Як навчити дитину навичкам читання: різні методики навчання азбуки

Всі ми різні. Ми по-різному сприймаємо й вирішуємо проблеми, закохуємося і любимо, по-різному ми і виховуємо дітей. Чому у одних батьків діти в 5 років читають вільно, а в інших-у 7 навіть літер не знають? Хто винен – діти або батьки? Як навчити дитину читати?

Методи навчання

Батьків можна умовно розділити на 3 категорії:

 • перша – займаються з дітьми, щоб їх успіхами похвалитися перед оточуючими;
 • друга – замислюються, як з дитиною вивчити букви, перед тим, як віддати в школу.

Третя категорія батьків навряд чи собі зізнається в бажанні раніше з малюком вивчити алфавіт, але роблять вони це, щоб «розв’язати собі руки». Що буде читати малюк – книжки або комікси на сайтах комп’ютера – неважливо, головне – він буде зайнятий.

Звичайно, класифікація для батьків більше жартівлива, але з проблемою, як навчити дитину читати і допомогти вивчити букви, доводиться зіштовхувати практично всім татам і мамам. Як швидко вивчити букви з дитиною і зробити так, щоб заняття приносили йому радість?

Якщо підносити інформацію в ігровій формі, маляті буде простіше запам’ятати назви символів.

Допомога електроніки

Якщо раніше для навчання використовували кубики з позначеннями – дитині показували картинки і називали звуки, то тепер швидко навчити дитину вимовляти звуки допоможе «абетка».

Ця гра являє собою таблицю з букв, але має кілька варіантів.

 • Екран, типу електронної книги для читання, де набираєш літери, а потім їх озвучує
  електронний голос. Це пристрій не тільки озвучує окремі символи, але ще склади і слова;
 • Таблиця, в яку вставляють букви самостійно, з’єднуючи контакти. Озвучуються звуки та склади. Придбати таку модель «Говорить абетки» дуже непросто;
 • Найбільш часто зустрічається варіант – таблиця з вже готовими літерами на певних місцях. При натисканні на потрібний символ пристрій його озвучує.

Можна вивчати абетку з допомогою комп’ютера – навчальних програм достатньо, але якщо замислюєшся, як вивчити букви з дитиною 3 років, за комп’ютер краще не садити. Сітківка очей недостатньо розвинена, і мерехтіння екрана негативно позначиться на стані зорового апарату.

Ліплення чи розфарбування

Можна з раннього віку прищепити маляті бажання вивчити абетку, якщо читати йому книжки. Зрозуміло, він і сам захоче дізнатися, що там написано.

Маленьким дітям буде цікаво запам’ятовувати букви, якщо вони будуть символи ліпити або зафарбовувати – дитина до 5 років ще не в змозі писати чітко, у нього ще недостатньо розвинена моторика.

Батьки вирізають символи з паперу і пропонують їх зафарбувати, або разом ліплять з пластиліну або керамічної глини – в подальшому весь цей «матеріал» згодитися для складання складів. Додатковий бонус – розвиток дрібної моторики.

Асоціації

Назви букв запам’ятовують після асоціацій:

 • будиночок – Д;
 • бублик – О;
 • хрестик – Х.

Цей спосіб не дуже зручний.

 1. Знайти на всю абетку схожі предмети досить важко, і дорослі скочуються до зіставлення слів з необхідною першою літерою. Малюки плутаються: «Чому А – лелека, а хрестик – Х, а не До?»;
 2. Надалі дуже важко навчитися сприймати склади. Частіше запам’ятовуються не букви, а саме асоціації. Як дорослі самі складуть слово з півмісяця, колечка, Р і зламаною драбинки –А?

До речі, у навчальних посібниках для учнів молодших класів та асоціації розрізняються: автори можуть назвати зламаною драбинкою А чи Е.

Аплікації

Дрібну моторику розвиває і аплікація, цей спосіб підходить для навчання дітей від 5 років – вони вже мають освоїти роботу з ножицями. Батькам належить допомогти дітям малювати літери на кольоровому папері, а їх акуратно вирізати вони повинні самі.

