Догляд за есхінантусом в домашніх умовах до і після цвітіння

Серед квітникарів міцно закріпилася мода на ампельні рослини, які можуть гармонійно доповнити дорогою, вишуканий інтер’єр і з таким же успіхом прикрасити саму невибагливу домашню обстановку, балкон або веранду. Декоративна краса есхінантуса заслуговує захоплених епітетів. Його звиваються пагони з червоними або оранжевими квітками мальовничо звисають з кашпо ошатним каскадом. Домогтися ефектності рослини не так-то просто: ампельний квітка дуже примхливий. Тому догляд за есхінантусом в домашніх умовах вимагає знань і терпіння.

Батьківщина есхінантуса — вологі тропіки Індії, південно-східних країн Азії. Рослина відноситься до сімейства Геснерієвих і є эпифитом. Це означає, що есхінантус в природі росте без ґрунту: на каменях, покритих мохами, а також прямо на деревах, використовуючи як опори стовбури. Основні запилювачі квітки зовсім не комахи, а мініатюрні колібрі.

Опис і популярні сорти кімнатні

Назва рослини перекладається з грецької як «спотворений квітка», що пояснюється його нестандартною формою. На кінцях спадаючих пагонів есхінантуса, в пазухах листів розпускаються оригінальні, асиметрично-викривлені квітки, завдяки яким есхінантус і отримав свою назву.

Відмінні зовнішні ознаки рослини наступні.

 • Листя. Щільні, товсті, соковито-зелені, довжиною до 4 см. Мають попарне, симетричне розташування по всьому стеблу.
 • Пагони. Довгі, вільно спадаючі, з ампельним розгалуженням. Їх довжина — від 50 до 70 см.
 • Квітки. Красиві зігнуто-трубчасті бутони зібрані в суцвіття-кетяги. Пелюстки — неправильної форми з двогубим відгином по краю, за що їх називають «lipstick» або «губна помада». Переважно яскраво-червоного забарвлення, але в залежності від сорту можуть бути в оранжево-жовтого або червоно-рожевій гамі.

На території вологих тропіків можна зустріти як мінімум півсотні видів есхінантуса. У декоративному квітникарстві відомі близько 15 сортів, і лише сім з них завоювали популярність в якості домашніх.

 1. Есхінантус мармуровий. Своєю декоративною красою цей сорт зобов’язаний довгим звивистим втечам і довгастим листям з восковим ефектом. Їх темно-зелений фоновий забарвлення виразно контрастує з жовто-зеленим сітчастим малюнком. З тильного боку листя — каштаново-фіолетова. Зелені квіти покриті оригінальними темно-коричневими плямами. Ця різновид есхінантуса швидко росте вшир.
 2. Есхінантус Лобба. На його гнучких пагонах розташовані невеликі, яйцевидні, м’ясисті, темно-зелене листя. Нижня поверхня листка — салатовий. Двогубий бархатистий квітка привертає увагу поєднанням трьох відтінків: червоного та кремово-жовтого.
 3. Есхінантус обратноконический. Характерні звисаючі стебла з овальними темно-зеленим листям. Квітки дуже яскраві: темно-червоний з бордовим трубкою.
 4. Есхінантус красивий. Пагони — червонуваті, листя яскраво-зелені з червоною облямівкою. Листова пластинка — еліптична. Вражаючу красу цього сорту доповнює яскраво-червоний квітка, контрастний з зеленої трубкою, зсередини пофарбованої в ніжно-рожеві тони.
 5. Есхінантус прекрасний. Цей вид самий невибагливий і простий у догляді. Стебла досягають півметрової довжини, в нижній частині вони дерев’яніють. Довгасті, зубчасті по краях листя розташовані супротивно. Суцвіття містять десять квіток з широким віночком, зігнутої жовтої трубкою і оранжево-чорним зівом. Довжина квіток може досягати 7 див.
 6. Есхінантус Твістер. Відрізняється темно-зеленими, закрученими листям-«кудряшкми» на елегантних стеблах. Яскравим плямою на цьому тлі виглядають вогняні, оранжево-червоні квітки.
 7. Есхінантус Мона Ліза. Ця не сама примхлива різновид эхинантуса має розгалужені, пластичні пагони, блискучі темно-зелене листя з рельєфною центральною смугою. Квіти — виразні, винно-червоні.

