Меніск коліна – як виявляється запалення: консервативне і оперативне лікування

Меніск – це хрящова тканина, яка служить амортизатором колінного суглоба. У процесі руху вона стискається, обмежуючи рухливість вузла і знижуючи тертя. Через регулярних згинань і розгинань людське коліно піддається високому навантаженні, що веде до травматизму.

Ризик ушкодження особливо високий у людей, що займаються спортом і танцями, але і необережний рух у повсякденному житті може пошкодити меніск коліна. Небезпека отримання травми зростає у літніх людей.

Меніск коліна – симптоми запалення і розриву

В здоровому колінному суглобі рух відбувається легко і безболісно. Хрящова прокладка фіксує його, виключаючи надмірне розгинання коліна.

Меніск складається з двох частин:

 • внутрішній (медіальний), має обмежену рухливість, частіше піддається впливу хвороб і травм;
 • зовнішній (латеральний) – орган володіє хорошою рухливістю, тому рідше страждає.

Статистика травматологів говорить про поширеність випадків, коли відбувається розрив меніска коліна, вони становлять 75% усіх закритих пошкоджень.

В залежності від впливу може статися відрив хряща від суглоба або один з видів розриву:

 • горизонтальний;
 • поздовжній;
 • клаптевий;
 • «ручка лійки»;
 • радіальний.

Травматичне ушкодження дуже хворобливе, його неможливо проігнорувати.

Для гострої стадії характерні наступні симптоми:

 • пухлина коліна;
 • обмежена рухливість;
 • блокада суглоба;
 • момент травми супроводжується особливим клацанням і різкої простреливающей болем.

Запалення меніска коліна може з’явитися не тільки за серйозної травми, його симптоми виникають внаслідок вікових змін органу і високих фізичних навантажень. Воно не супроводжується такими яскравими ознаками, як гостра травма.

Хворий може пересуватися, хворобливі відчуття терпимі, тому візит до лікаря і лікування невиправдано відкладається. Така недбалість до власного здоров’я призводить до серйозних пошкоджень хрящової тканини, які не виправити консервативним лікуванням – потрібна операція.

За яких симптомах візит до лікаря необхідний?

Якщо регулярно спостерігається такі ознаки:

 • ниючий біль в коліні;
 • в процесі ходьби чується хрускіт, пощелкивание або інші звуки;
 • з’являється набряк коліна;
 • спостерігається зміщення суглоба.

Для діагностики патології, виявляючи розрив, лікар використовує спеціальний тест по розгинання коліна.

Крім зовнішнього огляду при встановленні діагнозу застосовується:

 • комп’ютерна томографія;
 • рентгенографія з використанням контрастування суглоба;
 • МРТ (магнітно-резонансна томографія);
 • ультразвукове дослідження;
 • артроскопія – метод також застосовується при лікуванні.

Причини, що викликають пошкодження меніска

Високе навантаження на зчленування коліна – поширена причина розриву меніска. Частіше інших травму отримують чоловіки, робота і спосіб життя яких пов’язана зі спортом або іншими видами фізичних навантажень. Діти і підлітки рідко піддаються хвороби, їх хрящова тканина відрізняється хорошою еластичністю і розтяжністю.

Основні причини травматизму:

 1. Розриву хряща сприяє різке рух гомілки, що супроводжується поворотом коліна, але без руху стопи.
 2. Пошкодження виникає в результаті прямого удару важким предметом по коліну.
 3. Невдале падіння, ходіння «гуськом», довге сидіння в позі «на корточках» — всі ці фактори призводять до розриву хрящової тканини, викликаючи запалення.

Стан органу грає істотну роль в його опорі травм. Хронічні дегенеративні хвороби суглобів, їх вроджена слабкість, навантаження при надмірній вазі тіла, інтоксикація організму, що призвела до витончення хряща, – всі ці причини збільшують шанс травматизму.

Меніск забезпечується харчуванням через капсулу суглоба, його внутрішня частина не має кровопостачання, вона функціонує за рахунок внутрішньосуглобової рідини.

При розриві зовнішньої частини меніска заростання тканин відбувається нормально, а глибинний ділянку абсолютно не відновлюється самостійно. Його лікування включає хірургічне втручання.

Меніск коліна: лікування – консервативне або оперативне?

При невеликому надриві або защемленні проводиться консервативне лікування. Воно починається з знеболювання пошкодженої ділянки. У домашніх умовах, коли болить суглоб, рекомендується використання льоду для його заморожування. Медикаменти та процедури травматолог призначає після обстеження в залежності від характеру пошкодження.

Обов’язковою умовою при лікуванні є тривала нерухомість кінцівки. Таке положення прийнятно для людей, які не займаються професійно спортом або танцями. Після довгого спокою м’язи ноги атрофуються, не дозволяючи відновити спортивну форму.

Консервативне лікування включає:

 • внутрішньосуглобові ін’єкції препаратів, що знімають запалення;
 • прийом медикаментів;
 • курс відновлення хрящової тканини за допомогою гіалуронової кислоти і хондропротекторів;
 • сеанси мануальної терапії;
 • фізіотерапія та лікувальна фізкультура;
 • носіння еластичної пов’язки або бандажа.

Пошкоджене коліно сильно болить, тому лікар призначає анальгетики.

Операція необхідна, коли симптоми та діагностика виявляють серйозний розрив тканини і запалення. Основні завдання лікаря в цій ситуації – зберегти орган і максимально відновити його функціонування.

Якщо симптоми запалення помічені на ранній стадії, то призначається артроскопія. Ця процедура є амбулаторної, доктор усуває вогнища запалення, стимулюючи приплив крові. Прилад вводиться через мікроскопічний надріз. Розрив забирається зшиванням або меніск фіксується спеціальними пристосуваннями. Процедура ефективна при свіжому запаленні і розірвання до 1 см, вона проводиться для молодих людей у віці до 40 років. Лікування відрізняється малим травматизмом і швидкої реабілітацією пацієнта.

Якщо меніск не можна зшити або видалити частково, то, щоб уникнути ускладнень, його вирізають повністю. Така операція називається менискэктомия. Після неї встановлюється синтетичний протез або меніск донора.

Способи відновлення рухливості суглоба

Реабілітація після операції на колінному суглобі має проходити під контролем лікаря. Він підготує індивідуальний комплекс відновлювальних заходів. Вправи на коліно після операції на меніск починають після зрощення хрящової тканини, приблизно через 2 тижні. Вони проводяться з поступовим збільшенням об’єму руху. На стадії знерухомлення суглоба можна тільки змінювати положення кінцівки, опускаючи її з ліжка і піднімаючи піднесене положення.

Фізіотерапія – незмінна складова відновного періоду. Впливу лазером і магнітотерапія покращують циркуляцію крові в тканинах.

Після артроскопії реабілітація займає менший період, через місяць пацієнт може рухатися самостійно.

При виконанні вправ необхідно робити акцент на зміцнення м’язів, що підтримують відновлення суглоб. Корисні заняття на велотренажері, аква-аеробіка в басейні.

Навіть коли коліно вже не болить, не можна відмовлятися від допоміжних пристосувань.

Пацієнтам, що мають ослаблену хрящову прокладку, рекомендується носити спеціальні еластичні наколінники. Вони знімають частину навантаження з суглоба, перешкоджаючи його повторного запалення.

Залишити коментар