Грошове дерево: догляд в домашніх умовах, пересадка і розмноження

Грошове дерево — один із найбільш поширених кімнатних сукулентів. Тримають його будинку не тільки з-за декоративності є повір’я, що воно приваблює у сім’ю достаток і благополуччя. Яким повинен бути догляд за грошовим деревом в домашніх умовах? Що потрібно, щоб воно зацвіло?

Ботанічні назви рослини — толстянка або крассула. Це досить великий красивий сукулент з м’ясистим листям, поліпшує мікроклімат в будинку за рахунок інтенсивного поглинання вуглекислого газу.

Як виглядає толстянка

Належить до сімейства товстолисті. У дикому вигляді зустрічається переважно в Африці. У горщечкової культурі вирощується кілька видів, але найбільше поширення отримала товстянка деревоподібна — грошове дерево.

Вона відрізняється товстими, здерев’янілими з часом стовбуром. У верхній частині формується крона з товстих, округлих, щільних листя невеликого розміру. За формою листя нагадує монетки, чим пояснюється народна назва квітки.

У природі росте у вигляді досить великого чагарнику або дерева. В квартирі висота толстянки не перевищує півтора метра. Цвітуть тільки дорослі екземпляри віком від восьми років. В домашніх умовах крассула цвіте рідко, але хорошим доглядом все ж можна домогтися формування бутонів. Квіти не великі, але красиві — ніжно-рожевого або білого кольору.

Якщо у вас не цвіте толстянка, причини дві: рослина дуже молоде або ви неправильно за ним доглядаєте. У відгуках квітникарі діляться досвідом — влітку толстянку потрібно виставляти на вулицю або на балкон, взимку — тримати в прохолоді і скорочувати поливи. Велику роль у цвітінні грають своєчасні підживлення збалансованими добривами.

Догляд за грошовим деревом: поради квітникарям

Підказки, як доглядати за грошовим деревом, запам’ятати нескладно. Товстянка вважається досить невибагливою рослиною — легко витримує пропущені поливи, адаптується до сухого повітря міських квартир. Але для цвітіння потрібні ретельно підібрані умови, збалансовані підживлення, врегульовані поливи.

 • Освітлення. До ступеня освітлення толстянка досить вимоглива, але прямого сонця не виносить. По можливості горщик розміщують на південно-східній стороні. Взимку краще тримати рослину на південному вікні. При неможливості забезпечення повноцінного природного освітлення організують додаткову підсвітку.
 • Температура. У тепле час рекомендований рівень температури 20-25°С. Більш високі температури небажані — толстянка не витримує спеку. Взимку температуру знижують до 10-15°С. Приміщення щодня провітрюють. Зимівля в теплі послаблює грошове дерево, перешкоджає формуванню квіткових бутонів у дорослих рослин.
 • Полив. Якщо правильно поливати грошове дерево, можна уникнути частих проблем — загнивання і опадання листя. Влітку, в теплу погоду, потрібно до двох поливів. Середній інтервал між поливами — три дні, але він може бути збільшений або зменшений в залежності від температури в кімнаті і характеристик грунту. Вологість грунту систематично перевіряють — субстрат постійно повинен залишатися вологим, але не сирим. Пересихання теж намагаються не допускати — при тривалої посухи рослина не загине, але скине листя. Взимку, за умови прохолодного змісту, частоту поливів знижують до двох разів в місяць.
 • Вологість. Товстянка нормально реагує на сухе повітря, в штучному підвищенні вологості не потребує. Але обприскування йде на користь — листя очищаються від пилу, краще виглядають. Періодично можна влаштовувати толстянке теплий душ. Грунт у горщику закривають поліетиленом, щоб не перезволожувати її.
 • Грунт. Починати доглядати за толстянкой після покупки потрібно відразу, і перший крок — це заміна грунту. Толстянку висаджують у пухкий, легкий грунт з вмістом піску. Допускається використання готового магазинного грунту для сукулентів. Але краще взяти листяну землю з додаванням піску і торфу. Для нейтралізації кислотності до субстрату домішують глину, деревну золу.
 • Пересадка. Пересадити грошове дерево в інший горщик так, щоб не зачепити коріння, складно. Тому пересаджувати можна раз в три роки, тільки при крайній необхідності. Часті пересадки рослини шкодять. Пересаджують навесні, обов’язково передбачають хороший дренаж.
 • Підгодівля. Застосовують стандартне добриво для сукулентів. У період зростання вносять не частіше двох разів на місяць, під час зимового спокою інтервали між підгодівлями збільшують у два рази. Концентрацію беруть удвічі меншу, ніж зазначено в інструкції. Підгодовують після попереднього поливу. Внесення добрива поверх сухого ґрунту загрожує хімічним опіком коренів.
 • Горщик. У великі просторі горщики толстянку не висаджують. Великий обсяг грунту прискорює ріст рослини, ускладнює формування, підвищує ймовірність загнивання коренів. Стовбур нерівномірно розростається і витягується. Вибирають широкий і низький горщик, за розміром трохи більше кореневої системи.