Догляд за есхінантусом в горщику

Щоб есхінантус став прикрасою будинку і вашою гордістю, постарайтеся створити умови, максимально наближені до природного середовища проживання. Рослина буде не тільки благополучно розвиватися, але і радувати своїм ошатним цвітінням при дотриманні ряду вимог.

«Місце проживання»

Есхінантус ідеально підходить для вирощування на полицях, високих тумбочках, в підвісних кашпо і кошиках. Навіть просто на кутку шафи квітка виглядає досить ефектно, згладжуючи незграбність інтер’єру. А при правильній обрізці та формуванні стане гарним декоративним кущем на підвіконні.

Освітлення

Ампельний квітка повноцінно розвивається при яскравому, розсіяному світлі. Інтенсивне освітлення особливо важливо для есхінантуса мармурового. Найкращий варіант розміщення рослини — на східних і західних вікнах. Влітку оберігайте квітка від обіднього сонця.

Температура

З весни по осінь теплолюбна рослина повинна знаходитися в температурних умовах від +20°C до +25°C. есхінантусу корисний свіже повітря, але його не варто тримати на протязі. Також рослина не оцінить ночівлю на балконі або терасі з-за добових перепадів температури. Взимку, щоб домогтися майбутнього цвітіння есхінантуса, йому забезпечують умови спокою. Для чого не менш місяці його містять при +16-18°C. Це оптимальний режим для закладки квіткових нирок. Знаючі квітникарі не радять знижувати температуру нижче +14°C: від холоду опаде листя.

Вологість повітря

Повітря високої вологості — природна вимога тропічної рослини. У теплу пору року знадобиться щоденне обприскування або теплий душ. При виконанні зволожуючих процедур важливо, щоб вода не потрапляла на суцвіття. В зимову погоду обприскувати листя не потрібно. Для додаткового зволоження повітря використовують посуд з водою, яку розміщують поблизу квітки.

Полив

Осягаючи ази квіткової науки про те, як доглядати за есхінантусом, пильну увагу приділіть особливостям поливу. Як показує практика, квітковий горщик з эхинантусом поливають двічі на тиждень. У період активного росту — досить рясно. Надлишки води з піддона зливають, оскільки коріння негативно реагують на надлишок вологи. Інша крайність — дефіцит води, що загрожує скиданням листя і бутонів. Вода для поливу повинна бути відстояною, теплою, не обтяженої домішками (особливо кальцієм).

Склад ґрунту

Горщик середніх розмірів з обов’язковою наявністю дренажних отворів і самого дренажу наповнюють наступним грунтовим складом, де всі компоненти взяті в однаковому обсязі:

 • листова земля;
 • торф;
 • річковий пісок;
 • сфагнум;
 • деревне вугілля.

Щоб не готувати землесуміш вручну, можна придбати готовий магазинний грунт: підійде той, що для орхідей або фіалок.

Підгодівля

Особливості догляду за есхінантусом в горщику передбачають обов’язкову підтримку рослини поживними речовинами. З травня і до приходу осені есхінантус двічі на місяць удобрюють комплексним добривом для квітучих рослин. Відгуки власників «спотвореного квітки» говорять про те, що краще це робити половинними дозами. Взимку підгодівлю припиняють.

Пересадка

Найімовірніше, першу пересадку есхінантуса належить зробити після покупки. Якщо рослина придбано в транспортувальних горщику, через тиждень пересадите його методом перевалки із збереженням цілісності земляного кома. Якщо ж середовище проживання есхінантуса не викликає питань, з «новосіллям» не поспішайте: зробіть це навесні.
Взагалі, цей екзотичний екземпляр рекомендується пересаджувати кожні два-три роки, суміщаючи цю процедуру з обрізанням довгих стебел.