Букви також можна знайти в старих журналах, вирізати, складати спочатку склади, потім слова.

Навички письма

Як вивчити букви з дитиною 6 років?

Дошкільнят можна вже вчити писати. «Класичні» уроки не вітаються – це нудно і швидко набридне. Є ще один мінус самостійних занять дітей вчать писати з допомогою певних педагогічних прийомів для формування розбірливого письма. Тобто малюк повинен спочатку освоїти палички і петельки, а потім вже літерні позначення.

Мета ж – навчити назви літер. Тому їх навіть не пишуть, малюють: фломастером, крейдою, фарбами на асфальті, альбомних аркушах, пальцем на піску пляжу.

Все, що дитина зобразив – батьки чітко промовляють.

Методика навчання

Не слід відразу змушувати малюка запам’ятовувати весь алфавіт. Досить спочатку вивчити кілька більш часто вживаних букв, а потім складати з них слова – інакше буде нецікаво грати. Найбільш часто використовуються М, А, У, З, О.

Їх можна читати в різних варіантах:

 • мама;
 • ус;
 • ас;
 • сом;
 • розум;
 • уа;
 • ау.

Мало символів, слів багато – малюкові грати буде цікаво. По мірі його успіхів освоюються й інші букви – їх вводять, складаючи слова.

Наприклад: «Розуму. А якщо додати букву К, вийде ім’я ведмедика з мультфільму – УМКА». І показати картинку з ведмежам.

Є діти, для яких скласти склади в слова набагато важче, ніж вивчити назву окремих
літер. Для них краще намалювати картки – спочатку з окремими буквами, потім зі складами. Запам’ятавши цілком двобуквенні склади, вони швидше навчаться складати слова.

Спочатку освоюють голосні, а потім приголосні. Запам’ятати на слух їх важко, особливо глухі. Якщо дитина вже освоїв методику складів, то вимовляти приголосні йому буде легше.

Слід обов’язково аналізувати, чи розуміє дитина ті слова, які вже читає. Якщо він буде знати, що кожна комбінація буквених символів означає певний предмет, дію чи якість, йому буде цікаво вчитися. Можна пограти в гру слово – предмет.

Картки виготовляються заздалегідь. Малюк повинен назвати букви, прочитати слово, а потім знайти предмети в приміщенні. Спочатку він напевно буде плутати «СТІЛ» і «СТІЛЕЦЬ», «ЛАМПУ» іграшкову «ЛАМУ». Це пожвавить уроки і доставить «вчителя» і «учня» масу веселих хвилин.

Дорослі повинні все пояснювати спокійно, тільки так їм вдасться допомогти дитині вивчити букви. Поганий настрій і крики під час уроків не дають дітям розслабитися, і заздалегідь налаштовують – у школі буде ще страшніше. Вдома діти хоча б мають можливість рухатися, а на уроці доведеться сидіти на одному місці.

Для того щоб навчити малюка абетці, слід запастися терпінням. Навіть дуже товариський і буквально все схоплює на льоту маленький чоловічок в певний момент може «загальмувати», і одне заняття доведеться проводити кілька разів, використовуючи різні методики.
Коли потрібно навчати дитину навичкам читання? Методисти вважають, що при виборі віку освоєння алфавіту потрібно орієнтуватися на усне мовлення.

У дитини повинен бути вже пристойний словниковий запас і мова без виражених дефектів. Втім, думка це теж умовне. Деякі діти вчаться читати раніше, ніж гарно говорити.

Якщо малюк запитує: «Що це за буква?» і йому цікаво займатися, освоювати алфавіт можна в будь-якому віці.

Часто не тільки ми вчимо своїх малюків, але і вони дають нам певні знання. Не бійтеся вчитися новому – вчити свою дитину. Успіхів у навчанні вам і вашому малюкові!

Залишити коментар