Якщо вдалося домогтися формування бутонів, враховують особливості догляду за грошовим деревом під час цвітіння. Щоб квіти трималися довше, виставляють помірну температуру, рослина оберігають від дії сонячних променів. Горщик з квіткою намагаються не турбувати — переносити і повертати його не потрібно. Постійно стежать за станом ґрунту. Він повинен залишатися вологим завжди — пересихання кореневої системи призведе до скидання бутонів і квітів.

Особливості розмноження крассули

Як і інші сукуленти, толстянку можна розмножувати вегетативно і насінням. Вегетативний спосіб вважається більш простим і ефективним. При використанні будь-якого способу потрібно дотримуватися певних правил.

Живцювання

Вегетативне розмноження просте, дає хороші результати — живці легко вкорінюються, швидко йдуть у ріст. Для досягнення високої виживаності живців процес їх вкорінення проводять у чотири етапи.

 1. Використовують верхівкові живці з дорослих гілок. Можна акуратно відрізати великий лист — він теж вкорениться. Заготовлені живці на кілька днів залишають подсушиваться.
 2. Торф або листяну землю змішують з крупним піском. Прожарюють в духовці або на сковороді, поливають слабким розчином марганцівки. Контейнер наповнюють субстратом, трохи поглиблюють в нього підготовлені живці.
 3. Кожен держак накривають склянкою. Або натягують на контейнер поліетилен для створення тепличних умов. Щодня плівку знімають на 15 хвилин, провітрюють, при необхідності змочують грунт з пульверизатора.
 4. Після появи ознак зростання укриття знімають. Через пару тижнів зміцнілі живці відсаджують в окремі горщики.

Укорінювати гілки толстянки можна у воді, але підвищується ймовірність загнивання місця зрізу. Запобігти появі гнилі допомагає додавання таблетки активованого вугілля. Воду рекомендується міняти частіше.

Вирощування з насіння

Більш трудомісткий і тривалий процес. Сіянці з насіння ростуть довго повноцінне декоративна рослина з них виходить тільки через кілька років.

Процедуру проводять у чотири кроки.

 1. Торф змішують з крупним піском. У рівних пропорціях. У контейнері роблять дренажні отвори, наповнюють його зволоженим субстратом.
 2. Насіння висівають без попереднього замочування. Не заглиблюють — просто трохи присипають цим же грунтом або піском.
 3. Ємність затягують поліетиленом або харчовою плівкою. Ставлять в помірно тепле, світле місце. Регулярно плівку знімають для провітрювання парника, підсихають субстрат обприскують з пульверизатора.
 4. Розсаджують. Після появи кількох справжніх листків можна розсадити сіянці в більш велику ємність — ящик, наповнений легким родючим грунтом. Коли сіянці зростуть до 7 см, проводять повторне розсадження в окремі горщики.

Щоб рослина сформувала красиву пишну крону, потрібно обрізати грошове дерево. Після появи третьої пари листків на пагоні точку росту рекомендують щеп. Формування починають рано — як тільки сіянець досягне висоти 10-15 см Після першого прищипування починають рости бічні пагони. По мірі підростання їх систематично прищипують. Деякі квітникарі формують з толстянки бонсай — карликова дерево в японському стилі.

Поширені помилки догляду

Товстянка — проста у вирощуванні, невибаглива рослина. При дотриманні базових правил догляду проблем з нею не виникає. До зниження декоративності призводить неврегульоване режим поливу, несистематичне внесення добрив, відсутність періоду спокою. Часто зустрічаються проблеми і способи їх усунення приведені в таблиці.

