Симптоми і лікування мігрені у жінок в домашніх умовах

Мігрень – захворювання з древньою історією. Згідно зі свідченнями від нападів гемікранія страждали такі історичні особистості, як Юлій Цезар, Понтій Пілат, великий композитор Чайковський, Фрейд і Чехів. Багато хто помилково вважають, що мігрень – це просто сильний головний біль.

Однак це не зовсім так, і в даній статті ми будемо розбиратися з тим, що таке мігрень, дізнаємося які у неї симптоми і як можливо лікувати хворобу.

Визначення хвороби

Що ж таке мігрень?

Згідно з медичним визначенням під цим терміном розуміється больовий синдром, який проявляється в області голови і носить неврологічний характер. Напад мігрені, що супроводжується нестерпним (гострої) болем і зазвичай ця біль проявляється в одній стороні голови, але поступово інтенсивність больового імпульсу може почати зростати і тоді біль буде відчуватися по всій голові.

Таке своєрідне прояв больового синдрому і дало другу назву хвороби – «гемікранія». Це слово прийшло з грецької мови і перекладається на російську мову як «половина голови».

Як відрізнити гемікранію від інших видів головного болю

Гемікранія істотно відрізняється від інших видів головного болю.

Ось найбільш важливі відмінності, які дозволяють діагностувати хворобу за характером проявів:

 • Болі при нападах мають пульсуючий характер, тоді як при звичайній головного болю імпульс прояви больового синдрому стійкий;
 • Локалізуються неприємні відчуття в одній частині голови;
 • Больові прояви посилюються при рухах головою.

Також при гемікранія больовий синдром нерідко супроводжується блюванням, сильною нудотою, сильним роздратуванням від яскравого світла та голосних звуків.

Види захворювання

Мігрень має безліч форм прояву і тому класифікується професійними медиками на кілька видів:

 • З аурою. Цей вид вважається різновидом класичної гемікранія і його основна ознака – спостереження хворим оптичних феноменів (кіл перед очима, плям) перед початком нападу;
 • Без аури. Напад починається досить спонтанно і без всяких видимих причин;
 • Епізодичний вид хвороби характеризується непостійністю її проявів. Хворий може відчувати біль всього кілька разів у році, але найчастіше епізодична форма переходить в хронічну, коли пацієнт починає страждати від болісних нападів постійно і в особливо важких випадках – щодня. Хронічна форма мігрені нерідко провокується зловживанням препаратами антибіотичної природи, ожирінням, частим прийомом знеболюючих коштів, непомірним прийомом кофеїну. У хронічної форми особливі симптоми– крім гострого болю спостерігаються розлади ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 • Менструальна гемікранія зустрічається у жінок. Болю тісно пов’язані з циклом регул і трапляються за кілька днів до їх початку або в момент приходу місячних. Викликається больовий синдром в даному випадку коливанням рівня гормонів – прогестерону і естрогену. Як лікувати цю форму мігрені у жінок, може підказати лікар-гінеколог після повного обстеження і огляду.

Окремо слід розповісти про такий важкою в лікуванні формі хвороби, як шийна мігрень. Симптомами шийної мігрені виступають напади головного болю, але пов’язані вони не з кровоносними судинами у голові, а з патологією хребетної артерії.

При шийної гемікранія хворий нерідко відчуває припливи жару та озноб, а болю настільки сильні, що різкий рух головою може призвести до втрати свідомості.

Який би вид мігрені вас не турбував, ви повинні знати, що якщо від мігренозного пароксизму вам не допомогли медичні препарати, а сам напад триває більше 12 годин, слід негайно звернутися за професійною медичною допомогою.

Загальна симптоматика мігренозних пароксизмів

Зазвичай перед нападом гемікранія спостерігається ряд характерних симптомів:

 • Хворий може відчути сильну слабкість, неможливість сконцентруватися або зосередитися на чому-небудь;
 • Біль починає зароджуватися в області скроні, спочатку вона досить тиха, але поступово наростає і поширюється в зону очей і лоба;
 • Пароксизм може супроводжуватися нудотою, блювотою, непереносимістю до яскравого світла або шуму;
 • Інтенсивність больового імпульсу наростає від різких рухів.

Рідше при гемікранія спостерігаються наступні ознаки: почервоніння або блідість шкірних покривів, відчуття сильної втоми або наростаюча тривожність, дратівливість, депресивний настрій. У момент пароксизму людина настільки болісно реагує на навколишній світ, що всіляко намагається захистити себе від нього: закривається в темній кімнаті, лягає під ковдру, ізолюючи себе від світла і гучних звуків.

Тривалість пароксизму і його інтенсивність – індивідуальні показники. В одних пацієнтів болі трапляються не частіше двох-трьох разів на рік, у інших хворих напади спостерігаються кілька разів на тиждень.

Але чому ж викликаються болісні болі при мігрені?

Причини нападів

Дивно, але офіційна наука так і не знайшла до кінця відповідь на питання про причини мігрені.

Спочатку хвороба розглядали як прояв патологічних процесів в кровоносних судинах, але пізніше було з’ясовано, що хвороба може передаватися у спадок і викликати її прояви можуть і інші фактори:

 • Надмірне розширення судин головного мозку;
 • Порушення в роботі кровоносної системи;
 • Захворювання ЦНС.

Також мігрень може спостерігатися у людей з порушеним метаболізмом.

Знаючи симптоми і причини викликають мігрень, можна перейти до розгляду питання про лікування хвороби.

Як лікувати мігренозні пароксизми

Лікувати хворобу починають з усунення болю при нападі. Самостійний прийом знеболюючих препаратів може лише погіршити стан хворого, тому підбір анестетиків повинен здійснюватися виключно лікарем-неврологом після огляду, скаржиться на неприємні відчуття пацієнта.

Полегшити стан хворого при пароксизмі можна, якщо помістити його в темне приміщення, ізолювати від шуму і яскравого світла, дратівливих запахів. Сам хворий під час нападу ні в якому разі не повинен курити, пити каву або якісь інші енергетичні напої і тим більше – намагатися вгамувати больовий синдром вживанням алкогольних напоїв.

Подальшу терапію повторюваних нападів призначає лікар, але лікування мігрені у домашніх умовах можливо і засобами народної медицини.

Рецепти народної медицини проти гемікранія

Щоб зняти різкий біль під час нападу, народні знахарі радять поступати так: відкрийте душ, так щоб текла тепла вода, і засуньте голову під водяні струмені. Під час процедури легкими масажними рухами розтирайте місце, в якому концентруються неприємні відчуття.

Зняти больовий імпульс допоможе звичайний ріпчаста цибуля. Візьміть велику головку овоча, розріжте її на дві рівні половинки і прикладіть ці половинки до скронь.

За відгуками пароксизм швидко проходить. Цибулю можна замінити свіжим капустяним листям або листям бузку.

Відмінним засобом від хвороби вважається відвар з квітів липи. Дві столові ложки сушеного липового цвіту заваріть в заварювальному чайнику, як чай і вживайте три рази в день.

Міцного вам здоров’я та гарного самопочуття!

Залишити коментар