Ікебана в інтер’єрі: квіткова філософія Сходу

Ікебана — це мистецтво квіткового аранжування, складання неповторних композицій з живих, засушених або, в сучасному виконанні, штучних квітів, їх частин та інших природних матеріалів. Зародилося воно в Індії, але надати творчого процесу витончений, справді філософський зміст, зробити його мистецтвом в самому високому розумінні цього слова змогли в країні Висхідного Сонця.

Це складне, але дуже захоплююче заняття, а створені в цій техніці творіння здатні оживити будь-який інтер’єр, додавши йому композиційну завершеність.

Чиста математика

Скласти справжню ікебану, орієнтуючись виключно на свій «смак і колір», не вийде.

Це наука, яку потрібно вивчати і яка базується на точному розрахунку і математичних правилах. І, звичайно ж, філософський зміст, який японці теж вміють висловлювати в цифрах і формах.

Це асиметрична композиція, за основу в якому взято тривимірний різнобічний геометричний трикутник. При цьому в розрахунок йде і сам посудину, і навіть порожнечі під гілками букета — обов’язковий елемент ікебани.

Чіткість пропорцій, застигла динаміка, гармонійна новизна, потрібні акценти — і більш нічого зайвого. Додаткові деталі лише розсіюють увагу і не дають споглядачеві сповна насолодитися досконалістю.

Заповіді ікебани

 • Дотримання основоположних принципів: пропорційність, гармонія, динамічність ліній і новизна форм і матеріалів.
 • Колірне рішення — завдання другого плану, головне — форма і вигини.
 • Правило парності або непарності в даному випадку не працює. Гармонія і баланс не залежать від цього.
 • Кожна рослина має свій символізм — його необхідно знати і враховувати.
 • У кожного з них є душа, і з нею потрібно знайти спільну мову.
 • Краса ікебани — не в красі квітів, а в їх поєднанні та вмінні правильно поставити.
 • Це не тільки скульптура для очей, але і музика для душі.
 • Вазу підбирають до складання букета, а не після. Це визначить вибір рослин і розширить загальну гармонію і її сприйняття.
 • Протяг — найгірший ворог ікебани.
 • Не потрібно боятися відрізати зайве, навіть якщо воно красиво.
 • Вигнуті кінці гілок повинні дивитися вгору, а не вниз.
 • У композиції повинна бути родзинка. Але тільки одна.
 • Головний акцент повинен бути один — або ваза, або квітка. Як губи і очі в жіночому макіяжі. Для яскравою кольоровою вази підбирається спокійна за забарвленням композиція, і навпаки.
 • Ніякої симетрії і ніяких однакових відстаней.
 • Складання композиції не терпить поспіху. Воно вимагає всецілої віддачі рук, зору і серця. Для цього вони повинні бути вільні.

Доповнюємо інтер’єр

Якщо не сильно чіплятися до глибокого смисловим значенням (чого, звичайно, не пробачили б нам жителі Японії), екібана з живих квітів і гілок може розташовуватися в інтер’єрі приміщень де завгодно. Лише б це виглядало гармонійно і стильно.

Нею можна замінити будь-який інший аксесуар аналогічного призначення в декорі. Композиція як мінімум не поступиться ним по своїй оригінальності, будучи виконаною в рамках гарного смаку і вродженого почуття прекрасного. Наведені вище заповіді гарні і правильні, але деколи саме недосвідчений погляд і внутрішнє чуття дозволяють відірватися від шаблонного сприйняття і не обмежувати свою фантазію.

Куди ж її поставити?

Вікові традиції наказують поміщати ікебану на саме видне і почесне місце в приміщенні. Якщо дотримуватися національного стилю, можна повісити над нею рамку з каліграфічно виписаним ієрогліфом і розкласти поруч камені. При цьому слід враховувати, що в японських будинках вона розміщується в нішах (токонома) і оглядається тільки з одного боку. У сучасному плануванні видно її буде, швидше за все, зі всіх сторін, тому розділення на лицьову та тильну частини бути вже не повинно. Композиція в цьому випадку повинна бути об’ємною і багатопланова.

Використовувати її можна в будь-якому приміщенні: спальні, вітальні, передпокою і навіть у ванній. В останніх двох випадках це має бути ікебана з штучних квітів або сухого природного матеріалу.

Якщо розміщувати об’єкт планується розміщувати на великій висоті або на стіні, краще віддати перевагу кучерявим рослинам. У передпокої в японській традиції прийнято підвішувати ікебану, головним елементом якої є довга спадна гілка. Її розміщують на стіні в легкому плетеному або бамбуковому посудині. Вважається, що вона служить побажанням добра і процвітання всім, хто входить в будинок.

Для низько стоять аранжувань краще використовувати прямостоячі квіти і гілки, загнуті вгору.

Акцент в підлогових композиціях можна перенести на верхню частину — це врівноважить їх у загальному обсязі приміщення.

Стильно і аристократично виглядає ікебана на обідньому столі. В цьому разі вона не повинна бути надмірно високою і громіздкою або мати окремі далеко віддалені гілки: це буде заважати спілкуванню.

Для горизонтального фону, роль якого можуть виконувати полиці, журнальні столики, скатертини і т. д., перевагу краще віддати спокійного кольору і тону. У будь-якому разі слід уникати строкатості. Стильно виглядає спеціальна підставка під аранжування: чорна дощечка, щільна серветка, деревне спіл або навіть папір.

Розміщуючи ікебану в домашньому інтер’єрі, треба враховувати все, що її буде оточувати, включаючи загальну атмосферу будинку і його мешканців. Японці стверджують, що у кожної з них є своя унікальна і неповторна душа, яка чуйно балансує між тонким світом природи і настроєм оточуючих людей, передаючи їм свою внутрішню силу. Ставтеся до цього дбайливо — і вона буде дарувати вашому будинку свою добру енергетику.

Залишити коментар