Гормонозамісна терапія: особливості методу та вибір відповідних препаратів

Клімакс – особливий період фізіологічного стану жінок, що характеризується зниженням функціональності статевої системи. При здоровому способі життя і відсутності пригнічують факторів жінка вступає в пременопаузу в середньому у віці 45-50 років. Як правило, без гормонозаместительной терапії в організмі починається комплексна перебудова, порушується звичний ритм менструацій, їх тривалість і обсяг менструальної крові.

У кінцевому підсумку все це поступово веде до менопаузи – повній зупинці менструації. Жінка втрачає здатність до овуляції і відтворення потомства.

Ознаки клімаксу

Багато жінок проходять через цей психологічно непростий період спокійно, не помічаючи порушення самопочуття та змін стану свого здоров’я. Але зниження функціональності яєчників після 50 років може спровокувати пригнічення ендокринної, серцево-судинної і нервової систем.

Зниження рівня статевих гормонів (естроген, прогестерон, андроген) веде до розвитку вельми неприємних клімактеричних симптомів:

 1. Спотворення менструальних циклів. Вони можуть скорочуватися, подовжуватися, зникати на кілька місяців. Можливе відкриття маткового кровотечі.
 2. Приливи жару – типова ознака вступу в пременопаузу. Наступ припливу зазвичай провокується стресом, переляком, прийомом гострого або сильно солоного страви, обмеженої одягом, підвищеною температурою навколишнього середовища. Напади супроводжуються різким почастішанням пульсу, почервонінням поверхні шкіри від особи до грудей, відчуттям жару, закінчуються холодним потом і ознобом. Протягом цих 3-5 хвилин жінку мучать неприємні відчуття – дискомфорт, тривога, хвилювання. По частоті припливів лікар робить висновки про тяжкості перебігу клімактеричного синдрому:
  • до 15 разів на добу — легка ступінь;
  • 15-30 – середня ступінь;
  • 30-50 – важка ступінь.
 3. Зниження вироблення естрогену впливає на емоційний стан жінки і викликає наступні розлади: часті перепади настрою, дратівливість, депресію, нервові зриви, втома.
 4. Скаржиться На безсоння приблизно половина жінок від 45 років. Недостатній вміст меланіну в організмі може вплинути на сон. Відпочинок стає тривожним і неспокійним.
 5. Неконтрольоване зростання обсягів тіла у жінок в період клімаксу є наслідком зниження вироблення естрогену, який відіграє важливу роль в обмінно-жировому балансі.
 6. Структура шкіри, волосся, нігтів після 40 років теж змінюється внаслідок втрати колагену. З’являється сухість шкіри, зморшки, тріщини, зростання нігтів і волосся сповільнюється.

Практично всі перераховані вище симптоми допоможе усунути гормонозаместітельная терапія при клімаксі. Але перед її застосуванням потрібно обов’язково переконатися у точності діагнозу.

Діагностика менопаузи

Прояви при клімаксі різноманітні, деякі з них можуть вказувати і на інші проблеми зі здоров’ям, не пов’язані з пригніченням статевої системи, наприклад, відхилення в роботі щитовидної залози.

Тому для достовірності діагностування клімаксу у жінки 45-50 років потрібно всебічне інструментальне і лабораторне обстеження організму:

 • ультразвукове дослідження щитовидної залози і грудного відділу;
 • повне обстеження молочної залози, яка включає ультразвукове дослідження, мамографію та зовнішній огляд;
 • електрокардіограма серця;
 • лабораторний аналіз мазка на цитологію;
 • розгорнутий аналіз крові;
 • регулярний контроль за артеріальним тиском.

Найбільш точним способом діагностування клімаксу вважається аналіз крові на фолликулостимулирующие гормони, оскільки при менопаузі його вміст в крові різко зростає в кілька разів.

Якщо в ході медичного огляду були виявлені супутні захворювання, то гормонозамісну терапію відкладають до їх усунення. Після того як всі хронічні недуги вилікувані, гінеколог вибирає препарати для гормонозаместительной терапії проти гнітючих наслідків клімаксу.

Гормонозаместітельная терапія: показання та протипоказання

Прийом гормонозаместительных препаратів може носити симптоматичний або профілактичний характер, тобто боротися з уже наявними симптомами менопаузи або з передбачуваними патологіями останньої стадії клімаксу (остеопороз, артеріальну гіпертензію тощо).