Таблиця — Проблеми вирощування толстянки

Зовнішні ознаки Можлива причина Способи усунення
Товстянка сохне, листя обсипається — Тривала відсутність поливів;
— перезволоження;
— маленький об’єм горщика
— Пересаджують толстянку в інший горщик;
— уважно оглядають кореневу систему, підгнилі або сухі корінці обрізають;
— нормалізують режим поливу
З’являються сухі коричневі плями — Брак вологи в грунті — Поливають регулярно, тільки теплою водою
Листя стають м’якими, зазначається загальна млявість рослини — Відсутність дренажу;
— щільний грунт;
— надмірні поливи
— Просушують земляний ком;
— при незадовільному стані грунту пересаджують;
— систематично поливають, але помірно
З’являються білі крапки на листках — Надлишковий полив при високій вологості — Знижують вологість повітря;
— поливають помірно
Листя бліднуть і обпадають — Систематичне перезволоження грунту;
— внесення високих доз добрив;
— наслідок стресу;
— низька температура води для поливу;
— нерегулярний полив
— Коригують режим догляду;
— підживлення тимчасово припиняють, надалі добрива вносять у малій концентрації
Рослина блідне, витягується — Нестача світла;
— рясні поливи взимку
— Рослину ставлять на світле місце, організують додаткову підсвітку;
— просушують земляний ком
Товстянка повільно зростає — Нестача поживних речовин;
— недостатнє освітлення;
— період спокою
— Коригують умови догляду, регулярно вносять добрива
Листя здобувають червонуватий відтінок — Нестача поживних речовин;
— застояне повітря в приміщенні;
— дію прямого сонячного світла
— Грошове дерево притіняють;
— вносять збалансований мінеральний комплекс у зменшеній дозі;
— кімнату систематично провітрюють
З’являється сріблястий наліт — Відновлення грошового дерева після перенесеного стресу — Спостерігають за рослиною
Листки зморщуються — Рясний полив після тривалої посухи — Уникають перепадів вологості

Хвороби та їх лікування

Основні хвороби толстянки — грибок і гниль, що з’являються в результаті надмірних поливів. Лікування буде ефективним тільки при своєчасно вжиті заходи. Дуже часто доводиться вкорінювати живці із здорових гілок для заміни рослини. Симптоми найбільш поширених хвороб і способи їх лікування можна подивитися в таблиці.

Таблиця — Хвороби толстянки

Назва і причина хвороби Зовнішні прояви Способи лікування
Борошниста роса (грибок) — З’являються жовті плями і борошнистий наліт на листках;
— засихають і обпадають листя
— Всі уражені листя і пагони обрізають;
— міняють верхній шар ґрунту;
— обприскують препаратом «Топаз» або «Превікур»
Сажістий грибок (розвивається на липких виділеннях комах) — З’являються чорні плями, схожі на сажу — Оглядають рослина на наявність шкідників, обробляють інсектицидами;
— уражені листя видаляють;
— проводять обробку фунгіцидом
Сіра гниль (грибок) — На стеблах з’являються розм’якшені ділянки;
— утворюється сірий пухнастий наліт
— Уражені листя і стебла вирізають;
— пересаджують з обробкою коренів фунгіцидом;
— знижують частоту поливів і вологість повітря;
— неодноразово обприскують препаратом «Тельдор»
Антракноз (грибок) — З’являються темні плями з пурпуровою облямівкою;
— листя буріють, засихають і обпадають
— Обрізають уражені пагони повністю;
— обробляють препаратами «Скор», «Превікур»
Стеблова і коренева гниль — Жовтіє листя і стовбур, толстянка виглядає пригнобленої;
— на стовбурах з’являються розм’якшені ділянки;
— загниває коренева система
— Толстянку виймають з горщика, обрізають всі уражені ділянки;
— пересаджують в стерильну грунт;
— поливи скорочують;
— проводять регулярні обробки фунгіцидами;
— укорінюють живці на випадок загибелі рослини

Типові шкідники, способи боротьби з ними

Багато шкідники кімнатних рослин паразитують і на грошовому дереві. Чим раніше будуть помічені комахи, тим швидше відновиться квітка. Ознаки атаки шкідників, способи боротьби з ними можна вивчити за таблицею.

Таблиця — Шкідники толстянки

Назва шкідника Перші ознаки ураження Способи боротьби з комахами
Щитівка — З’являються жорсткі коричневі бляшки;
— на стеблах утворюються липкі краплі;
— листя жовтіють, рослина слабшає
— Щитовку видаляють механічним способом: зубною щіткою або пінцетом;
— протирають уражені місця спиртом;
— обробляють препаратом «Актеллік»
Павутинний кліщ — На листках з’являються дрібні жовтуваті крапки;
— листя жовтіє, обсипається,
— комахи обплітають кущ тонкою павутиною
— Промивають мильним розчином, купають під душем;
— обробляють препаратом «Актара» надземну частину рослини, горщик, підвіконня та сусідні квіти
Борошнистий червець — Утворюється білуватий восковидний наліт;
— у пазухах листків з’являються ватні грудки;
— толстянка в’яне, сохне
— Пересаджують в стерильний свіжий грунт;
— кілька разів з тижневими інтервалами обробляють інсектицидом
Кореневий червець — Толстянка зупиняється в рості, марніє — Перевіряють кореневу систему;
— промивають коріння сильно під теплою проточною водою (50°С);
— кореневу систему і вся рослина обробляють препаратом «Фуфаноном»

Вирощування грошового дерева в домашніх умовах не забере багато часу. Рослина допоможе поліпшити повітря в квартирі, додасть затишок інтер’єру. А послідовникам вчення фен-шуй квітка дозволить швидше досягти успіху і грошового благополуччя.

Залишити коментар