Захрип голос: як швидко відновити в домашніх умовах, причини і лікування

Людина – істота соціальна, потребує постійному спілкуванні. За допомогою розмов люди взаємодіють, вирішують побутові проблеми, реалізують себе. Ці процеси значно затрудняються, якщо голос захрип або з ним відбулися інші зміни: він став низьким або глухим. Часто трапляється повне зникнення голосу. Такі ознаки в медицині дістали назву дисфонії.

Захриплість – це більше симптом, ніж самостійне захворювання.

Часто дисфонія може бути сигналом, що розвиваються хвороби або їх причиною. Щоб вилікувати або запобігти описуване явище, спочатку потрібно розібратися з тим, чому захрип голос. Як швидко відновити його – питання другорядне.

Причини дисфонії у дорослих і дітей

Захриплість виникає у всіх людей, незалежно від віку, статі чи інших фізіологічних особливостей.

Часто називають такі причини цього явища:

 1. Сильне напруження голосових зв’язок внаслідок наявності у людини специфічної професії, пов’язаної з постійним гучним говорінням: співаки, актори, вчителі, вихователі в дитячих садах, оратори. Крім хрипоти, ці люди відчувають неприємні відчуття в горлі. Також можливе повне зникнення голосу на невизначений термін.
 2. Алергія, крім дисфонії, що супроводжується набряком гортані, сильним кашлем і відчуттям задухи. При виникненні таких реакцій необхідно негайно звертатися за медичною допомогою.
 3. Інфекційні захворювання горла також можуть супроводжуватися захриплістю, оскільки голосові зв’язки запалені. Якщо причиною дисфонії стала інфекція, з’являються інші симптоми: кашель, висока температура, відчуття першіння або болі в горлі, іноді повна відсутність голосу. Не можна допускати, щоб захворювання цього типу ставали хронічними. Інакше відновити змінений голос вже не вдасться.
 4. Злоякісні або доброякісні пухлини гортані при розростанні надавливающе діють на голосові зв’язки, що викликає захриплість.
 5. Куріння – одна з найпоширеніших причин дисфонії у дорослої людини. Тютюновий дим впливає на органи і тканини гортані, зменшуючи їх еластичність і змінюючи голосові особливості. Єдине лікування захриплості в цьому випадку – відмова від звички курити.

Дихальна система дитини значно відрізняється від дихальної системи дорослої людини, тому причини дитячої хрипоти інші:

 1. Тривалий плач або крик немовляти. Часто молоді батьки залишають дитину, яка плаче одного, вважаючи, що тим самим вони його виховують. Це неправильна поведінка, оскільки сильний крик призводить до зриву голосу малюка.
 2. Застуда, виникає із-за переохолодження дитячого організму. Крім захриплості, часто присутня кашель, перепади температури тіла.
 3. Запалення слизової трахеї (трахеїт) або гортані (ларингіт), яке часто з’являється у дітей за різних інфекцій.

Якщо у дитини захрип голос і кашель, лікування здійснюється тільки після консультації з лікарем. Дитячий організм ще дуже ніжний: самолікування часто призводить до ускладнень. Єдине, що може зробити батько самостійно, це полегшити симптоми захворювання.

Існує кілька порад:

 • Під час хвороби малюка не рекомендується кричати, плакати, а також багато розмовляти щоб уникнути повного зриву хрипкого голосу.
 • Дитині не можна вживати гостру, солону, холодну і гарячу їжу. Добре, якщо малюк з’їсть теплий курячий бульйон, благотворно впливає на зв’язки і допомагає повернути голос.
 • Обов’язково проведення вологого прибирання будинку – це знизить кількість вдихуваних дитиною мікробів.

Крім названих, зустрічаються також інші причини мовних змін у дітей і дорослих: опіки, переохолодження, травми гортані, хвороби судин, гормональні збої. Дивлячись по тому, чого виникає дисфонія, призначається її лікування.