Вирішивши пересадити есхінантус в інший горщик, майте на увазі, що керамічні ємності для ампельних квітів не підходять. Вони важкі самі по собі, а разом з рослиною і мокрою землею підвішений вазон може просто впасти, травмуючи есхінантус. Тому перед пересадкою важливо подбати про легкому горщику і надійних кріпленнях.

Обрізка

Не знаючи, як доглядати за есхінантусом після цвітіння, складно зберігати декоративні характеристики кімнатної квітки. В першу чергу, есхінантус необхідно регулярно і правильно обрізати. Період обрізки — відразу після завершення періоду цвітіння. Це правило не поширюється на санітарні обрізки. Їх, як і прищипування, можна виконувати протягом всього періоду вегетації. Для цього видаляють приблизно до третини стебел, позбавляються від сухого листя, проріджують густу поросль.

Коли рослина виростає до п’ятирічного віку, його видовжені пагони втрачають свою декоративну привабливість, неприродно оголяючись. Тому через чотири-п’ять років рослина омолоджують вкоріненими живцями.

Способи домогтися цвітіння

Есхінантус — рослина з характером. Цвісти він стане лише в сприятливих умовах. Але насолоджуватися цим видовищем можна досить довго: з квітня по вересень. Першим ділом з’являються акуратні бутони-«футляри», потім бордові приквітки, і лише потім розпускаються яскраві, оксамитові квіти.

Але якщо есхінантусу не сподобаються умови утримання, цвітіння можна чекати роками. Судячи з відгуків, новачкам у квітникарстві не завжди під силу стимулювати цей процес. Прислухайтеся до порад досвідчених флористів: без регулярного внесення добрив змусити цвісти есхінантус досить складно.

Як уникнути недуг

Щоб рослина не стало жертвою комах-шкідників і не заболіло, виключіть помилки в процесі вирощування. Однак від цих проблем не застраховані навіть самі турботливі квітникарі.

Як за симптомами дізнатися недуга і вибрати правильне лікування?

 • З’явилися дрібні комахи і павутиння на листках. Причина неприємного явища —павутинний кліщ. Перед ним беззахисні квіти, які містяться в закритих, сухих приміщеннях. При зараженні кліщем засихає і обпадає листя. Лікування — інсектицидами.
 • Спостерігається сіра гниль, нагадує цвіль. Її провокує прохолодна середовище з високим рівнем вологості. Ліквідується препаратом «Фундазол».
 • Помітні світлі точки на листках. Це трипси, які з’являються при низькій вологості повітря. Врятує рослина обробка такими засобами, як «Фітоверм» або «Актелік».
 • Жовтіє листя. У есхінантуса жовтіють листя при недостатній вологості, дефіцит або, навпаки, надлишку світла.
 • Відбувається масове скидання листя. Листя опадає з кількох причин: при дуже низькій температурі змісту, постійних протягах, недостатньо хорошому поливі.
 • Есхінантус потемнів від коренів до листя. Основна причина хвороби рослини полягає в тому, що господарі перестаралися з поливом і провітрюванням. Такі негативні наслідки можуть бути при різких перепадах температури, поливі холодною або жорсткою водою. Також це природний ознака старіння.

Розмноження

Ви вирішили вдома «розтиражувати» ефектний квітка? Спробуйте це зробити насіннєвим способом. Дрібне насіння висівають у вологий торф, створюють парниковий ефект за допомогою скла або плівки. Підросли сіянці пікірують і висаджують по декілька штук в індивідуальні горщики.

Інший спосіб — розмноження есхінантуса живцями. Він складається з п’яти простих дій.

 1. Зріжте кілька верхніх пагонів довжиною близько 8-10 см з п’ятьма-шістьма вузликами.
 2. Видаліть нижнє листя.
 3. Помістіть стебла у воду.
 4. Подбайте про нижньому підігріві на найближчі два-три тижні.
 5. Накрийте ємність з пагонами целофаном або банкою, щодня провітрюйте.

