Мазь від ран і саден

В житті кожної людини трапляються ситуації, що призводять до отримання різних травм: саден, порізів, подряпин, ударів, опіків. На щастя, в більшості випадків побутові ушкодження не надто небезпечні. Але навіть невелика рана може бути досить болюча і доставляти незручності свого «власника».

Особливо неприємно наявність ран на обличчі – від травми може залишитися шрам, і, якщо шрами прикрашають обличчя чоловіка, що в сучасному цивілізованому суспільстві вже сумнівно, то вважати рубці прикрасою жіночого личка і зовсім не прийнято.

Як лікувати отримані пошкодження, ефективно і без значних косметичних дефектів? Варто використовувати ранозаживляющую мазь від синців і сильних ударів при будь-яких подряпинах?

Класифікація

Різні побутові травми мають свої назви:

 • Садно. Механічне пошкодження верхніх шарів шкіри, отримане при зіткненні з твердим предметом або поверхнею. Найчастіше пошкодження великі, але неглибокі. Кровотеча при саднах зазвичай незначне;
 • Поріз. Це порушення покриву, нанесене ковзаючим рухом гострим предметом. У побуті найчастіше зустрічаються порізи ножем або лезом. Поріз може бути досить глибоким і протяжним. У разі значного пошкодження тканин, можливо, знадобиться накладення швів;
 • Подряпина. На відміну від порізу, подряпина має рвані краї. Подряпини можна отримати від кігтів тваринного або від гострого предмета, наприклад, сука дерева;
 • Забій. Закрите пошкодження м’яких тканин внаслідок удару тупим предметом. Може супроводжуватися синцем – синцем. При падіннях часто виникає забій разом з садном;
 • Опік. Поразка шкірних покривів у результаті впливу температури і хімічних речовин. При обмороженні – дії на шкіру низької температури, пошкодження шкіри подібні;
 • Укуси. Пошкодження, отримані від укусу тварин або комах. Крім ран, укуси небезпечні інфікуванням або отруєнням отрутами, у випадку укусів комах чи змій.

Як відбувається загоєння

Щоб правильно лікувати ушкодження, потрібно не тільки визначити характер ушкодження, але й розуміти, як відбувається процес регенерації організмом пошкодженої ділянки.

Рановий процес, при нормальних умовах, підпорядковується певним алгоритмом і чітко розписаний за часом.

Стадії ранового процесу наступні:

 • Етап запалення. Починаючи з перших хвилин після отримання травми, первинною реакцією організму на травму є судинні зміни. Запальний процес змінює проникність стінок судин. В раневом полі відбувається ексудація (виділення) рідкої складової крові. Крім плазми, відбувається проникнення через стінки кровоносних судин лейкоцитів, головна функція яких – захист від чужих організму з’єднань і тел. Лейкоцити є частиною імунної системи. В результаті процесів протеолізу та лізису, відбувається розкладання протеїнів як пошкоджених власних клітин, так і білків мікроорганізмів. Так організм очищає пошкодження. Після короткочасного спазму судин спостерігається поява швидко наростаючого набряку. Максимальні розміри набряку спостерігаються до третім-четвертим діб. В цей час до первинних очисникам– лейкоцитам, підключається «важка артилерія» — макрофаги (пожирачі некротичних тканин та бактерій) і лімфоцити – головні частини імунної системи. В рані утворюється межа, що відокремлює уражену ділянку від здорових тканин, запобігаючи проникненню в кров хвороботворних мікроорганізмів. Тому почервоніння, локальне збільшення температури в пошкодженому місці і набряк є ознаками нормального функціонування регенеруючого механізму організму;
 • Етап регенерації. Процес нарощування в пошкодженій ділянці нових тканин починається після повного очищення. При правильному перебігу процесу це трапляється на п’яту-шосту добу після отримання травми. Лейкоцити і лімфоцити змінюються клітинами ендотелію і фібробластами, яка синтезує колаген і сполучну тканину. На поверхні утворюється струп – скоринка, яка складається з згорнулася крові і відмерлих клітин. Струп є захисною кришкою, що закриває пошкодження від попадання інфекції;
 • Етап епітелізації. На цьому етапі відбувається під струпом формування покривних тканин шкіри.

Знаючи етапи загоєння організмом пошкоджень, можна допомогти цьому процесу, використовуючи ранозаживляющую мазь та інші лікарські засоби в правильний час. Не варто поспішати використовувати мазь від дрібних саден і ран – якщо поранення незначно, краще дати можливість організму впоратися з пошкодженням самостійно.

Як використовувати лікарські засоби?

Мазь допомагає тільки при правильному використанні. Отриману травму необхідно оглянути на предмет виявлення пошкоджень. Якщо рана має значні розміри і глибину, після первинної обробки пошкоджених ділянок, необхідно звернутися в лікарню, де лікар накладе шви і призначить лікування.

Первинна обробка полягає у видаленні забруднень і сторонніх. Потрібно дати крові можливість витекти – поточна кров вимиє забруднення. Якщо кровотеча несильно, то не варто проводити додаткових заходів по зупинці крові, давши можливість крові згорнутися самостійно. Природно, це не стосується випадків поганий згортання крові або сильної кровотечі.

Якщо така можливість існує, то сторонні предмети – осколки скла, тріски, та інше, видаляються за допомогою стерильного пінцета. Простерилізувати інструмент можна за допомогою спирту або спиртовмісних речовин – йоду, зеленки, або горілки, духів. Якщо спирту немає, то можна простерилізувати киплячою водою.

Потім потрібно промити рану. Для цієї мети можна застосовувати аптечні антисептичні засоби – речовини, що знищують мікроорганізми:

 • хлоргексидин;
 • перекис водню;
 • розчин марганцівки.

При відсутності аптечних засобів можна скористатися розчином господарського мила у воді або неміцним розчином солі.

Далі потрібно накласти стерильну пов’язку. Промиту антисептиками і захищену рану пов’язкою слід залишити в спокої на 2-4 дні, в залежності від величини пошкодження.

Це дасть можливість пройти первинного процесу загоєння– її очищенню від мертвих пошкоджених тканин і мікроорганізмів. При зміні пов’язки рану промивають антисептиками.

Ранозагоювальні мазі, що сприяють процесам регенерації, слід використовувати лише на етапі, коли організм сам перейде до другого етапу – фазі регенерації. Якщо використовувати ранозаживляющую мазь відразу, це може порушити природний процес, що проходить в організмі, не прискорити процес загоєння, а, навпаки, сповільнити.

Може також статися заращіваніе тканин, яке закриє невыведенные мертві клітини, в результаті виникне нарив. При саднах, взагалі, не рекомендується накладати мазь від різних подряпин і саден, тому що мазь розм’якшує струп, подовжуючи термін одужання і збільшуючи можливість появи шрамів. Для лікування забитих місць – синців, можна застосовувати мазі, збільшують кровотік в районі набряку.

Які мазі від саден та подряпин краще використовувати на обличчі? З точки зору організму, різниці в загоєнні ран немає, незалежно від того, де вона знаходиться – на обличчі або коліні. Тому спеціальних мазей для загоєння ранок на обличчі немає.

Бажаємо вам міцного здоров’я і гарного самопочуття!

Залишити коментар