Каланхое каландіва: догляд, розмноження, лікувальні властивості та проблеми розведення

Дуже гарний, популярний вид каланхое. Квітникарі цінують його за тривале цвітіння, відносну невибагливість, високу декоративність. Додатковий плюс — рослина має лікувальні властивості. Як організувати догляд за каланхое каландіва в домашніх умовах? Як стимулювати цвітіння?

Гібридний сорт, отриманий від каланхое Блоссфельда. Відрізняється невеликим компактним розміром, пишним і тривалим цвітінням. Не виростає вище 30 см, кущик покритий густою шапкою невеликих махрових квіток.

Опис і особливості цвітіння

Компактне суккулентное рослина з короткими потовщеними стеблинками і м’ясистими листям. Листочки бархатисті або гладкі. Максимальна висота — 30 см Квіточки маленькі, частіше махрові, формують щільні суцвіття. Цікава різновид — каланхое каландіва міні мікс. Це загальна назва суміші видів всіляких забарвлень.

Цвіте тільки при створенні короткого світлового дня. Цвітіння триває з січня і до середини літа. Догляд за каланхое каландіва під час цвітіння — повний спокій. Його не можна рухати і переставляти, потрібні регулярні поливи, середня температура повітря не вище 25°С. Фаза спокою не виражена, догляд залишається незмінним.

Каланхое каландіва — одна з небагатьох квітучих різновидів, що має лікарські властивості. Використовується при шкірних захворюваннях, дерматиті, добре допомагає від нежитю. Має противірусну та антибактеріальну дію. Знімає запалення, допомагає при опіках і обмороженнях. Прийом соку всередину знижує холестерин і поповнює дефіцит вітамінів.

Дії після покупки

Навіть якщо рослина виглядає цілком здоровим, не рекомендується відразу ставити його до інших кольорів. Двотижневий карантин виключить ймовірність зараження інших кімнатних рослин комахами, хворобами і піде на користь самому каланхое.

На сонячне підвіконня ставити небажано. Адаптація легше пройде в півтіні. Підгодовувати не рекомендується — в магазині всі квіти рясно поливаються стимуляторами росту і цвітіння. Запас мінеральних речовин витратиться за місяць, не раніше.

Пересадити каланхое після покупки можна і потрібно, але після карантину, коли він звикне до нового мікроклімату. Пересаджуйте дбайливо — стебла каланхое товсті, але дуже крихкі. Горщик використовують невеликий — посадка в простору ємність гальмує цвітіння.

Красивий квітучий кущик, принесений із магазину, скоро відцвітає і не поспішає закладати нові бутони. Каланхое каландіва не цвіте, якщо міститься в неправильних умовах. Має значення освітлення, режим поливу, складу грунту, кількість підживлень. Але головна причина — довгий світловий день. Стимулювати цвітіння можна його скороченням. З 17:00 до 7:00 кущик накривають картонною коробкою. Через півтора місяці почнеться закладка бутонів.

Догляд за каланхое каландіва: що врахувати

Вирощування каланхое каландіва в домашніх умовах організують з урахуванням потреб в освітленні, вологості повітря, грунту.

 • Освітлення. Світлолюбна різновид, непогано росте на південному вікні, але не виносить сонця, тому у години максимальної сонячної активності квітка притіняють. Допускається вирощування на будь-якому вікні, крім північного.
 • Температура. Каланхое каландіва невибагливий до температури змісту. Виносить спеку понад 30°С, комфортно почуває себе при 20°С. Бажано, щоб взимку і влітку температура змісту розрізнялася — сезонний перепад йде їй на користь.
 • Вологість. Обприскування проводиться тільки в гігієнічних цілях — штучного підвищення вологості не потрібно. М’ясисті сукулентні листочки каланхое містять достатній запас вологи. Поряд з опалювальними приладами не ставлять.
 • Полив. Поливати каланхое каландіва краще помірно — перезволоження грунту часто призводить до загнивання корінців. Короткочасне пересихання грунту не шкодить. Тривала відсутність поливів призводить до млявості і зморшкуватості листя. Оптимальний режим поливу — часто, але невеликими порціями. Воду використовують відстояну, пом’якшену.
 • Грунт. Підходить готовий грунт для сукулентів. Будинки грунтову суміш готують з торфу, дерну і річкового піску середньої фракції.
 • Пересадка. Пересаджують щорічно після цвітіння. Частота пересадок пояснюється низькою поживність грунту для сукулентів. При пересадці обов’язково передбачають дренаж.
 • Підгодівля. Беруть добрива для сукулентів, але дозу знижують вдвічі. Підгодувати можна не більше двох разів в місяць.
 • Обрізка. Рекомендується прищипувати і обрізати каланхое каландіва для формування акуратного кущика, рясної закладки квіткових нирок. Сильна обрізка проводиться після в’янення квітконосів, формує прищипування — протягом всього вегетативного періоду.

