Криза шлюбу – основні ознаки і методи подолання

За результатами багаторічних досліджень соціологи і сімейні консультанти виділили кілька етапів розвитку сімейних відносин. Перехід від одного етапу до іншого зазвичай супроводжується кризою, яка може призвести до розлучення.

Зазвичай вважається, що причиною розпаду сім’ї в більшості випадків стають побутові труднощі. Однак сімейні психологи стверджують, що існує ще цілий ряд причин, які здатні спровокувати розрив відносин. Серед них виділяють власний психологічний криза одного з подружжя, зміни в сформованому сімейному укладі, наприклад, з появою дитини, складності в кар’єрі і професійної самореалізації, зміна матеріального становища, зовнішні стрес-фактори.

Небезпечні ознаки в сімейних відносинах

Будь-яка криза у відносинах починається не в один день, тому важливо знати «симптоми», на які потрібно вчасно звернути увагу. Психологи радять замислитися подружжю у разі, якщо:

  • у чоловіка і дружини зменшилася прагнення до інтимної близькості;
  • питання, пов’язані з вихованням дітей, викликають серйозні розбіжності і сварки;
  • чоловік і дружина не прагнуть подобатися один одному;
  • все частіше у подружжя з’являється різна думка у важливих питаннях, таких як: плани на майбутнє, розподіл доходів, взаємини з рідними і друзями;
  • вчинки партнера викликають роздратування;
  • чоловік і дружина перестають ділитися один з одним своїми переживаннями;
  • подружжя погано розуміють почуття іншого;
  • чоловік або дружина вважає, що постійно змушена поступатися і не рахуватися зі своїми бажаннями на догоду партнеру.

Важкі рубежі спільного життя

Криза перших років. У перші два роки формуються відносини, розподіляються обов’язки в сім’ї. В цей період пара найчастіше розпадається через побутових проблем, небажання пристосовуватися і змінювати свої звички. В цьому випадку добре допомагає пробний шлюб, який не несе ніяких формальностей і викликає менше претензій один до одного. Ще один спосіб впоратися з проблемою – поспілкуватися з сімейною парою, яка вже пережила подібне і зберегла відносини.

Криза 3-4 років. За три роки спільного життя складаються стійкі відносини і неприйняття тих або інших звичок партнера. Саме в цей період подружжя найчастіше вирішують завести дитину, що може як зміцнити відносини, так і навпаки призвести до розриву. Фізичне і нервове напруження може привести до нерозуміння і відчуження між чоловіком і дружиною. З появою дитини жінка часто стає тільки мамою і перестає бути дружиною. Незважаючи на всі труднощі, цей період можна пережити, якщо постаратися з великим розумінням і терпінням ставитися один до одного, ставши для партнера не тільки коханою людиною, але і соратником.

Криза 7 років. Психологи називають це час соціальною кризою у відносинах. Це рубіж підбиття перших підсумків, коли загальні плани і мрії вже дали або навпаки, не дали результатів. В цей час подружжя можуть відчувати розчарування, порівнюючи реальність з тим, як вона представлялася на початку сімейного життя. Хочеться вистрибнути із замкнутого кола стабільною і рутинного життя. Психологи стверджують, що в самих відносинах повинна існувати не тільки любов, але і інтерес партнерів один до одного. Не варто обмежувати загальні цілі тільки будівництвом будинку, збільшенням достатку або бажанням виростити і вивчити дітей.

Криза 10-17 років. Саме на цей період відносин доводиться так звана криза середнього віку. З’являється відчуття, що все вже відбулося і в особистій і професійній сфері, діти підросли і вже не вимагають такої всебічної батьківського піклування, як раніше. Багатьом хочеться спробувати чогось іншого, з тим, щоб, не здійснюючи колишніх помилок, вибудувати ідеальні стосунки. Дуже часто розлучення в цей час – це розлучення з самим собою. Психологи радять постаратися взяти себе в новому образі і новій якості.

Криза 20 років і більше. Діти виросли і створили свої сім’ї, спільна місія партнерів виконана, і вони виявилися чужими один одному. Немає спільних інтересів, життєві цілі більше не перетинаються. У цьому випадку є тільки два виходи: або знову навчиться жити удвох або розлучитися.

Як подолати складнощі у відносинах

Будь-який кризовий момент у житті можна подолати. Цієї думки дотримується більшість сімейних психологів і консультантів. Прислухайтеся до рекомендацій фахівців і постарайтеся зберегти гармонію у відносинах.

Прощайте. Навчіться просити вибачення і приймати вибачення. Не варто довго ображатися і змушувати партнера відчувати себе винуватим.

Спілкуйтеся. Будь сімейний криза – це проблема розуміння одне одного і недолік звичайного спілкування. Понад 80% пар, які звертаються за допомогою до сімейного психолога скаржаться саме на складнощі спілкування. Навчіться промовляти проблеми і уважно слухати партнера.

Йдіть на компроміс. Якщо ви хочете зберегти стосунки, кохайте один одного, поважайте і цінуєте, прагніть до взаєморозуміння, прислухайтеся до думки іншого і вмійте поступатися.

Приділяйте час собі. Кожному з нас якийсь час буває потрібно побути на самоті, подумати, зосередитися, відпочити. У подружжя має бути особистий простір, вільний від впливу партнера. Виберіть собі затишний куточок будинку, щоб почитати, в тиші випити чашку чаю, подивитися фільм.

Уникайте стереотипів. Ви давно нічого не робили разом? Пора почати. Навіть якщо у вас різні захоплення, знайдіть цікаве проведення часу для двох. Це може бути щотижневе відвідування басейну або сауни, заняття танцями, недільна прогулянка. Головне – зруйнуйте обридлу схему поведінки.

Сваріться, але не ображайте. Конфліктологи радять не замовчувати образи, але не варто перетворювати сварку в скандал. Уникайте узагальнень: «Ти завжди … » і «Ти ніколи…». Не критикуйте партнера, особливо на людях. Ставте себе на місце чоловіка, так ви швидше його зрозумієте.

Багато пар минуть вікові кризи, навіть не помічаючи їх. Вони просто кожен день будують відносини і долають труднощі. Будь-яка криза – це вихід на новий рівень відносин, своєрідний ривок вперед. Криза несе не тільки негатив, він допомагає побачити спільні цінності та згуртувати сім’ю ще більше.

Залишити коментар