Гортензія кімнатна: догляд в домашніх умовах, пересадка, розмноження і полив

Гортензія — досить поширена кімнатна рослина. Цінується квітникарями за тривалий пишне цвітіння, різноманітність забарвлень квіток. Вона гармонійно вписується в будь-який інтер’єр, оживляючи його яскравими шапками суцвіть. Але для досягнення максимальної декоративності потрібно дотримувати правильний догляд за гортензією в домашніх умовах. Що потрібно «східної красуні» для регулярного цвітіння? Як її формувати?

Красивоквітнучі багаторічний чагарник поширений в садовій і кімнатній культурі. Поєднує в собі відносну невибагливість у догляді і високу декоративність. Ботанічна назва кімнатній гортензії — гидрангия, в народі ж її охрестили «східною красунею» і «чарівної неправдивою».

Опис і цікаві особливості

Гортензія формує багатоствольний кущ. Листя великі, насиченого кольору, гарної форми. Квітки у гортензії двох типів — великі безплідні і дрібні плодоносні.

Суцвіття щільні, кулясті, різних забарвлень. Поширені сорти з білими, рожевими, бузковими, салатними квітами. Пелюстки практично безбарвні, декоративність їм надають чашолистки. На одному кущі одночасно розпускається до семи пишних суцвіть. У рідкісних випадках кімнатна гортензія витягується до метра. Частіше висота куща не перевищує півметра. Забарвлення зазвичай більш насичені, ніж у садових різновидів.

Інтенсивність забарвлення та відтінок квіток безпосередньо залежить від складу та кислотності ґрунту. У кислому субстраті гортензія набуває блакитний, синюватий відтінок. У нейтральному ґрунті — білий або кремовий, в лужному — рожевий. Користуючись цим, квітникарі на свій розсуд змінюють насиченість забарвлення суцвіть. Судячи з відгуків, прийом, передбачає підвищення або зниження кислотності ґрунту, працює тільки з сортами гортензії рожевого кольору.

Популярні різновиди

Незважаючи на різноманітність сортів гортензії, не всі вони підходять для вирощування в кімнатних горщиках. Велика частина різновидів використовується в якості садових чагарників. У квартирах найчастіше міститься крупнолистная гортензія. Трохи рідше — волотиста і деревовидна. Є ще кілька видів, але в горщиках їх вирощують рідко. Найбільш поширеними вважаються чотири сорти.

 1. Волотиста. У природі росте у вигляді великого чагарнику. Пагони швидко дерев’яніють. Бутони починають формуватися ще в червні, повністю розпускаються тільки до кінця літа або на початку осені. Пірамідальні суцвіття цікаві зміною відтінку протягом цвітіння.
 2. Деревовидна. Великий чагарник з одревесневающим пагонами. Тільки що розпустилися квіти мають зеленуватий колір, поступово стають білими або кремовими.
 3. Дуболистная. Від інших різновидів відрізняється незвичайними красивими листям. Цвіте рясно і тривало. Протягом цвітіння відтінок змінюється з білого на пурпуровий.
 4. Крупнолистная. Відрізняється щільними листами яскраво-зеленого кольору. Зонтичні суцвіття, як у калини. Забарвлення різні. Виведено багато гібридних сортів.

Обов’язково враховуйте особливості догляду за гортензією після покупки. Квітки потрібно допомогти адаптуватися — поставте його в трохи затінене місце, захищене від прямого сонця і протягів. Перший час не підгодовуйте, поливайте дуже помірно. Тримайте при середній кімнатній температурі — спека чи холод діють на кущ негативно. Оцініть стан ґрунту. При ґрунті незадовільного якості краще відразу пересадити гортензію в інший горщик. Якщо грунт гарний, пересадку можна відкласти до весни.

Догляд за кімнатної гортензією і параметри мікроклімату

Знаючи, як доглядати за кімнатної гортензією, можна добитися тривалого цвітіння «східної красуні». Головна вимога — створення сприятливого для росту мікроклімату, дотримання умов утримання у зимовий період. Для досягнення стабільного зростання і регулярно цвітіння рекомендується дотримуватися ряду правил.