Показання до використання:

 • рання менопауза (до 40 років) як наслідок автоімунних порушень, хіміотерапії, куріння, стрес, хірургічного втручання;
 • схильність до остеопорозу;
 • підвищений ризик виникнення патологій серця і судин (гиперлипедемия, діабет, спадкова схильність);
 • вже наявні розлади серцево-судинної системи;
 • захворювання сечостатевих органів;
 • клімактеричні симптоми, що порушують звичну життя (часті припливи жару, зміна настрою, безсоння).

Своєчасно розпочата гормональна замісна терапія, ретельно підібрана гінекологом з урахуванням фізіологічного стану організму, надає позитивний ефект на здоров’я – коригує практично всі можливі і вже наявні прояви клімаксу. Але в зворотному випадку, якщо препарати приймаються без призначення кваліфікованого лікаря, можливі вкрай неприємні наслідки – посилення клімактеричних симптомів і сприяють хронічних захворювань.

Протипоказання до застосування гормонозаместительной терапії:

 • висока згортання крові;
 • новоутворення в молочних залозах, яєчниках, матці;
 • цироз печінки;
 • цукровий діабет;
 • кровотечі матки.

Як уникнути ускладнень

Щоб знизити ризик розвитку патологій у процесі гормонозаместительной терапії, жінці протягом декількох років необхідно постійно спостерігатися у лікаря і дотримуватися його порад, навіть якщо зовні проблем немає і нічого пацієнта не турбує. Щомісяця потрібно здавати кров на біохімічний аналіз, загальний аналіз сечі, вимірювати артеріальний тиск.

При виявленні будь-яких відхилень від норми прийом гормональних препаратів припиняють, лікар проводить повне обстеження організму жінки і призначає інші препарати.

Вибір виду і форми прийому гормональних препаратів

В залежності від компонентів гормонозаместительные препарати бувають:

 • гомеопатичні (містять фітогормони, вироблені з лікарських рослин);
 • синтетичні (виготовляються з різних хімічних компонентів в наукових лабораторіях).

Лікарська форма гормональних засобів залежить від способу потрапляння активних компонентів:

 • Драже, пігулка, таблетка, капсула, сироп вводяться в організм найбільш природним для нього шляхом – через рот (Фемостон, Дивина, Климонорм, Эстроферм, Трисеквенс, Анжелік, Цикло-прогінова). Приймати їх просто та зручно, проте активні речовини з них всмоктуються довго і не в повному обсязі. Частина з них руйнується ще до надходження в кров під дією ензимів шлунка, кишкових соків і ферментів печінки.
 • Внутрішньом’язові та внутрішньовенні ін’єкції дозволяють корисним речовинам з гормональних препаратів повністю надходити в кров практично миттєво. Однак уколи робити самому собі проблематично, буде потрібна допомога медичного персоналу, так і процедура ця дуже неприємна (Генодиан-депо).
 • Гелі, креми, свічки, пластирі наносяться місцево і потрапляють в кров і внутрішні органи у мінімальній кількості, але успішно борються проти багатьох захворювань шкіри, що носять клімактеричний характер (Овестин, Эстролег, Климара, Дивігель).

Гормональна терапія після видалення матки і яєчників

Видалення матки і яєчників – складна гінекологічна операція, що вимагає тривалого реабілітаційного періоду. Кілька місяців жінка знаходиться під пильним наглядом лікаря. Якщо лікар вважає, що організм повністю відновився, вирішується питання про призначення гормонозаместительной терапії, яка буде підтримувати рівень естрогену в нормі.

Після видалення матки і яєчників настає менопауза, жінка втрачає свою дітородну функцію і спостерігає неприємні клімактеричні симптоми (припливи жару, головні болі, зміну настрою, зниження лібідо).

Профілактика раннього клімаксу

Тема профілактики раннього настання менопаузи заслуговує особливої уваги тих, хто бажає уникнути різних патологій при клімаксі. Багато його ознаки схожі з симптомами інших важких захворювань.

Тому жінка вже після 30 років повинна ретельно стежити за своїм здоров’ям і регулярно обстежуватися, навіть якщо зовні вона здається абсолютно здоровою. Практично всі хвороби легко лікуються і не залишають за собою негативних наслідків при виявленні на початковій стадії.

Профілактичні заходи, що дуже позитивний вплив на жіноче здоров’я:

 • активний спосіб життя;
 • правильне харчування;
 • повноцінний сон;
 • особиста гігієна.

Якщо ви почали помічати у себе ознаки наближення клімаксу, не важливо, скільки вам років, не варто сумувати і впадати в паніку. При своєчасному зверненні до компетентного лікаря можна уникнути більшості неприємних симптомів.

Багато сучасні препарати здатні підтримувати природний гормональний фон і відмінне самопочуття жінок в менопаузі.

Залишити коментар