Чому з’являється шишка на стопі, причини і методи лікування

Шишки на ногах – це збільшені кісточки, розташовані на стопі. Їх навіть візуально видно. Такі утворення можуть бути кістяним наростом або ущільненням тканин. Шишка на стопі є не тільки косметичним дефектом, але і серйозним приводом звернутися до спеціаліста-ортопеда.

У медицині таке явище називають вальгусна деформація стопи. Шишки можуть розташовуватися збоку на великому пальці, зверху на підйомі ноги, знизу, на зовнішній стороні.

Якщо освіта знаходиться на великому пальці, то він відхиляється всередину ноги, викривляється. При цьому людина відчуває сильний біль, йому незручно ходити в звичайному взутті. Крім кісток страждають також зв’язки, сухожилля, тканини, порушується кровопостачання, кістки поступово руйнуються.

Причини, по яким на стопах з’являються тверді кісткові шишки

Причин, за якими виникають кісткові нарости на стопах ніг, багато.

Основні з них:

 • бурсит – запалення суглобової сумки;
 • артроз суглобів – запалення суглобів;
 • экзостоз – хрящове або кісткове розростання;
 • поперечна плоскостопість – розбіжність плюсневих кісток;
 • остеопороз – зменшення щільності тканин кістки;
 • порушення роботи ендокринної системи;
 • генетичний фактор.

Ущільнення внизу на нозі можуть з’являтися з-за різних травм гомілки, стопи, вроджених дефектів, після перенесених захворювань, пов’язаних з м’язами, нервовими волокнами, наприклад, церебральний параліч, поліомієліт.

Незручна, вузька і маленька взуття здатна провокувати появу кісточки на пальцях, а також кісткової шишки на стопі знизу.

Це туфлі на високому каблуці, з завужені носом.

У такому взутті навантаження на ногу виходить нерівномірною, передня частина деформується, на великому пальці розвивається суглобової артроз.

При появі новоутворення на нозі треба негайно йти до лікаря, пройти обстеження, за результатами якого фахівець зможе призначити правильне лікування.

Якщо затягнути процес розвитку наросту на кістки, це може призвести до більш серйозних негативних наслідків, таких як руйнування кістки, довічна кульгавість. У цьому випадку вдаються до хірургічної операції, після якої потрібен тривалий реабілітаційний період.

Симптоми вальгуса

Початок формування патологічного зміни при випирає кісточці помітити неважко. Воно, як правило, знаходиться або збоку, або на зовнішній стороні ноги, а буває і знизу на підошві. Це основний симптом вальгуса.

До нього додаються й інші симптоми:

 • почервоніння в цьому місці;
 • набряк;
 • болючі і неприємні відчуття;
 • мозолі;
 • потовщення шкірного покриву;
 • локальне підвищення температури;
 • скуті рухи суглобів.

Шишка на нозі з бічної частини стопи виникає в результаті того, що плюсневая кістка починає випирати назовні, на великому пальці зверху утворюється ущільнення. Взуття здавлює палець, людина відчуває біль і дискомфорт при ходьбі.

Гігрома – це шишка на стопі, розташована зверху на її підйомі. Тут відбувається випинання синовіальної оболонки сухожилля або суглоба. Гігрома може розташовуватися в будь-якому місці на нозі, від стопи до пальців. Така освіта може не давати больових відчуттів, може зникати, а потім знову з’являтися. Може бути твердим при обмацуванні або рухомим, перекочуватися під шкірою. Якщо на підйомі виникла така гулька, краще відразу звернутися до лікаря.

Проведення діагностики

Діагностику проводять такі фахівці, як: ортопед, хірург і травматолог. Вони оглядають ногу, направляють на рентген, з допомогою якого можна побачити ступінь деформації ноги і супутні їй захворювання (кіста, артрит, асептичний некроз, запалення окістя, остеоартроз). Рентгенографія показує, треба робити операцію чи ні. Іноді призначають УЗД суглоба, здають аналіз крові на реактивний білок і ревмакокки.

Методи лікування

Консервативне лікування включає в себе прийом протизапальних, знеболюючих препаратів, засобів, що знімають набряки.

Однак таке лікування повного одужання не дає, лише на час прибирає симптоми, потім може прогресувати з більшою силою. Обов’язково треба носити ортопедичні устілки, шкарпетки, взуття, валики, стяжки, супінатори.

Хірургічне лікування. В даний час більш ефективним способом лікування таких шишок на ногах є хірургічний метод. Однак такий кардинальний спосіб призначається не кожному і не завжди.

Операція проводиться, якщо шишка, розташована збоку на великому пальці, починає турбувати і давати сильні болі. Призначається у випадках, коли консервативні методи ніякого ефекту не дають. За допомогою операції можна провести корекцію деформації ноги, вона дає позитивний естетичний результат.

Сучасна хірургія пропонує кілька методів видалення шишок на ногах.

 1. Экзостэктомия. Деформований суглоб зверху висікається, фіксується спеціальними пластинами, гвинтами, дротом і швами. Такий метод не дає 100% гарантії, що рецидиву не буде. Реабілітаційний період може бути болючим і зайняти 2-6 місяців. Можуть розвинутися ускладнення після операції: інфікування м’яких тканин, остеомієліт, кровотечі, зсув окремих фрагментів кісточки;
 2. Коригуюча остеотомія. Кістка ламається і відновлюється її форма, яка була змінена раніше;
 3. Проксимальна остеотомія. Видалення кісточки основи проксимальної фаланги великого пальця;
 4. Метод Аустина, Ревердин-Гріна. Перестановка кісток.

Народна медицина

Можна робити теплі ванночки для ніг з використанням трав’яних відварів, морської солі, йоду. Добре б проводити курси лікувального масажу, фізіотерапевтичні процедури.

Інші народні методи:

 • йодовые сіточки;
 • теплі компреси з картоплею;
 • примочки з трав’яних настоїв;
 • яєчна мазь.

Але вони також знімають запалення і біль лише на час.

Заходи профілактики вальгусной деформації

Взуття повинна підбиратися правильно, бути зі зручною колодкою і без каблука, потрібного розміру, не вузькою. Якщо вибирати каблук, він не повинен перевищувати 6 см у висоту. Вибирати взуття треба з натуральних матеріалів: шкіра, замша, текстиль, щоб ноги дихали.

Робити постійно зарядку і масаж для ніг, щоб підняти тонус м’язів. Влітку треба ходити босоніж по піску, траві, дрібних камінчиків. Такі заходи профілактики допоможуть запобігти появі поперечного плоскостопості та розвитку артриту.

Ущільнення на ногах можуть бути різними. Найпоширеніші, це кісткові шишки, розташовані збоку на великому пальці. Саме вони доставляють особливий дискомфорт людині, викликають сильні болі при ходьбі. А можуть бути шишки, розташовані на зовнішній стороні стопи або знизу неї. Вони доставляють менший дискомфорт і не так болючі, як на великому пальці.

Консервативне лікування особливого ефекту не дає, а лише знімає симптоми і біль. На сьогоднішній день найбільш ефективний метод видалення таких ущільнень – це хірургічна операція.

Якщо з’явилася гулька на нозі, то не варто відкладати візит до лікаря – ортопеда. Неважливо, де вона перебуватиме, на зовнішній стороні, збоку або знизу, в будь-якому випадку лікар зможе дати професійну оцінку стану і призначити відповідне лікування з урахуванням кожного індивідуального випадку.

Залишити коментар