 • Освітлення. Вибирають добре освітлене місце, захищене від прямих сонячних променів. Зростає і повноцінно цвіте в легкій півтіні.
 • Температура. Гортензія не любить спеку — воліє прохолоду 18-20°С. Підходить середня кімнатна температура за умови регулярного провітрювання кімнати. Взимку температуру знижують до 8-10°С, з настанням весни знову її підвищують.
 • Полив. Поливати кімнатну гортензію потрібно рясно — вона любить вологу. На користь йдуть регулярні купання — квітка повністю занурюють у воду, потім залишають для стікання води. Під час цвітіння не купають. Поливають тільки м’якою дощової, талої або кип’яченою водою. Взимку дотримуються більш помірного режиму поливу, аж до моменту появи перших бутонів.
 • Вологість. При підвищеній вологості повітря виглядає краще. Потрібно регулярне, цілорічне обприскування. В жарку погоду і при утриманні поряд з радіаторами опалення обприскують частіше, ніж зазвичай.
 • Грунт. Для гортензії використовують кислий грунт з рН 5.5. Оптимальний субстрат — суміш торфу і хвойної землі, з додаванням крупного піску, перегною.
 • Підгодівля. Добрива вносять часто — щотижня. Взимку підгодовують рідше, ніж влітку. Вибирають будь-які збалансовані мінеральні добрива для квітучих домашніх культур. Дозування дотримуються згідно інструкції.
 • Пересадка. До трирічного віку кущ пересаджують кожну весну в горщик більшого обсягу. По мірі дорослішання гортензія починає рости повільніше, потреба в пересадках знижується. Дорослий кущ досить пересадити раз у три роки, для заміни виснаженого грунту на більш поживний.

Іноді початківці квітникарі скаржаться, що не цвіте гортензія в домашніх умовах, або слабо формує бутони. Це може бути викликано різними причинами — недотриманням умов утримання в зимовий період, недостатньою кількістю поживних речовин, освітлення. Домогтися цвітіння просто — відкоригуйте догляд та умови утримання у відповідності з наведеними вище рекомендаціями.

Обрізка і формування гидрангии

Частота обрізки залежить від інтенсивності росту рослини. Ніж швидше розвивається кущ, тим частіше його доводиться обрізати. Суцвіття у гортензії формуються на самих верхівках пагонів, тому зрізати їх не можна. Для отримання пишного розгалуженого куща формування починають рано — відразу після вкорінення і початку зростання. Виняток становлять ремонтантні сорти гортензій — їх можна обрізати будь-який час.

Якщо гортензія дає занадто багато пагонів, кущ потрібно прорідити. Зайві пагони зрізують, іноді разом з квітами. Обрізані верхівки можна використовувати в якості посадкового матеріалу для розмноження. Після цвітіння зів’ялі суцвіття обрізають над самою верхньою брунькою.

Два дні до обрізки гортензію не поливають. З метою формування та підтримки декоративності вирізають старі, слабкі, хворі пагони. Користуються гострим стерильним секатором або ножицями. Зрізи змазують зеленкою. Поливи відновлюють тільки після підсихання зрізів. Повноцінний, регулярно квітучий кущ має не більше восьми розгалужених стовбурів.

Якщо правильно доглядати за кімнатної гортензією під час цвітіння, можна збільшити його тривалість. Квітучий чагарник тримають при помірній температурі, регулярно поливають і обприскують, не допускають попадання прямих сонячних променів. Зів’ялі суцвіття акуратно обрізають, щоб не гальмувати розвиток нових бутонів.

Способи розмноження

Поступово гортензія старіє, починає слабкіше цвісти, втрачає декоративність — це неминуче і природно. Приблизно раз в чотири роки на зміну старому кущу вирощують молоді рослини. Розмножити домашню гортензію можна насінням, поділом куща і живцями.

Живцювання

Найбільш сприятливий період для живцювання — з середини до кінця зими. Живці нарізають з запасом — корені утворюються не на всіх.

Живцювання проводять у три етапи.

