Лакунотомия: сучасний метод лікування хронічного тонзиліту

Серед сучасних засобів, що дозволяють ефективно лікувати хронічний тонзиліт, особливо виділяють лакунотомию.

Спробуємо розібратися, що включає в себе ця процедура, коли до неї варто вдаватися і які протипоказання у неї існують.

Лакунотомия – що приховує загадкове слово?

Лакунотомией (тонзилотомией) називають процедуру лікування піднебінних мигдалин. Раніше при хронічному тонзиліті вдавалися до 2 способам лікування. Консервативний дозволяв промити мигдалини, очистити їх від гнійників. Тим не менш, повне зцілення при цьому не досягалося – рано чи пізно відбувався рецидив.

Хірургічне видалення піднебінних мигдалин дозволяло повністю позбутися від проблеми. Проте в цьому разі виникали певні ризики.

Перш за все, існували протипоказання до операційного втручання. Крім того, процедура могла привести до ускладнень з боку нирок, а також серцево-судинної системи.

Навіть сучасна ендоскопічна операція, що проводиться з використанням спеціальної відеоапаратури, супроводжується кровотечею. Крім того, для видалення гланд в цьому випадку необхідна загальна анестезія.

Бували й такі варіанти: консервативна терапія дає малозначний ефект, а вдаватися до операції протипоказане. Що робити людині, яка страждає від тонзиліту?

Наукові розробки дали можливість проводити лікування третім способом. Лакунотомия не є повністю хірургічним методом, однак і до терапії зарахувати її неможливо. Безкровний спосіб видалення мигдалин має мінімум протипоказань, практично не призводить до ускладнень і супроводжується швидкою реабілітацією.

Сьогодні існує кілька видів процедури. Розглянемо детальніше один з них.

Лазерна лакунотомия

Дана процедура дійсно є чимось середнім між хірургічним видаленням і терапією. За допомогою лазера видаляється лише частина уражених тканин із збереженням мигдалин. Одразу слід підкреслити, що це одне з найбільш виразних переваг.

Піднебінні мигдалини прикривають глотку і перешкоджають проникненню в неї хвороботворних мікроорганізмів. При повному висічення гланд людина позбувається від тонзиліту, але стає «відкритим» для інших патологій, наприклад, бронхітів. Тому часткове висічення тканин дає можливість розпрощатися з тонзилітом, не підсилюючи ризик розвитку інших патологій.

Лазерна лакунотомия є безкровним, а також безболісним методом, після якого не залишається шрамів. Для виконання операції не потрібно лягати в стаціонар, процедура виконується в умовах амбулаторії.

Показаннями до процедури стають:

 • рецидив ангіни більше 4 разів протягом року;
 • утруднене ковтання і дихання, часто викликане збільшенням розміру мигдалин;
 • перітонзіллярний абсцес;
 • ускладнення ниркового захворювання;
 • гостра форма ревматизму, дає ускладнення на нервову систему, серцеві м’язи, суглоби;
 • відсутність ефекту від консервативного лікування.

Не варто забувати і про протипоказання:

 • хронічні захворювання в стадії загострення;
 • ускладнений перебіг серцевих, легеневих захворювань, цукрового діабету без можливості корекції медикаментозної терапією;
 • онкологія;
 • вагітність;
 • порушення згортання крові.

Крім цього, існує вікове обмеження. Лазерну лакунотомию не виконують дітям, які не досягли 10 років.

Як проходить операція?

Виконується місцеве знеболювання, після чого спеціальними щипчиками захоплюється і фіксується мигдалина. Весь час процедури пацієнт знаходиться в положенні сидячи в повній свідомості. Перед операцією бажано провести лікування запалених гланд, якщо з якихось причин необхідно виконати процедуру в період рецидиву.

Залежно від показань застосовується часткове або повне висічення.

У разі радикальної лакунотомии спрямованим променем лазера гланди відсікають від інших тканин. Одночасно з цим відбувається припікання судин.

У разі часткового висічення тканин перевагою стає висока точність лазерної технології. Однак при цьому є невеликий ризик рецидиву.

В післяопераційному періоді пацієнт може відчувати незначні болючі відчуття. Щоб знизити дискомфорт рекомендується приймати знеболюючі препарати і прикладати холод. Реабілітація займає не більше тижня, у той час як відновлення після операції триває не менше 2-х тижнів.

Протягом кількох днів необхідно дотримуватися щадну дієту, щоб не травмувати місця припікання.

Бажано виконувати полоскання гортані антисептичними розчинами.

Нерідко плутають лазерну процедуру з такою операцією, як радіохвильова лакунотомия. У чому різниця між ними? Під час другої процедури енергія радіохвиль перетворюється в тепло, яке і застосовується для припікання запалених ділянок. Але для радикального видалення радіохвильова лакунотомия не підходить, так як прибирає тільки поверхневі ділянки запалень.

Переваги лазерної лакунотомии

Варто зазначити, що при лікуванні піднебінних мигдаликів з допомогою лазера значно знижується ризик післяопераційної кровотечі. Застосування лазера гарантує повну стерильність, тому ймовірність інфікування мінімальна. Коли зручніше всього проводити процедуру? Найбільш підходящим часом вважається період між рецидивами.

Припікання і висічення проходять без обов’язкового при традиційному хірургічному втручанні пошкодження структур. Розсічення тканин виконується в результаті впливу тепла. Під лазером рідина закипає, клітина буквально вибухає і відбувається її випаровування.

Ще одна безсумнівна перевага, якою володіє лакунотомия, тривалість операції. Хірургічне видалення мигдалин займає приблизно півтори години, сучасний метод дозволяє видалити гланди за 30 хвилин.

Мінуси процедури

Так як лакунотомию застосовують не так давно, мінуси сучасної операції висвітлені не так широко, як плюси.

Тим не менш, не варто приховувати, що й у сучасної методики є свої недоліки.

 1. По-перше, як вже згадувалося, відсутня гарантія, що після часткового припікання ви більше ніколи не зіштовхнетеся з необхідністю лікувати тонзиліт. На жаль, статистика виникнення рецидивів не ведеться або не оголошується, тому неможливо дізнатися, яка ймовірність рецидиву.
 2. По-друге, при рецидиві патології доведеться заново виконувати всю процедуру. Хоча лікарі і запевняють, що біль у післяопераційному періоді незначна, деякі пацієнти можуть з ними посперечатися. Протягом декількох днів людина може відчувати болючі відчуття, порівнянні з болем при тонзиліті в гострій формі.
 3. По-третє, запальний процес після операції нерідко протікає з не меншими труднощами, ніж при хірургії. Крім болю, ймовірно підвищення температури.

Втім, дані мінуси можна вважати несуттєвими, оскільки переваги лакунотерапии на їх фоні виглядають переважними.

Якщо вам необхідно лікування мигдалин, необов’язково вдаватися до перевірених, але застарілим методам, які не призводять до повного зцілення або дають короткочасний ефект. Сучасні методики дозволяють провести лікування в щадному режимі і майже завжди забезпечують видужання від хронічного тонзиліту.

Залишити коментар