Фіброз молочних залоз: причини, симптоми, діагностика і лікування

Що таке фіброз? Це захворювання молочної залози, яке характеризується запальним процесом, що провокує утворення вузлів і кіст. З кожним роком спостерігається зростання захворюваності.

Причини захворювання

На розвиток захворювання впливають безліч факторів: відмова від дітонародження і грудного вигодовування, неправильний спосіб життя, раннє статеве дозрівання, пізній клімакс.

Перераховані фактори ведуть до підвищення вироблення естрогену, крім того вони провокують надмірну чутливість організму до самих незначних коливань гормонального балансу.

Фіброз грудях носить різний характер в залежності від типу перебігу:

 • Вогнищевий (локальний) фіброз молочної залози. Ця форма патології характеризується появою патологічних вогнищ, в яких розвиваються кісти і вузли. Крім того, в медицині ця форма вважається початковим етапом фіброзу. На цьому періоді розвитку хвороби легко діагностувати за допомогою звичайного огляду;
 • Дифузний (великий) фіброз молочної залози. В даному випадку мова йде про прогресуванні недуги, коли патологічний процес захоплює абсолютно всю залозу. Характеризується повною поразкою залозистої тканини грудей.

Симптоми захворювання молочної залози

 • Наявність ущільнень;
 • Зміна кольору шкіри;
 • Виділення з сосків;
 • Відчуття тяжкості, розпирання, болючість.

Фіброз строми в тканинах молочної залози

В даному випадку мова йде про патологічний розростанні власної фіброзної тканини – строми, яка підтримує і зв’язує жирові тканини і паренхіму.

Також через жирові тканини грудей проходять своєрідні перегородки з фіброзної тканини, які з’єднують шкірні покриви з залозистої капсулою.

Перидуктальный (плазмоцитарный) фіброз молочної залози

Ця форма захворювання характеризується утворенням колагенових волокон навколо молочних проток. В основному цей тип зустрічається у жінок клімактеричного віку.

Різновидом патології є диктуальный фіброз – поразка проток, що не зачіпає інші тканини грудей. Перидуктальный периваскулярний вид характеризується надмірним зростанням сполучної тканини навколо проток, лімфатичних і кровоносних судин.

Лінійний (междольковый, тяжистый) фіброз молочної залози

Ця форма патології виникає в результаті проліферації міждолькової сполучної і внутрипроточной тканини. Часто при цьому утворюються кісти. При пальпації в грудях виявляються щільні тяжі. Лінійний фіброз з тяжами чітко видно на маммографическом знімку.

Діагностика

 • Пальпація (промацування) грудей, регіонарних лімфатичних вузлів;
 • Мамографія – це рентгенографія грудних залоз;
 • Загальний аналіз крові, а також дослідження на рівень гормонів;
 • УЗД;
 • КТ;
 • Допплеросонография – дослідження стану судин і кровотоку;
 • Хромодуктография – рентген проток з введенням контрастів;
 • Біопсія та подальше гістологічне дослідження одержаних біологічних матеріалів.

Лікування фіброзу молочної залози

Після підтвердження діагнозу до терапії приступають негайно, не затягуючи. Важливу роль відіграє своєчасне звернення до фахівця. До лікаря необхідно звертатися при появі щонайменших тривожних ознак. В іншому випадку виникнуть ускладнення, більш серйозні, ніж сам фіброз.

Лікар повинен провести комплексну діагностику, щоб точно встановити діагноз і визначити причину патології, одержати повну клінічну картину. Лікування може бути консервативним і оперативним в залежності від ступеня занедбаності хвороби.

Жіноча груди при наявності даної патології не завжди підлягає видаленню, хірургічне втручання передбачає висічення тільки кіст і вузлів. До операції, варто відзначити, вдаються вкрай рідко, в дуже складних випадках з гострим перебігом. Як правило, хвороба добре лікується консервативними методами.

Що стосується останніх, то мається на увазі комплексний вплив, що включає усунення причини недуги. Зазвичай терапія включає в себе дієту, лікування передменструального синдрому і різні гормональні препарати.

Тактика лікування визначається формою виявленого захворювання і його етіологією. У розрахунок беруть вік пацієнтки, наявність запалень органів малого тазу, ендокринних порушень.

Вогнищевий фіброз, втім, як і інші форми недуги, передбачає прийом гормональних препаратів. Наприклад, лікар може призначити прогестерон («Дюфастон») при його дефіциті. Подібний засіб буде нейтралізувати дію естрогенів. Як правило, п’ють його по таблетці на добу протягом 2 тижнів у кожному менструальному циклі.

Антиестрогенною препаратом є тамоксифен («Цитофен, «Зитазониум»), який блокує рецептори ендогенних естрогенів. Призначають його при менопаузі, ракових пухлинах ендометрію, грудей, при безплідді з-за несозревания яйцеклітин.

Для зовнішнього застосування часто призначають «Прожестожель». Це засіб містить прогестерон і знімає набряк. Реалізується у формі гелю і наноситься на шкіру двічі на добу.

Іноді лікар призначає бромокриптин («Парлодел, «Абергин») – засіб, що обмежує синтез соматропина і пролактину, але його протипоказано використовувати при доброякісних новоутвореннях і передменструальному синдромі.

Дифузний фіброз часто лікують за допомогою препарату «Мастодинон». Засіб належить до гомеопатичним і є спиртовою настоянкою декількох рослин (ірис, тигрова лілія, цикламен, блювотний горіх). Його приймають по 30 крапель двічі на добу протягом 3 місяців.

При виявленні гіпотиреозу та дефіциту йоду призначають калію йодид («Йодомарин тощо). При наявності проблем з печінкою необхідно доповнити терапію гепатопротекторами («Есенціале», «Карсил» та ін). В комплекс лікування входить вітамінотерапія (вітаміни групи В, а також А, Е і С).

При вираженої набряклості є необхідність у рослинних диуретиках. Зазвичай лікування не обходиться без прийому седативних (заспокійливих препаратів.

Під час терапії необхідно підтримувати нормальну роботу кишечника, щоб естрогени не всмоктувалися назад в кров, так як вони в цей час ретельно виводяться печінкою. Рекомендується в цих цілях виключити з меню тваринні жири, а ввести більше рослинної клітковини (фрукти, овочі). Варто відзначити, що різні народні засоби в даному випадку марні. Алкалоїди, фітонциди і флавоноїди не зможуть впоратися з таким захворюванням.

Здоров’я вам і гарного самопочуття!

Залишити коментар