Як доглядати за каланхое після пересадки? Перший час рослина не ставлять на сонце. Підживлення на півтора місяця обмежують, поливають помірно. Протягом двох—трьох тижнів краще не прищипувати.

Методи розмноження

Розмножити каланхое каландіва можна листом, стебловими живцями, поділом куща. Використовуються переважно вегетативне розмноження. Каланхое швидко пускає корінці, формує молоде рослина.

Живцювання

Особливості. Розмножують стебловими живцями або листям. Для живцювання вибирають молоді міцні пагони, дорослі здорові листя. Від якості садивного матеріалу залежить зростання і подальший розвиток саджанця.

Порядок дій

 1. Відрізають держак або листок.
 2. Ставлять у воду з додаванням активованого вугілля.
 3. Після появи корінців живці пересаджують в грунт, на перший час ємність накривають плівкою.
 4. Можна укоренити безпосередньо в грунті — у вологому піску, але це буде трохи довше.

Поділ куща

Особливості. Можна розсадити каланхое каландіва в кілька горщиків. Спосіб ділення підходить тільки для дорослих здорових рослин. Відсаджують дочірні відростки. Вони виростають поруч з материнською рослиною.

Порядок дій

 1. Поділ поєднують з пересадкою.
 2. Кущик акуратно виймають з горщика
 3. За допомогою гострого ножа відділяють дочірні пагони з частиною кореневої системи і відсаджують в окрему ємність.

Каланхое росте швидко. Перше цвітіння настане вже через шість-сім місяців після вкорінення живця або відсаджування дочірнього втечі. При посадці насіння вони дружно сходять, сіянці швидко розвиваються. Але краще використовувати магазинний насіннєвий матеріал. Посадка насіння зі свого рослини не гарантує повної схожості з материнською рослиною.

Хвороби і шкідники

Судячи з відгуків, хворіє каланхое каландіва рідко. Основна причина хвороб — надмірні поливи. Постійна вогкість грунту провокує розвиток гнилі, створює сприятливе середовище для розмноження грибків. Порада початківцям квітникарям — краще недолити, ніж перелити. Опис і лікування найбільш поширених хвороб наведено в таблиці.

Таблиця — Хвороби каланхое каландіва, симптоми і лікування

Хвороба Симптоми Лікування
Фитофторозная гниль — Бурі плями в розгалуженні пагонів;
— уповільнення зростання
— Виключають температурні перепади;
— знижують кількість поливів;
— обробляють фунгіцидами
Сіра гниль — Сірий пухнастий наліт;
— гниль у підстави стебла
— Знижують частоту поливів;
— провітрюють приміщення;
— обробляють фунгіцидами
Стеблова гниль — Водянисті чорні плями на стеблі — Знижують вологість грунту і повітря;
— поливають і обприскують фунгіцидами
Борошниста роса — Борошнистий наліт на стеблі, листках і квітах;
— жовтіє листя
— Знижують вологість повітря;
— неодноразово обприскують фунгіцидами

Вибір фунгіцидів в магазинах досить широкий. Найбільш популярні препарати «Фундазол», «Топаз», «Ровраль», «Ридоміл». Всі вони ефективні проти гнилизни і грибкових захворювань.

Іноді рослина або нещодавно вкоріненого живця починає в’янути без видимих причин. До загибелі рослини призводить шкідник — кореневої червець. Виявити його можна тільки при пересадці. В’януча рослина витягають із землі, кореневу систему обробляють фунгіцидами, пересаджують у новий субстрат. Горщик теж краще взяти новий. Каланхое каландіва зрідка уражається попелиць і щитівкою.

Грамотно організований догляд за каланхое каландіва гарантує стабільне і тривале цвітіння. Систематична обрізка і прищипування допоможуть не тільки сформувати акуратний кущик, але й продовжити життя квітки за рахунок регулярного омолодження.

Залишити коментар