 1. В якості живців використовують прикореневі пагони довжиною до 7 див. На кожному черешку повинно бути по три міжвузля.
 2. Зрізи обробляють стимулятором коренеутворення — «Гетероауксином» або «Корневином». Живці висаджують у вологий торф, змішаний з піском.
 3. Живці вкривають поліетиленом чи склянками для отримання парникового ефекту. До появи ознак зростання підтримують стабільну вологість 80%, і температуру близько 20°С. Тепличку періодично провітрюють, грунт зволожують з пульверизатора.

Корені з’являються приблизно через місяць. Швидкість укорінення залежить від температури і вологості повітря, якості субстрату і живців. Після появи ознак зростання молоді рослини розсаджують в окремі горщики.

Поділ куща

Ділять гортензію навесні, одночасно з пересадкою. Можна ділити і в інший час — до або після цвітіння. Поділ проводять у п’ять кроків.

 1. За день до процедури гортензію поливають — від вологого ґрунту простіше звільнити коріння.
 2. Кущ акуратно виймають з горщика, обтрушують надлишки землі.
 3. Оглядають кореневу систему — висохлі, хворі коріння обрізають.
 4. Кущ розрізають на декілька частин в залежності від його розміру. Для поділу використовують гострий стерильний ніж.
 5. Деленко висаджують в окремі горщики, грунт трохи зволожують, ставлять у затінене, прохолодне місце для кращої адаптації.

Посів насіння

Можна використовувати магазинні або зібрані власноруч насіння. У випадку з гібридними сортами можливо розбіжність зовнішнього вигляду материнської рослини і сіянця. Оптимальний час для посіву — осінь.

Діють в чотири етапи.

 1. В якості субстрату використовують суміш листової землі, торфу і піску. Субстратом наповнюють ємність, зволожують його. Насіння висівають без попереднього замочування, присипають тонким шаром цього ж грунту.
 2. Контейнер накривають плівкою або склом. Через день укриття прибирають, провітрюють парничок, зволожують грунт. Підтримують стабільну температуру 14-20°С.
 3. Сходи з’являються в середньому через півтора місяці. Іноді трохи раніше, якщо точно дотримуються умови проростання, відсутні коливання температури. Плівку відразу знімають, контейнер переставляють в добре освітлене місце.
 4. На стадії двох—трьох справжніх листків сіянці можна розсадити по окремих горщиках.

Деякі квітникарі вважають за краще розмножувати гортензію відводками. На корі міцної здорової гілки роблять круговий надріз, пригинають її до ґрунту, фіксують дротом. Потім присипають землею. Через деякий час на місці надрізу формуються коріння, гілки починає розвиватися самостійна рослина. Його відокремлюють, відсаджують під час пересадки.

Проблеми при вирощуванні

Гортензія чутлива до порушення умов утримання. Недостатні чи надмірні поливи, тривала відсутність підживлень, невідповідний температурний режим призводять до зниження декоративності. Зрозуміти, що не вистачає рослині, можна по її зовнішньому вигляду. В таблиці зібрані основні проблеми, з якими доводиться стикатися квітникарям.

Таблиця — Проблеми вирощування гортензії

Зовнішній вигляд Ймовірна причина Рішення проблеми
Гортензія в’яне, виглядає чахлим — Надлишок вологи;
— поганий дренаж;
— поява шкідників
— Рослину пересаджують, перевіряють коріння;
— висохлі, підгнилі коріння обрізають;
— обробляють препаратом «Фітоспорин» або будь-яким іншим фунгіцидом;
— на кілька днів скорочують поливи
Листя нерівномірно жовтіють, прожилки залишаються зеленими — Недолік заліза (хлороз) — Рослину пересаджують з повною заміною ґрунту;
— обприскують препаратом з хелатом заліза (залізним купоросом з додаванням лимонної кислоти)
Сохнуть листя по краях — Недолік вологи в грунті або повітрі — Регулярно поливають гортензію;
— щодня обприскують
Пагони сохнуть і ламаються — Пересихання коренів — Гортензію рясно поливають;
— висохлі пагони обрізають;
— далі підтримують стабільну вологість грунту
З’являються світлі або білі плями на листках — Сонячний опік — Псують декоративність листя зрізають;
— горщик з квіткою переставляють в трохи затінене місце
Квітка росте повільно — Нестача поживних речовин;
— занадто тісний горщик
— Пересаджують в більш просторий горщик, ґрунт повністю замінюють;
— якщо горщик не малий, вносять збалансоване мінеральне добриво

Типові шкідники

Гортензію досить часто вражають шкідники. Ймовірність появи комах збільшується при вмісті в сухому повітрі, з поганим дренажем або при нерегулярному поливі. В якості профілактики виключається сусідство з ураженими рослинами, грунт перед посадкою стерилізується. Ознаки ураження гортензії шкідниками і способи боротьби з ними можна подивитися в таблиці.