Що робити, якщо захрип голос

Головний спосіб лікування хрипоти – усунення початкових її причин. Насамперед слід звернутися до лікаря-фахівця. Питаннями, пов’язаними з дисфонией, займаються такі лікарі, як фониатр і отоларинголог.

Традиційна медицина пропонує такі варіанти лікування:

 1. Незалежно від причин захриплості, обов’язково мовчання. Це забезпечить розслаблення і відпочинок голосовим зв’язкам, допоможе швидко відновити голос.
 2. При запаленні гортані рекомендують протизапальні препарати: пастилки, спреї, лікарські льодяники. Часто беруть знезаражувальні засоби (наприклад, Мірамістин, Люголь-спрей).
 3. Якщо виникнення хрипоти пов’язано з інфекціями, призначають лікарські препарати противірусної типу (Кагоцел, Ремантадин). Також рекомендують антибіотики, але така міра застосовується у крайніх випадках.

Будь-які медикаменти важливо приймати суворо за призначенням лікаря, дотримуючись інструкції до препарату щодо тривалості та порядку прийому ліків. Часто пацієнти переривають лікування, відчувши перші поліпшення, що призводить до повернення хвороби, але вже в якості хронічною.

 1. Якщо голос захрип у зв’язку з алергічною реакцією, треба усунути алерген, а також безпосередній контакт пацієнта з ним.

Народна медицина має у своєму розпорядженні великим спектром методів лікування захриплості. Однак перш ніж намагатися відновити голос нетрадиційними засобами, рекомендують обов’язково проконсультуватися з фахівцем, оскільки однакові способи можуть бути ефективні для одних людей, але абсолютно протипоказані іншим.

 1. Інгаляції парою із застосуванням ефірних олій або лікувальних трав. Рекомендують використовувати ромашку, чебрець, календулу. Крім дисфонії, інгаляції допоможуть вилікувати кашель. Якщо болить горло, радять полоскати його відваром з цих самих трав.
 2. Анісовий відвар для лікування хрипоти. Вариться п’ятнадцять хвилин. Пропорції такі: на 250 грамів води додається 50 грамів анісових насіння. Теплий відвар приймають через кожні півгодини по столовій ложці всередину.
 3. Висівки заспокоюють зв’язки, знімають хрипоту, полегшують стан, якщо горло болить. Готуються вони, як відвар: на один літр киплячої води додають висівки (150 грамів), перемішавши і вимкнувши вогонь, залишають настоюватися протягом чверті години. Вживають замість чаю.

Крім медикаментозних і народних засобів лікування дисфонії часто здійснюється за допомогою спеціальної гімнастики. Якщо явище набуває незворотного характеру, лікарі рекомендують зробити безпечну операцію на зв’язках.

Профілактичні заходи

Хворобу легше запобігти, ніж витрачати час, гроші та нерви на її лікування.

Тому кожна людина, яка піклується про своє здоров’я, повинен здійснювати профілактичні дії:

 • Не палити: нікотин і тютюновий дим негативно впливають на зв’язки.
 • Загартовувати горло правильно: поступово, не шокуючи його великою кількістю крижаної води.
 • При наявності викривлення перегородки в носі, обов’язково виправити його операційним шляхом: невірно налагоджене дихання (через рот) посилює навантаження на гортань і зв’язки.
 • Забезпечити чистоту будинку, регулярно робити вологе прибирання, провітрювання: пил і шкідливі мікроби, що містяться в повітрі, ведуть до захворювань горла і, як наслідок, до дисфонії.

З усього вищесказаного зрозуміло, що якщо захрип голос, причини цього можуть бути різні: від невеликої застуди, коли злегка болить, дере горло, до серйозних пухлинних захворювань. Останні, розростаючись, призводять до задухи і навіть до летального результату.

Чим раніше почнеться пошук причини хрипоти і її лікування, тим більше шансів запобігти небезпечні для здоров’я і життя наслідки.

Залишити коментар