Гикавка у новонароджених: причини, чим допомогти

Перший раз можна відчути, як дитина гикає, коли він знаходиться ще в животі у мами. Тоді це явище викликає лише розчулення. Схоже на те, коли малюк ворушить ручками та ніжками в материнській утробі. Ситуація змінюється після появи дитини на світ.

Гикавка у новонароджених часто приводить в сум’яття новоявлених батьків, адже дитина турбується. А батьки тривожаться, задаючись питаннями, що робити і як допомогти. До будь-яких дій слід встановити причини появи гикавки.

Чому гикає новонароджений

Гикавка часто викликає неприємні відчуття, незалежно від віку. Це такі судомні скорочення діафрагми, що проявляються в інтенсивних дихальних рухах.

Ця фізіологічна реакція на будь-які подразники заподіює дискомфорт. Адже під час вдиху перекривається повітряний потік. Звідси закриванню голосової щілини з коротким, здавленим звуком і невелике ядуха.

Якщо діти ще не можуть виражати почуття вербально, це не означає, що їм чуже роздратування, яке гикавка часто викликає у більш дорослих людей. Особливо якщо вона затягується і виснажує немовляти. Отже, чому новонароджений гикає?

Загальне охолодження

Дитина замерз — причини цього. Ознаки переохолодження — холодний ніс і блідий, голубуватий колір обличчя. Взагалі, якщо дитина контактує з прохолодним повітрям, він гикає. Коли м’язи черевного преса напружуються, шлунок підпирає діафрагму, викликаючи гикавку.

Неправильне годування

Часто в якості причини, чому дитина гикає, виступають погрішності, що допускаються в процесі годування. Якщо дитину перегодовувати, розтягнуті стінки шлунка починають тиснути на діафрагму. Тому не варто цього робити, щоб не споглядати потім, як ваша дитина гикає.

Також в процесі годування нетерплячий дитина може поспішати, жадібно ковтаючи повітря з материнським молоком або сумішшю. Якщо дитина гикає-«штучник», то причини можуть ховатися в надмірно великому отворі соски.

Здуття кишечника — один з результатів неправильного годування. Як наслідок — кольки і гикавка у новонароджених після нього.

Неврози

Тут зрозуміти, чому дитина гикає, вкрай важко. Проблема може бути в його нервово-психічному розвитку, самі неврози можуть бути пов’язані з дисфункцією нервових центрів або чутливістю нервової системи. Тоді будь-які зміни в навколишньому середовищі призведуть до того, що діти гикають. Різкий звук, несподівано включений електричний світло, незнайомець біля ліжечка — все це часто викликає гикавку у вразливих дітей.

Захворювання

Тривалий процес, коли дитина гикає, не припиняючи, може бути наслідком хвороби. Вона може бути небезпечною, що зачіпає одну із систем організму: травну, нервову, органів дихання, серцево-судинну, жовчовидільну та ін.

Як допомогти дитині икающему

Розібравшись з причиною, по якій гикають малюки, визначаємося далі. Що робити, якщо дитина гикає?

Переохолодження — що робити в цьому випадку

Якщо дитина гикає з цієї причини, не потрібно його тепліше закутувати. Одягніть йому шкарпетки і погодуйте поза «режиму», взявши на руки.

Нехай дитина поп’є водички. Коли гикають дорослі, цей метод допомагає.

Годування

Щоб після годування дитина не почав гикати, потримайте його вертикально. Зайвий повітря, що потрапило в шлунок із їжею, вийде і позбавить малюка від гикавки. Перевірте отвір на соску у пляшечки для годування. Якщо воно широкувата — замініть. Позбавте дитину від гикавки і можливого здуття живота, адже обидві причини чаші бувають наслідком неправильного годування і взаємопов’язані.

Для профілактики проводите легкий масаж: покладіть долоню на животик дитини і легкими круговими рухами проводите нею за годинниковою стрілкою, виганяючи гази з кишечника.

Можна доповнити масаж, поклавши дитину на спину і послідовно згинаючи — розгинаючи ніжки. Як варіант, акуратно покачайте малюка на фітболі, поклавши його на животик і притримуючи рукою. Не потрібно цього робити відразу після годування немовля зригне прийняту їжу.

Позбавити від здуття допоможе тепла пелюшка, покладена на животик. Або візьміть немовля на руки і притисніть до себе, зігріваючи його теплом власного тіла.

Частіше викладайте дитя на животик, особливо перед прийняттям їжі.

Ця щоденна процедура до годування не тільки сприяє попередженню здуття і кольок, але й зміцнює м’язи малюка.

Дієтичне харчування для годуючої матері — ще один спосіб попередження здуття живота.

Невротичний характер

Тут поради не дуже доречні. Кращим варіантом, що робити, є відвідування невролога. Він проведе обстеження, визначивши, чому часто гикає дитя. І після дасть рекомендації.

З’ясується, що дитина так реагує на стрес — уникайте перевантаження нервової системи. Відстежуйте, після яких змін спостерігається емоційна реакція і чому це відбувається. Після усунення зовнішніх подразників гикавка часто зникає.

Хвороба

У цьому випадку педіатр повинен провести аналізи і після цього дати направлення до вузьких спеціалістів. Ті, в свою чергу, проведуть обстеження в своїй галузі і поставлять діагноз. Визначившись, що робити, призначать відповідне лікування. Можливо, просто необхідний спеціальний догляд або, навпаки, госпіталізація.

Найчастіше, гикаючий дитина — норма. Не слід піддаватися паніці і кидатися приймати екстрені заходи. Послідовно проаналізуйте всі можливі причини і ситуації, після яких малюк почав гикати. А потім вже вирішуйте спокійно, чому виникло явище, необразливо воно і що робити.

Деякі педіатри (зокрема, той же Комаровський) стверджують, що гикавка — явище взагалі специфічна і загадкове. Всі ми часто икаем, але не бігаємо при цьому від неспокою. Як правило, це не страшно. Але новонароджений — це завжди тривоги з будь-якого приводу, адже ми любимо своїх малюків і хочемо максимально захистити їх від неприємностей. Так що якщо перестрахуетесь — нічого жахливого не станеться.

Згідно людським повір’ями, гикавка — наслідок того, що про вас згадують. Може бути, і вашої дитини хтось згадує добрим словом.

Залишити коментар