Таблиця — Шкідники гортензії

Назва комахи Зовнішні ознаки Методи боротьби
Павутинний кліщ — Верхня сторона листя набуває червонуватого відтінку;
— з’являються світлі крапки і тонка павутина
— Підвищують вологість повітря;
— обприскують препаратом «Актара», на добу накидають на кущ поліетилен для підтримки високої вологості
Попелиця — Молоді пагони скручуються, що деформуються;
— стебла і листя покриваються липким на дотик нальотом;
— часто до ураження попелиць приєднується сажістий грибок
— Листя рослини акуратно протирають губкою, змоченою в мильному розчині;
— обприскують препаратом з вмістом перметрина або тютюновим пилом (настоєм)
Стеблова нематода — На пагонах гортензії утворюються бурі плями з коростою;
— квіти зеленіють, що деформуються;
— центральні жилки листя товщають;
— рослина зупиняється в рості
— Знищують рослина (позбутися від стеблової нематоди неможливо)
Борошнистий червець — Листя і стебла покриваються білястим воскоподібним нальотом;
— утворюються білі «ватяні» грудки, переважно в пазухах листя
— Рослину обприскують мінеральним маслом (через добу змивають мильним розчином);
— обробляють будь інсектицидом
Трипси — З квіток гортензії осипається пилок;
— на пелюстках з’являються дірки;
— на листках спочатку з’являються сріблясті смуги, потім вся поверхня набуває сріблястий відтінок
— неозброєним оком можна помітити маленьких чорних комах
— Проводять багаторазову обробку будь-яким інсектицидом

Поширені хвороби

Найчастіше гортензію вражають грибкові хвороби. Провокує їх надмірна вологість грунту, висока вологість у поєднанні з низькою температурою. Після поразки шкідниками доводиться стикатися з бактеріальними захворюваннями. Багато комахи є переносниками. Опис найбільш поширених хвороб гортензії і способів їх лікування можна знайти в таблиці.

Таблиця — Хвороби гортензії

Назва і причина хвороби Зовнішні прояви Спосіб лікування
Сіра гниль (грибок) Рослина в’яне, покривається сірим бархатистим нальотом — Уражені листя і стебла обрізають;
— обробляють бордоською рідиною або будь-яким фунгіцидом
Борошниста роса (грибок) — іноді помилково називають борошнистої гниллю — Листя покриваються нерівномірним борошнистим нальотом, засихають і обпадають — Промивають рослину розчином зеленого мила;
— зрізають сильно уражені пагони;
— неодноразово обприскують фунгіцидом
Чорна ніжка (грибок) — Стовбур чорніє і загниває на рівні грунту — Нарізають живці із здорових гілок для заміни рослини;
— рослину пересаджують, хворі пагони до здорової тканини вирізують повністю;
— обробляють фунгіцидом або розчином лікарського засобу «Метронідазол»
Вірусне ураження (вірус розносять шкідники) — На листках з’являються кругові або різнокольорові плями;
— листя деформуються, усихають
— Вживають заходів по боротьбі з шкідниками;
— сильно уражені пагони вирізують;
— протягом двох місяців з десятидневными інтервалами обробляють квітка сумішшю препаратів «Фитолавин», «Епін», «ЭкстраФлор» і борної кислоти

 

Вирощування кімнатній гортензії в домашніх умовах — цікаве і не дуже складне заняття. За докладені зусилля рослина винагородить вас пишним цвітінням. Садять гортензію як самостійне рослина, у складі композицій використовується тільки у відкритому грунті.

Залишити коментар