікроорганізмів та пригнічують їх розмноження, ущільнюють кровоносні судини і зміцнюють слизові оболонки клітин.

Антиоксидантні сполуки стимулюють імунітет, що дозволяє зміцнити організм.

Варто збільшити споживання продуктів, які є хорошими джерелами антиоксидантів, особливо в осінньо-зимовий період, коли посилюється ризик різних захворювань (застуда або грип).

В чому більше всього антиоксидантів

Джерелом антиоксидантів є, як правило, продукти рослинного походження. Однією з основних груп сполук, що належать до антиоксидантів, є рослинні барвники – флавоноїди.

Флавоноїди – сполуки, природні барвники. Надають сильну антиоксидантну дію, а також захищають від утворення токсинів і шлаків, утворення тромбів і покращують герметичність судин. Цей тип антиоксидантів можна зустріти, насамперед, у зелених овочах, цитрусових фруктах, чаї, червоному вині, стручкових рослин і травах (фіалка, хвощ польовий або золотушник).

Антоціани – позитивно впливають на серцево-судинну систему, мають протиракову дію, а також запобігають розвитку діабету і ожиріння. Антоціани присутні у плодах чорної бузини, аронії, журавлині, темному винограді, квіток волошки і гібіскуса.

Каротиноїди – надають рослинам жовту і помаранчеве забарвлення. Як і інші сполуки, що володіють сильними антиоксидантними властивостями, блокують дію вільних радикалів, тим самим знижують ризик виникнення і розвитку раку і захворювань серця. До найбільш ефективним каротиноїдам відносяться: лікопен, лютеїн і бета-каротин. Джерела каротиноїдів: морква, гарбуз, абрикоси, картопля, перець, помідори, шпинат, капуста.

Інші джерела

Селен – це хімічний елемент, необхідний для правильного протікання антиоксидантних процесів, що відбуваються в організмі.

Селен захищає нуклеїнові кислоти від ушкодження, пов’язаного з діяльністю вільних радикалів. Його правильне надходження з щоденним харчуванням зміцнює організм і захищає його перед гіпертонією і іншими захворюваннями серця.

Селен присутній у великих дозах в рибі, креветках, печінки, червоному м’ясі, зернових продуктах з цільного зерна, яйцях, насінні гарбуза, насіння соняшнику.

Дубильні речовини, катехіни є сполуками з високою антиоксидантною активністю. Блокують вільні радикали в клітинах організму і запобігають їх подальший розвиток.

Діють як в’яжучий засіб на слизові оболонки та пригнічують розвиток хвороботворних бактерій. Їх джерелом є кора дуба, волоський горіх, чай, чебрець або майоран.

Вітаміни з антиоксидантною дією

До антиоксидантною сполук відносяться також вітаміни. Краще антиоксидантну дію надають наступні – вітамін c та E.

 

Вітамін С вважається одним з найсильніших антиоксидантів. Протидіє вільним радикалам, завдяки чому попереджує розвиток багатьох захворювань. Діє позитивно на кістки, шкіру, м’язи і кровоносні судини. Підтримує нормальну роботу імунної системи і регулює артеріальний тиск. У великих кількостях доставити його можна, якщо вживати смородину, плоди шипшини, аронію, цитрусові, полуницю, журавлину, перець, брокколі або картоплю.

Вітамін Е називають вітаміном молодості саме через його антиоксидантних властивостей, завдяки яким сповільнюється процес старіння організму (особливо шкіри). Це не тільки потужний антиоксидант, він також відповідає за регуляцію рівня вільних радикалів. Враховуючи те, що жиророзчинний вітамін, його можна знайти, перш за все, в рослинних оліях, насінні та горіхах.

Залишити коментар