Пігментна кропив’янка: причини, симптоми і лікування

Пігментна кропив’янка (мастоцитоз) – це поширена форма мастоцитоза, яка найчастіше зустрічається у дітей, але у 25% випадків спостерігається і у дорослих. З’являється внаслідок накопичення в шкірних клітинах надмірної кількості лейкоцитів, що пов’язано з різними причинами.

Типи висипань

Кропив’янка буває декількох типів. Кожен з них супроводжується певними симптомами.

Виділяють наступні різновиди висипань:

  • Гостра, що локалізується в області гортані. В результаті цього утруднюється дихання, що може стати причиною удушення. У цьому випадку необхідно терміново викликати швидку допомогу.
  • Хронічна. Є наслідком порушення функцій нирок і печінки. Крім того, хронічна пігментна кропив’янка виникає у людей, що заразилися глистами. Проявляється у вигляді шкірних висипань.
  • Холодова, яка з’являється в результаті переохолодження. Шкіра свербить, червоніє, пече. У разі вживання надмірно холодних напоїв може статися набрякання гортані і язика.
  • Теплова, з’являється з-за впливу високої температури. Крім того, симптоми такої кропив’янки часто проявляються при хронічній втомі, сильному стресі.

Також існує рецидивуюча пігментна кропив’янка у дорослих і дітей. Стає наслідком тривалої алергії. Спостерігаються періоди загострення і ремісії. Висип при пігментній кропив’янці покриває практично весь шкірний покрив. В деяких випадках навіть з’являються пухирі й виразки.

Причини кропив’янки

Пігментна кропив’янка найчастіше з’являється із-за алергії на харчові, лікарські і хімічні препарати. У такому випадку потрібно виключити алерген з раціону або використання. Може передаватися від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Зустрічається навіть сонячна кропив’янка, при якій висипання на шкірі з’являються з-за впливу на неї сонячних променів.

Часто у дорослих спостерігається висип з-за сильного стресу. Замазувати плями косметичними засобами, щоб їх приховати, не можна. Від цього ситуація може лише загостритися, тому висипання стануть ще більш вираженими.

Фахівці також вважають, що у дітей кропив’янка виникає з-за спадкових факторів. Тому якщо у когось з батьків існує така проблема, то у дитини вона може також з’явитися. Також існує думка, що шкірні висипання не пов’язані з запальними процесами в організмі, викликані інфекцією або токсинами.

А взагалі, механізм розвитку мастоцитоза наступний. При надмірному накопиченні лейкоцитів у клітинах шкіри виробляється гістамін та інші активні речовини, які утворюються в результаті розпаду мастоцитів. Выработавшиеся компоненти розширюють капіляри, підвищують проникність судин. В результаті на шкірі з’являються численні висипання. Відбувається це через надлишок меланіну в нижніх шарах шкіри. Таке явище називається імунною впливом. При неімунних впливах кропив’янка викликається іншими факторами: холод, тепло, удари, сонце і так далі.

Супроводжують симптоми

Пігментна кропив’янка з’являється у людей різного віку. Найчастіше виникає у дітей до двох років, що носить назву малюкової кропив’янки. Не призводить до порушення функцій внутрішніх органів, а всі симптоми проходять до 12-14 років.

Шкірний мастоцитоз у дорослих протікає з множинними ускладненнями. З’являється у людей старше 16 років. Можливе ураження внутрішніх органів.

Кропив’янка у дітей

Пігментна кропив’янка у дітей починається з виникнення сильного свербежу на поверхні епідермісу. Потім на місцях, які свербіли, з’являються плями рожевого кольору. З часом їх замінюють пухирі, наповнені прозорою або кров’янистою рідиною. При торканні поверхні пухиря при уколі голкою шприцом або пальцем, виникає «феномен запалення». Він набрякає сильніше, стає більш червоним, починає палити. Подібні симптоми спостерігаються і в результаті купання дітей в занадто гарячій воді, після сеансу масажу.

Як правило, після розкриття вмісту пухирів на шкірі утворюються темно-коричневі плями. Хоча в деяких випадках таке явище протікає абсолютно безслідно. Спочатку висип з’являється на тулубі, а після поширюється на руки й обличчя. Рідко вони покривають всю поверхню епідермісу у дітей. З часом висипання стають товстими і сухими. Якщо вони з’явилися в області паху, дитина відчуває біль при русі.

Пігментна кропив’янка у дорослих

У дорослих на поверхні шкіри відразу з’являються невеликі округлі плями діаметром 0,5 см. Їх межі чіткі, висипання гладкі і не лущаться. Колір висипки різний: від сірого до буро-коричневого.

Спочатку плями виникають на тілі, а після поширюються на руки й обличчя. Симптоми періодично зникають, а потім заново з’являються. З часом захворювання прогресує настільки, що відбувається порушення функцій внутрішніх органів. Тому лікування захворювання потрібно починати відразу після виникнення перших ознак.

Лікування

Якщо у дорослих або дітей з’являються симптоми мастоцитоза, необхідно терміново проконсультуватися з дерматологом. Лікар проводить ряд тестів, щоб визначити, яке саме захворювання у хворого. Адже симптоми багатьох шкірних хвороб схожі один з одним.

Проводиться аналіз крові і сечі на гістамін, аналіз баоптата шкіри. Якщо поставлено діагноз «пігментна кропив’янка», починають комплексне лікування. Лікар призначає ряд препаратів, враховуючи індивідуальні та вікові особливості пацієнтів.

Якщо у дітей висипання слабо виражені, лікування не проводиться. Як правило, подібна кропив’янка зникає самостійно в період статевої зрілості. У більш складних випадках призначають антигістамінні й антисеротонінові препарати, а також кортикостероїди. Якщо у дорослих або дітей косметичний дефект сильно помітний, проводиться хірургічне лікування, заснований на видаленні мастоцитів.

Застосування народних засобів

Лікування народними засобами також може бути дуже ефективним. Але перед використанням будь-якого препарату слід порадитися з лікарем:

  • Кропив’яний настій. Столова ложка дрібно нарізаної кропиви заливають склянкою окропу. Через півгодини настій проціджують. Вживати його потрібно по 1 ст. л. після кожного прийому їжі.
  • Трав’яна ванна. Перед купанням у воду додають різні цілющі трави: ромашка, шавлія, череда, валеріана.

Оцтовий компрес також допомагає швидко лікувати кропив’янку. Для цього ложку оцту розбавляють тією ж кількістю води. Потім отриманим розчином натирають уражені ділянки шкіри.

Профілактичні заходи

Щоб уникнути появи кропив’янки, необхідно стежити за своїм харчуванням. Рекомендується виключити з раціону гострі спеції, солону і смажену їжу. Не можна допускати переохолодження або перегріву шкіри. При появі стресових ситуацій слід пити кілька крапель настойки валеріани, щоб заспокоїтися. До речі, кропив’янка часто з’являється під час вагітності, оскільки імунітет майбутньої матері ослаблений. Щоб цього уникнути, потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря.

Таким чином, кропив’янка може з’явитися з різних причин. Щоб її уникнути, потрібно дотримуватися ряд профілактичних заходів. Лікування захворювання потрібно починати відразу ж після появи його симптомів.

Відео: Що таке пігментна кропив’янка і як з нею боротися?

Залишити коментар