Користь і шкода сочевиці

Користь бобових культур відома кожному, хто дотримується здорового харчування. Але мало хто знає, що серед всіх представників цього роду найбільш живильним і цінним для організму є сочевиця.

Користь і шкоду цього продукту, особливості різних видів та їх вплив на здоров’я – в центрі нашої уваги.

Унікальна культура

Сочевиця – одна з перших бобових культур, яку почав вирощувати і вживати в їжу людина. Про користь цих бобів людям відомо з найдавніших часів, страви з них готували ще в Давньому Єгипті, Древньому Римі, Древній Греції, а пізніше і на Русі.

Протягом кількох тисячоліть різні види сочевиці успішно культивуються на території Середньої і Малої Азії, Середземномор’я і Закавказького регіону.

Завдяки багатому хімічному складу, високої харчової цінності та численним цілющим властивостям ця унікальна культура не має аналогів в світі рослинних продуктів. Одним з головних переваг сочевиці вважається те, що під час росту вона абсолютно не вбирає з ґрунту нітрати, радіонукліди та інші токсичні речовини. Всі сорти чечевичных бобів є екологічно чистими продуктами харчування, які не втрачають своїх корисних якостей навіть після термічної обробки.

Корисні властивості

Справжня скарбниця цінних для організму речовин – ось що являє собою сочевиця. Користь і шкода продукту добре вивчені, проте про останній ми поговоримо трохи пізніше. Зараз же мова піде про переваги тісної «дружби» з цієї бобової культурою. Фахівці відзначають такі позитивні зміни в роботі організму при регулярному вживанні сочевиці в їжу:

 • поліпшення травлення;
 • зміцнення імунної системи;
 • зниження ризику розвитку онкологічних захворювань;
 • відновлення роботи сечостатевої системи;
 • поліпшення метаболізму;
 • приведення в норму рівня цукру в складі крові;
 • зміцнення судин і підтримання здоров’я серця;
 • очищення організму від різних токсичних речовин.

Завдяки високому вмісту корисних сполук і елементів, а також рослинного білка, який легко засвоюється, культура здобула визнання і в дієтології. На відміну від інших представників сімейства, співвідношення білків, вуглеводів та жирів у складі чечевичных бобів є оптимальним для людини. Ще один великий плюс – це низька калорійність, якою володіє сочевиця. Користь і шкода в справі схуднення очевидні: у 100 г сирого продукту міститься 284 ккал, а після варіння – всього 116 ккал. Таким чином, шкоди в розрізі зниження ваги повністю відсутня.

Унікальний склад сочевиці представлений такими елементами, як мідь, йод, магній, цинк, марганець, бор, вітаміни А, С і групи В, жирні кислоти омега-3 і омега-6. Крім цього, в бобової культури містяться кобальт, фолієва кислота, залізо, молібден, велику кількість клітковини і маса інших цінних для організму речовин.

Користь чечевичных бобів для жінок

Окремо варто поговорити і про вплив сочевиці на організм представниць прекрасної статі. Її користь і шкоду для жінок – поняття відносні, оскільки культура виключно корисна лише при правильному вживанні, але при переїданні може і заподіяти шкоду.

Рослинний продукт містить ізофлавони – натуральні антиоксиданти, що нагадують за структурою жіночий гормон естроген.

Ці речовини надають наступну дію на організм:

 • знижують вірогідність розвитку доброякісних і злоякісних пухлин молочної залози і матки;
 • пом’якшують прояви передменструального синдрому і менопаузи;
 • нормалізують діяльність репродуктивної системи;
 • запобігають розвиток остеопорозу у жінок в клімактеричному періоді;
 • гальмують процеси старіння.

Ще одним безсумнівним плюсом сочевиці є наявність у її складі фолієвої кислоти. Саме це з’єднання дуже корисно, зокрема, для вагітних жінок, оскільки відповідає за правильний розвиток плоду і знижує ризики появи у нього різних вад.

Не останню роль відіграє і високий вміст заліза і калію: ці елементи покращують кровообіг, регулюють рівень тиску і перешкоджають появі анемії у майбутньої мами (так само як і у всіх інших жінок).

Якщо взяти до уваги унікальні цілющі якості рослинного продукту, не доводиться дивуватися, що дуже велика кількість людей, що піклуються про власне здоров’я і довголіття, цікавлять не тільки користь і шкоду сочевиці, але і рецепти її приготування. Відмінні смакові та поживні якості чечевичных бобів дозволяють готувати з них різні супи, каші, другі страви, салати і навіть відвари для лікування шлунково-кишкових захворювань.

Можливу шкоду

Незважаючи на масу позитивних якостей, якими володіє сочевиця, деякі протипоказання до її частого вживання все-таки існують:

 • надмірне надходження в організм білків може призвести до розвитку хвороб нирок, оскільки на них лягає основне навантаження по фільтрації та виведення протеїнів;
 • при зловживанні калійвмісними продуктами, до яких зараховують і сочевицю, висока ймовірність появи гіперкаліємії. Захворювання характеризується постійною втомою, слабкістю, онімінням кінцівок і порушенням серцевого ритму;
 • не слід захоплюватися бобової культурою і в тому разі, якщо порушений обмін пуринів. Ці речовини в значній кількості присутні у складі сочевиці, і занадто гаряча захопленість нею може спричинити за собою розвиток подагри.

Ще одним протипоказанням можна вважати і схильність до метеоризму, який виникає в процесі перетравлення чечевичных бобів. Однак це якість продукту навряд чи можна віднести до категорії «шкода», оскільки при постійному вживанні сочевиці така реакція шлунка на неї швидко проходить.

Страви, приготовлені з сочевиці, дуже смачні, корисні і екологічно безпечні. Ця поживна і неймовірно цінна для організму культура просто незамінна в дієтичному і вегетаріанському харчуванні, при дотриманні посту і при алергії на тваринний білок. Багатий склад рослинного продукту і його відмінні гастрономічні якості дозволяють не тільки внести різноманітність у звичний раціон, але й вирішити багато проблем зі здоров’ям.

Залишити коментар