Щоб швидше укоренити живці, використовують спеціальні препарати, наприклад, «Циркон», «Корневін». Укорінення більш ефективно в піску, сфагнумі, субстраті для кактусів, перліті.

Незважаючи на примхливість і вимогливість ампельного квітки, вирощування есхінантуса в домашніх умовах стає все більш популярним. До речі, есхінантус спростовує стереотип, що рослини потрібно вирощувати тільки в землі. Зрозуміло, що більшість кімнатних квітів ростуть у грунті. Але рослина-епіфіт, яким є есхінантус, може спокійно обійтися без неї. Як пряму заміну звичайного грунту спробуйте використовувати кокосове волокно. Воно є відмінним гидропоником, послужить опорою для кореневої системи і забезпечить надходження всіх необхідних поживних речовин. Головне, правильно використовувати підгодівлі і постійно відстежувати pH-баланс. Візьміть на замітку, що есхінантус любить тісні горщики і постійне місце.

Відгуки квітникарів

Про обприскування — не обприскую взагалі два роки свої рослини. Всі адаптувалися, живуть, цвітуть, бутони не обсипають і т. д.
Знижена температура для закладання бутонів. Не обов’язково. Для колумней — так. Для есхінантусов — тісний горщик або гілки довгі (я про це вже писАла тут). Вкорінюються якими завгодно живцями, і не верхівковими, і здеревілими. Причому, легко, прямо у воді. Тільки сьогодні займалася розсаджуванням величезної кількості обрізків, горщиків вже не вистачає, все з корінням. Без всяких тепличок. Притіняти від прямих сонячних променів. Вигоряють листя. Пересушування грунту витримують, але не бажано це робити, це точно, а от затока дуже критичний.

Barbara

Вітаю всіх! Хочу поділиться досвідом з вирощування кімнатного рослини під назвою есхінантус. Мені його презентували в День народження. Живе він у мене чотири місяці. Коли подарували, був усипаний опушеними квітами червоного кольору у вигляді грамофонів. Приблизно через місяць цвітіння завершилося. І ось через три місяці мій красень знову збирається зацвісти, вже бутони набрякли і почервоніли. Листочки воскові глянцеві. Ампельна рослина, пагони звисають до 40 див. Досить міцні, зламати їх ненавмисно практично неможливо, потрібно докласти зусилля або обрізати. Вкорінюється дуже легко. У нових вкорінених пагонів теж вже є бутончики. А ось вкорінені листочки досить довго «сиділи» і тільки через три місяці пустили молоді пагони. Доглядати дуже легко: поливати хоча б один раз в тиждень. І він буде вас радувати своїм існуванням.

Маргарита

Не дивлячись на описувану складність вирощування та утримання в літературі, есхінантус виявився цілком невибагливим ампельним рослиною.
Зростання відносно повільний навіть в підлозі — тіні. До речі, цілком нормально росте в тіні, тільки при цьому число квіток менше і цвітіння приуроченно до світлих періодів року: весна — літо. За рахунок цього і підгоряння на прямих сонячних променях, цілком підходить для ампельного озеленення притінених і північних вікон. Там йому добре і зимуется, т. к. для зимівлі вимагає 12…15°С.

Тепер про секрети. У есхінантуса дві умови вирощування: поливати тільки при підсиханні грунту, тобто не заливати і після цвітіння вкорочувати постійно пагони — це добре стимулює пишне і регулярне цвітіння. Підгодівля для будь-яких квітучих рослин. Упор в літературі на регулярне обприскування я вважаю зайвим, оскільки цілком добре відчуває при звичайній кімнатній вологості. Обприскування знадобиться тільки при дуже високій сухості повітря в приміщенні або коли есхінантус висить на прямих сонячних променях. Але при цьому краплі на листі повинні висохнути до початку освітлення. Краще це робити увечері.

Андрій

Залишити коментар