Мігрень – причини, основні симптоми, методи лікування

Мігрень – захворювання, основним симптомом якого є сильна, пульсуюча біль, що охоплює половину голови. Даний стан діагностується у 20% жителів планети. Причому жінки страждають від мігрені частіше, ніж чоловіки.

Причини

Причина мігрені – подразнення трійчастого нерва. Його закінчення перебувають в судинах голови, і викликають їх розширення. Розтягування стінки судини і активація больових рецепторів відбувається в такт серцебиттю. Тому головний біль має пульсуючий характер. Будь-яке фізичне навантаження призводить до підвищення сили і частоти серцевих скорочень. Це викликає збільшення розтягування стінок судин, і, як наслідок, біль посилюється.

Деякі люди генетично схильні до розвитку нападів сильного головного болю. Що саме викликає роздратування трійчастого нерва, не встановлено, але, згідно зі спостереженнями, спровокувати його можуть такі чинники:

 • тривале психоемоційне напруження;

 • несвоєчасний прийом їжі;
 • вживання алкоголю, шоколаду, горіхів, сиру;
 • зміна режиму сну: відсутність повноцінного відпочинку, або, навпаки, занадто тривалий сон;
 • прийом оральних контрацептивів.

Люди, які часто страждають мігренню, знають, що є «пусковим» механізмом у їхньому випадку. Тому намагаються уникати провокуючих факторів.

Симптоми

Мігрень має характерні симптоми:

 • біль супроводжується звуко — і світлобоязню (гучний звук і яскраве світло погіршують стан хворого);
 • при будь-якій фізичному навантаженні біль посилюється, а загальний стан погіршується;
 • біль має пульсуючий характер;
 • біль настільки інтенсивна, що людина втрачає працездатність;
 • біль локалізується тільки в одній половині голови.

Якщо напад мігрені не лікувати, то він може тривати від 4 до 72 годин. Головний біль, що триває більше трьох діб – ознака того, що у страждає не мігрень, а інше захворювання.

Лікарі розрізняють 2 види мігрені без аури і з аурою. Аура – комплекс симптомів, які з’являються перед головним болем, а в деяких випадках і одночасно з нею. Перерахуємо їх:

 • порушення мови;
 • оніміння, поколювання;
 • зорові симптоми: «туман», точки, лінії перед очима, мерехтливе світло.

Розлади чутливості і зору завжди спостерігаються з одного боку. Кожен ознака аури триває не більше години. Потім всі вони зникають.

Напад мігрені складається з декількох стадій.

Продромальна (початкова). Виникає за дві доби до нападу головного болю. Може тривати від 2-3 годин до 2 діб. На цьому етапі в людини спостерігаються наступні ознаки: зниження апетиту, знижена концентрації уваги, дратівливість, підвищена чутливість до шуму, безпричинні зміни настрою, швидка стомлюваність. У більшості випадків пацієнти цю стадію не помічають, так як наступні симптоми аури і сильний головний біль затьмарюють її клінічне прояв.

Аура (інколи відсутня). З’являється безпосередньо перед нападом. Її тривалість від 5 хвилин до години.

Больова. У середньому сильна біль триває від 8 до 24 годин. Вона супроводжується підвищеною сприйнятливістю до запаху, світла, шуму, нудотою, блювотою. Хворий воліє лежати в тихому і темному приміщенні.

Постдромальный (заключний). Цей період триває від кількох годин до доби. Болю вже немає, а людина відчуває підвищену стомлюваність, розбитість, втрату апетиту, зниження концентрації уваги, порушення загального комфорту.

Із-за сильного нападу мігрені людина може втратити працездатність на добу і більше. Він не в змозі не тільки піти на роботу, але і займатися домашніми справами.

Лікування

В залежності від ступеня тяжкості стану хворого для купірування нападу мігрені призначаються різні медикаментозні препарати.

Легке стан. Для лікування мігрені застосовують анальгезуючі засоби, в тому числі кофєїнсодержащие і нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, Ібупрофен. Ліки повинні надавати швидке вплив на організм. В якості супутньої терапії використовують протиблювотні засоби, що зменшують вираженість нудоти і блювоти. Якщо при мігрені головний біль не дуже сильна, істотно не впливає на працездатність хворого, то для профілактики і лікування призначають тільки анальгетики.

Помірний та тяжкий стан. При нападі мігрені, що приводить до втрати працездатності, страждаючому прописують спеціальні противомигренозные медикаментозні препарати – триптаны. Їх призначають лише в тому випадку, якщо купірувати біль іншими препаратами не вдається.

Триптаны зменшують проникність судин головного мозку і викликають їх звуження, тобто впливають безпосередньо на механізм утворення головного болю. На відміну від інших лікарських препаратів, що застосовуються при мігрені, вони приймаються не перед нападом, а під час наростання болю. Триптаны впливають на трійчастий нерв, блокуючи проведення больових імпульсів. Це сприяє зменшенню головного болю, і підвищує ефективність препаратів, купирующих супутні симптоми: звукобоязнь, світлобоязнь, нудоту, блювоту. Лікарські засоби на основі триптанов потрібно з обережністю застосовувати пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями: хронічна ішемія мозку, ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія. Один із безпечних та ефективних препаратів, що застосовуються для лікування мігрені – Ризамигрен.

Ніяких специфічних заходів та медикаментозних препаратів, які допомагають запобігти напади мігрені, не існує. Профілактика і лікування мігрені зводяться до уникнення факторів, що провокують головний біль, і прийому ліків.

Залишити коментар