Малина: як і чим удобрювати

Щоб кущі малини давали гарні врожаї, їм необхідний хороший догляд. Перш за все, необхідно вибрати відповідне сонячне місце, яке перед посадкою саджанців слід удобрити.

Після посадки не варто забувати про регулярних поливах, розпушуванні грунту і регулярних підгодівлі протягом сезону.

У цій статті буде розглянуто, коли і які добрива вносяться під цей напівчагарник, щоб отримувати хороші врожаї.

Добрива при посадці

Щоб саджанці малини добре прижилися на ділянці, необхідно попередньо внести добрива. Якими вони повинні бути?

При підготовці грядок

Насамперед, підготуємо грядки до посадки малини. Потрібно видалити бур’яни (особливо кропиву і пирій), які будуть заважати зростанню малини і пригнічувати її. Необхідно видалити не тільки верхню частину бур’янів, але і їх коріння.

Потім ділянку перекопують на один штик лопати і обов’язково розбивають всі грудки землі.

Пам’ятайте, що коренева система саджанців росте і розвивається вкрай швидко, і скоро починає вживати поживні речовини не тільки з посадкових ям, але і з навколишнього грунту.

Які добрива вносити в грунт при підготовці грядки, залежить від бажання і можливостей садівників. Найбільш популярні, підживлення під малину, наступні:

  • перепрілий коров’як (близько 8 кг), мінеральні добрива, що містять фосфат (близько 90 г), калій (25 г);
  • якщо ділянка була «під паром» і досить родючий, то додаткових підгодівлі перед посадкою цієї ягідної культури не потрібно. Досить додати при перекопуванні грунту деревну золу – до 500 г на 1 м2;
  • можна використовувати ось таке комплексне добриво: компост з додаванням торфу – 1 відро, суперфосфат– 1 склянка, сіль калію – 1 стакан.

При безпосередній посадці

Незважаючи на те, що при підготовці ділянки добрива в грунт вносилися, безпосередньо перед посадкою потрібно обов’язково внести підгодівлю і в підготовлені лунки. Це необхідно для того, щоб саджанці краще вкоренилися. У кожну лунку добрива вносяться в таких пропорціях: перепрілий гній або перегній (близько 4 кг), по 2 ст. л. суперфосфату і звичайної золи (або будь-калійної солі). У разі, якщо грунт дуже кисла, а вапно під час перекопування не вносилася, то в кожну лунку додають по 1 склянці вапна.

Ці добрива спочатку змішують з грунтом, і тільки потім додають у посадкові лунки. Після висадки саджанців їх рясно поливають, а потім пристовбурні кола мульчують тирсою, торфом або перегноєм, шар яких повинен бути не менше 10 див. Така мульча не тільки допомагає утримувати вологу в грунті, але і є додатковим добривом.

Підгодівля малини

Підгодовувати малину слід не тільки під час посадки. В процесі цвітіння і плодоношення малина забирає з грунту велику кількість поживних речовин, тому підгодівлі повинні бути регулярними. Однак склад добрив буде трохи відрізнятися на різних етапах розвитку малини.

Так як на одному місці кущі малини ростуть до 10 – 12 років, кожну весну слід її підгодовувати розчином коров’ячого гною (1 частина гною береться 10 частин води), або курячим послідом (1 частина посліду треба брати 20 частин води).

Для регулярних підгодівлі підійдуть і готові добрива для ягідних чагарників типу «Кеміра». Розводити подібні препарати необхідно строго у відповідності з інструкцією. Зазвичай 45 – 50 г препарату розводять у відрі води, під кожен кущ слід виливати не менше літра отриманого розчину.

Весняно-літні заходи

У весняний період добривами, що містять азот, підгодовують тільки малинник, який росте на одному місці більше 4 років. Такі добрива вносяться безпосередньо перед перекопуванням ділянки. Зазвичай на 1 м2 грядки береться по чайній ложці сечовини, аміачної селітри.

Влітку для мульчування пристовбурних кіл і одночасної підгодівлі можна використовувати кісткове борошно. У її складі достатньо поживних речовин для підгодівлі малини в період розвитку плодів.

Після того, як зібраний урожай малини, під її кущі слід розсипати деревну золу. Калій і інші мікроелементи, що входять до її складу, будуть відкладатися в молодих стеблах, а протягом наступного сезону малина дасть більш крупні і солодкі ягоди.

Все частіше для підгодівлі малиннику використовуються різні сидерати (конюшина, вику, гірчицю тощо), які висаджують в міжряддях у другій декаді липня, а восени в процесі підготовки малини до зими ці рослини закладаються в ґрунт при осінній перекопуванні. За зиму вони перегнивають, а навесні стають джерелом поживних речовин для кореневої системи малини.

Осіння підгодівля

Після збору врожаю перед зимовими холодами малину треба добре підгодувати, так як за часом цвітіння та плодоношення малина вибрала з грунту майже всі поживні речовини. Зазвичай у вересні або на початку жовтня в грунт вноситься органіка (перепрілий гній або компост). При бажанні замість гною можна вносити комплекс мінеральних добрив, у складі яких повинні бути калій, фосфор і амонійний сульфат (1,5 склянки на 1 м2).

Якщо малину висаджують у відкритий грунт восени, то в жодному випадку в якості підгодівлі брати сечовину або інші азотовмісні добрива. Ці препарати ведуть до швидкого нарощування молодих пагонів і вегетативної маси, що послаблює малину перед зимовими холодами. В результаті малина погано перезимує, може ослабнути або вимерзнути. Ці добрива рекомендується вносити тільки навесні.

Обов’язково після внесення рідких підживлень або поливів мульчувати пристовбурові круги торфом, сухим гноєм або іншою органікою. Мульча не дасть випаровуватися волозі в повітря, тому волога піде до коріння.

Які добрива краще для малини

Малина вкрай чутлива до будь-яких видів добрив. Однак застосовуючи мінеральні або органічні підгодівлі, слід дотримуватися дозувань, зазначених в інструкціях по застосуванню.

Варто пам’ятати, що навесні і на початку літа можна використовувати в якості підгодівлі азотовмісні добрива, а з початку плодоношення азот в якості добрива вже не застосовують.

З початку плодоношення краще використовувати підживлення з вмістом фосфору і калію, щоб поліпшити якість і розмір плодів.

При правильному проведенні підживлень кущі малини будуть давати хороші врожаї.

Залишити коментар