Коли починає вироблятися ХГЛ в сечі?

Хоріонічним гонадотропіном людини або ХГЛ називають пептидний гормон, який виробляється плацентою при вагітності. Наявність його в сечі або крові служить тестом для підтвердження зачаття. Але збільшення рівня гонадотропіну може вказувати і на злоякісні новоутворення. Розглянемо, коли починає вироблятися ХГЛ.

Гонадотропін людини і його роль в організмі

Гонадотропін, відомий як гормон вагітності, проходить через нирки в кровотік і може бути виявлено в сечі і крові. Ранній термін виношування малюка визначається по наявності збільшеної концентрації ХГЛ. В рамках штучного запліднення гормон вводять в жіночий організм, щоб викликати овуляцію.

Визначення концентрації ХГЛ в крові використовується в доповнення до інших значень в пренатальній діагностиці при оцінці ризику хромосомних аномалій, таких як трисомія 21. Наявність такої аномалії є свідченням розвитку синдрому Дауна. Підвищення концентрації ХГЛ в крові у чоловіків і невагітних жінок може бути ознакою ракової пухлини.

Вагітність чи ні?

У більшості випадків, коли починає вироблятися гормон ХГЛ, це означає початок вагітності. Сигналом для виробництва цього гормону є імплантація заплідненої яйцеклітини в стінку матки. Потім ХГЛ посилає через кров сигнали про вагітність до яєчників і гіпофізу. Це призводить до того, що овуляція не відбувається, ендометрій залишається незмінним і продовжує рости, а менструації припиняються.

Коли починає вироблятися гормон ХГЛ і в значних кількостях виявляється в сечі жінки, це є дуже важливим показником існуючої вагітності. Майже всі тести на вагітність працюють за принципом виявлення специфічних для ХГЛ бета-субодиниць.

Пухлинний маркер

Але поява хоріонічного гонадотропіну в крові також може бути маркером пухлин. З цієї причини виявлення значних кількостей цього гормону у чоловіків або жінок вважається приводом для проведення детального обстеження.

ХГЛ як лікарський препарат

Властивість ХГЛ стимулювати в організмі виробництво тестостерону в медицині використовують для того, щоб протидіяти чоловічий атрофії яєчок. Людський гонадотропін також може компенсувати брак певних статевих гормонів і використовується для лікування порушень фертильності у жінок і чоловіків:

 • Введення гонадотропіну допомагає заповнити дефіцит цього гормону. В організмі жінки активний інгредієнт стимулює ріст фолікулів у яєчнику і овуляцію. Він також сприяє перетворенню фолікула в жовте тіло і синтезу статевих гормонів прогестерона і естрогена в яєчниках. Таким чином, препарат створює умови для вагітності.
 • У чоловіків гормональна терапія препаратом хоріонічного гонадотропіну призводить до секреції в сім’яниках тестостерону. Цей гормон стимулює експресію чоловічих статевих ознак. Крім того, активний інгредієнт сприяє розвитку і дозрівання чоловічої сперми.
 • Хлопчики при неопущении яєчок отримують препарат для стимулювання переміщення насінників з черевної порожнини в мошонку і усунення затримки статевого дозрівання.

Показники норми і динаміка зростання гормону

Концентрація ХГЛ визначається у сироватці або плазмі крові, а у жінок — у сечі. Нормальні значення не повинні перевищувати:

 • у чоловіків і невагітних жінок дітородного віку — 5 МЕ/л;
 • у жінок після настання менопаузи — 10 МО/л.

Динаміка зміни рівня гормону

ХГЧ починає вироблятися у вагітних жінок, коли в перші кілька тижнів після зачаття його рівень в крові неухильно підвищується. Приблизно кожні два дні концентрація гормону збільшується в два рази. Максимальні значення 100000 МО/літр досягаються десь між восьмою і десятою тижнем гестації. Потім концентрація гонадотропіну повільно опускається до базальних значень. Це відбувається незадовго до 20-го тижня вагітності.

Підтримує вагітність гормон прогестерон утворює жовте тіло і до тих пір, поки плацента не стане досить зрілою, організм продовжує виробляти його. Це відбувається практично до кінця 4-го місяця виношування плоду. Через 36 годин після народження дитини ХГЛ, як правило, більше не виявляється.

Низька або дуже повільно зростаюча концентрація ХГЛ або різке зниження його рівня на ранніх термінах передбачає позаматкову вагітність, яка загрожує викиднем. Після викидня ХГЛ ще може залишатися в крові в середньому 19 днів, а максимум — п’ять тижнів. Після аборту його концентрація падає десь через 30 днів.

Слід зазначити, що рівні гонадотропіну у кожної жінки можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей організму та стану здоров’я.

На що вказують відхилення від норми?

В яких випадках значення ХГЛ занадто низький? Низькі показники концентрації людського гонадотропіну в крові не розглядаються, оскільки не мають жодного впливу на здоров’я. А ось високий рівень ХГЛ може говорити про таких процесах в організмі:

 • Під час вагітності підвищені рівні ХГЛ вказують на багатоплідність або трисомії 21 плода.
 • На наявність злоякісних пухлин.

Підвищений рівень ХГЛ в крові може бути при злоякісних утвореннях в таких органах, як:

 • яєчники і яєчка;
 • підшлункова залоза;
 • шлунок;
 • кишечник;
 • пряма кишка;
 • печінка;
 • легкі;
 • молочна заліза;
 • нирки.

Крім того, підвищена концентрація ХГЛ може свідчити про так званих гидатидах. Це пухлинні зміни плаценти, які можуть бути попередником злоякісної хориокарциномы.

Таким чином, хоріонічний гонадотропін відіграє значну роль в організмі людини, особливо у підтриманні вагітності на ранніх термінах. Бережіть себе!

Залишити коментар