Кавказьке весілля: як проводиться торжество?

Кавказька весілля — масштабна подія, наповнена колоритом і хлещущей через край енергією, властивою цьому гарячого народу. Гостей і випадкових глядачів вона захоплює багатством, ритмічністю і давніми звичаями, не вже себе за минулі століття. Під час свята випивка ллється рікою, звучать красиві народні пісні, красномовні тости, привітання, молодятам дарують щедрі подарунки.

Одним словом, щоб відчути цю атмосферу, потрібно бути присутньою на заході і бачити те, що відбувається своїми очима.

Сценарій кавказької весілля

День одруження дуже важливий для представників даної культури. Тому з ним пов’язано безліч традицій і ритуалів, а підготовка до настільки найяскравішого події дуже серйозна.

До неї з трепетом ставляться не тільки молодята та їхні родичі, але і самі гості, завдяки чому конфузів на святі не трапляється.

Але щоб не заплутатися в низці майбутніх дій, кавказці проводять весілля, взявши за основу перевірений часом сценарій.

Якщо розглядати поверхнево, він складається з таких пунктів:

 • сватання;
 • призначення розміру викупу (калиму);
 • обговорення дати торжества;
 • крадіжка нареченої (необов’язковий етап, іноді виступає у списку другим);
 • одруження.

Традиції кавказької весілля

Національне різноманіття цієї культури допускає відмінності в проведенні заходу.

Тим не менш, існує ряд звичаїв, які виконуються більшістю жителів гір, тому має сенс дізнатися їх перед тим, як детально розбирати сценарій:

 1. Суспільний поділ. З-за чіткої межі між чоловіками і жінками, століття тому молодята під час бенкету не мали права торкатися один до одного, перебувати поруч і навіть сидіти за одним столом.
 2. Входження у будинок. Перед тим як потрапити на територію дружина, наречена закривала обличчя щільною білою тканиною, щоб уникнути пристріту. Переступати через поріг дівчина обов’язково повинна з правої ноги, розбивши нею заздалегідь поставлене на підлогу блюдечко. Відповідно до традиції, це приносило в оселю наречених щастя.
 3. Зняття заборон. Як тільки молодятам дозволялося залишитися наодинці, всі раніше накладені табу (на дотику і т. д.) втрачали силу. З цього моменту можна було бачитися з ким завгодно і з’являтися разом за межами дому.
 4. Сільський звичай. Дуже цікавий ритуал був пов’язаний з захистом дівчата від водяного. Її проводжали до річки, наречений кидав нечистого м’якуш, а інші учасники подій затягували пісні. Вдосталь наголосившись, чоловіки стріляли в хліб. Попадання було обов’язковою умовою.
 5. Дари. Існує перелік речей, які кавказькі сім’ї зобов’язані подати один одному. Ця традиція жива і зараз, незалежно від місця проведення свята. Її недотримання може стати приводом для сильної образи.
 6. Тости. Під час урочистості прийнято оголошувати привітання і добрі побажання молодятам. Їх висловлюють у формі притчі, мудрої настанови або тонкої метафори. Проголошуючи тости, призначаються нареченому, прийнято хвалити його чоловічі якості: силу, мужність, розум. У зверненнях до нареченої роблять акцент на жіночність, майстерність і м’якість характеру. Всі компліменти вимовляють голосно, оскільки згідно з традицією це відлякує злих духів від наречених і принесе їм щастя.

Кавказька весілля, що проходить в мегаполісі, дещо відрізняється. Тут не так дотримуються давніх звичаїв, адже на зміну їм приходять нові деталі. Наприклад, стало дозволено проводити спільні урочистості, де будуть присутні не тільки старші родичі нареченої, але і її молодші сестри, подруги або однокурсниці.

Більше того, це один із способів знайти другу половинку. Тому незаміжні представниці прекрасної статі готуються особливо ретельно: вишиті хустки (подарунок приглянувшемуся хлопцю), вбрання, роблять складні зачіски.

Сватання

В даний час вибір нареченої — повністю право чоловіки, але батьківське думка враховується також. Втім, старше покоління відмовляє рідко. Отримавши згоду, наречений через близького друга домовляється про приїзд сватів з сімейством коханої.

На першій зустрічі у шлюбі прийнято відмовляти, на другий же родичі дають благословення. Потім, за традицією, з нареченим обговорюють організаційні моменти весілля, розмір викупу і дату торжества.

Сватання іноді не вдається. У цьому випадку чоловік може схитрувати і вкрасти наречену, якщо справа відбувається на Кавказі. Після перебування в будинку з невдалим нареченим дівчина вважається заплямованою — в її бік ніхто більше не подивиться. Тому не залишається нічого, окрім як дати згоду наполегливому кавалеру.

Образ кавказької дівчата на весіллі

Стародавні притчі, тости і побажання свідчать, що наречена повинна бути лагідна, красива і покірне.

Тому еталоном поведінки вважається: дотримуватися тиші, не брати участь у розвагах і не спустошувати стіл. Більш того, навіть під час першої шлюбної ночі пара повинна вести глибокодумні розмови, щоб краще пізнати один одного, а плотські втіхи залишати на наступний день.

Але зараз ідеальний образ нареченої — спірна тема. Звичаї кавказців значно пом’якшилися, тому припущень стає більше. Єдине, що як і раніше незмінно — шанобливе ставлення до жінки. Ніякі сальні натяки і вульгарні жарти на адресу нареченої «гарячого хлопця» неприйнятні.

Одруження

Весілля у кавказців налічує не менше 300 гостей і триває протягом трьох днів. Будь-який перехожий, який прийшов з гідним подарунком, буде радо прийнятий і зможе брати участь в загальному святкуванні, озвучуючи тости і поздоровлення. Крім того, молоді ретельно складають список запрошених, включаючи в нього навіть далеких родичів і недавніх приятелів.

На святі звучать пісні, грає жива музика і виконуються запальні танці. Без лезгинки кавказька весілля не обходиться ніколи, що не дивно для народу, що дорожить своєю культурою. Рідко її демонструють запрошені артисти, в основному ця честь все ж відводиться гостям.

Тости та привітання, у великій кількості звучать на торжестві, старанно готують заздалегідь. Існує навіть щось на зразок негласною традицією: перевершити один одного в мистецтві красномовства.

Тому своїми побажаннями присутні не тільки підбадьорюють і вихваляють молодят, але і прагнуть вразити інших гостей.

Далі все відбувається за шаблонному сценарієм: кілька днів гості веселяться, придумують різні забави (без участі тамади), п’ють і їдять за рахунок нареченого. І тільки по закінченні бенкету молоді нарешті залишаються наодинці.

Вінчання

Спочатку шлюб скріплює священик, почувши згоду обох сторін, і тільки після цього молоді направляються в ЗАГС. До організації їх проводжає кортеж з 40 і більше автомобілів, гучно сигналячи на дорозі.

На початку колони їде «банкір» — людина, той, що відкуповується від будь-якого зустрічного, який вирішив перегородити шлях. За ним знаходяться наречені, а у наступній машині везуть килими, якими застелют асфальт, щоб дівчина не торкаючись землі ногами.

Весілля у представників цього «легко воспламеняемого» народу — значуще, а тому яскраве і привабливе подія. Всі частини церемонії (організація та учасники) роблять свято незабутнім для молодят і дозволяють досхочу повеселитися гостям, і забрати з собою приголомшливі спогади.

Залишити коментар