Агава: догляд в домашніх умовах, види, особливості розмноження

В якості кімнатних рослин вирощуються різні види агави. Квітникарям вони сподобалися невибагливістю до умов утримання. Агава цінується за декоративність, вважається довгожителем. Правильний догляд за агавою в домашніх умовах полягає у створенні «пустельного мікроклімату. Які умови потрібні агаві для повноцінного росту? Як зберегти її декоративність на довгі роки?

Рід агава належить великому сімейства спаржевих. Відомо понад 300 видів рослин, які ростуть в основному в пустельних місцевостях Мексики, Центральної Америки.

Ботанічний опис

Листя агави м’ясисті, зеленого кольору з жовтим або сіруватим відтінком. Декоративність окремих сортів підвищують жовтуваті або білі смужки. Стебло у рослини майже не видно — він недорозвинений, як у багатьох сукулентних культур.

Прикоренева розетка формується з великих листя з восковим нальотом. По краях розташовані гострі колючки, найбільш довгі зосереджені на кінчиках. Агава в природному середовищі — дуже велика рослина, розетка листя досягає п’яти метрів. Домашні сорти відрізняються більш скромними розмірами. Виведені навіть карликові агави, максимальний розмір яких не перевищує п’яти сантиметрів.

Агава відноситься до рослин—довгожителів. У природі тривалість життя може досягати 100 років. Цвіте рідко навіть в природних умовах. Зацвітають тільки дорослі рослини на 15-20 році життя. З центру розетки з’являється довгий квітконіс. Суцвіття сформовано з великої кількості дрібних квітів жовтуватого відтінку. Після цвітіння формуються плоди, рослина поступово починає відмирати, заміщається дітками. В квартирі агава зацвітає вкрай рідко.

На батьківщині рослини агаву використовують у господарських цілях. У неї дуже міцні волокна. З них виготовляють мотузки, канати. Сік агави служить для отримання патоки і виробництва напою — пульке. Іноді використовується в якості лікарського засобу, протиотруту при укусах змій.

Різновиди

Для квартири підходять в основному мініатюрні, повільно зростаючі види.

 • Американська. Найпоширеніший вид. Відрізняється досить великими розмірами. Листя ланцетоподібної форми, з голубуватим відливом. Характерно наявність червонувато—коричневих шипів. Може зацвісти на десятому році життя. На основі природного вигляду виведений ряд сортів з поліпшеними декоративними якостями. Листя прикрашені поздовжніми білими або жовтими смугами.
 • Функа. Утворює компактні розетки сіруватого відтінку. Відрізняється оригінальною формою листя — звужені біля основи і кінчика, розширені в центрі. З боків і на кінчику листя розташовані маленькі світлі шипи.
 • Нітеносная. Являє собою компактні розетки. Листя матові, виразні. Відмітна особливість — замість зубців по краях листя розташовані довгі світлі волокна. Колючка тільки одна — на самому кінчику листа.
 • Королеви Вікторії. Популярна, красива різновид. Розетка акуратна, близька до сферичної формі. Листя темне з виразними світлими смужками, трикутної форми, майже без колючок.
 • Картофелевидная. Недостатньо поширена, але дуже декоративна різновид. Розетка компактна — не більше 25 див. Відрізняється лопатоподібними листям з блакитним восковим нальотом. Лист закінчується колючкою темного червоного відтінку. По крайці розташовуються такі ж колючки.
 • Стисла. Оригінальна різновид, формує густі округлі розетки з дуже вузьких листків. Здатна до галуження, з віком формує додаткові розетки, заповнює простір навколо себе.

Агава — лікувальна рослина. З неї готують лікарські препарати для зовнішнього і внутрішнього застосування. Судячи з відгуків, мазі на основі агави сприяють швидкому загоєнню ран і саден, знімають запалення, сприяють швидкому розсмоктуванню гематом. При прийомі всередину сік агави знімає больовий синдром, допомагає боротися із захворюваннями травної системи, сприяє нормалізації обміну речовин, зміцнює імунітет.

Догляд за агавою: що врахувати

Вирощування агави в горщику в домашніх умовах під силу навіть новачкам. Це невибаглива рослина, що вимагає мінімального догляду. Але для підтримки високої декоративності все ж рекомендується дотримуватися ряду правил.

 • Освітлення. Особливих вимог до освітлення немає. Добре виносить сонячні промені, мириться з невеликою затененностью. Можна вирощувати на північних вікнах за умови додаткового підсвічування. Схильність до повільного зростання не дає рослині швидко витягуватися, тому взимку обходяться без підсвічування.
 • Температура. Влітку легко пристосовується до середніх температур. Сприятливі умови для зростання — 22-28°С. В теплу погоду виносять на вулицю. Деякі квітникарі навіть висаджують на клумби у літній період. Якщо квітка проводить літо в приміщенні, його регулярно провітрюють. Взимку не допускають похолодання нижче 10°С.
 • Полив. Рекомендується помірно поливати агаву навіть у літній період. У природі рослина пристосоване до сухого клімату. При надлишку вологи коріння швидко загнивають. Визначають необхідність поливу станом землі — чекають, поки вона просохне хоча б наполовину.
 • Вологість. Природні для агави умови — сухе повітря, тому обприскування агаві не потрібно. Зрідка агаву можна купати під теплим душем для видалення пилу з листя. Після купання рослини добре просушують, видаляють надлишки вологи з пазух листя. Тривалий застій води призводить до гнилі.
 • Грунт. Оптимальний грунт — пухкий піщаний субстрат з мінімальним вмістом органіки. Прийнятні готові грунти для сукулентів. Можна змішати великий річковий пісок і дерен. У готові грунти бажано додати розпушувач — перліт. Особлива увага приділяється дренажу — агава не терпить застою рідини в області кореневої системи. В якості дренажу піде цегляна крихта, биті глиняні черепки або керамзит.
 • Підгодівля. У вегетативний період дозволяється підгодувати агаву раз на місяць, не частіше — у великій кількості добрив вона не потребує. Взимку удобрювати агаву не потрібно. Вибирають підживлення з мінімальною кількістю азоту. Цей мікроелемент сприяє розвитку гнилі.
 • Пересадка. Можна пересаджувати агаву щорічно, якщо рослина молоде. Дорослі екземпляри тільки за гострої потреби, при загниванні або сильному розростанні коренів. Пересадку агава переносить важко — травмуються коріння, часто пошкоджуються листя. Шийку при пересадці не заглиблюють — вона повинна трохи виступати над рівнем ґрунту.

Як доглядати за агавою після пересадки? Рослині потрібно забезпечити максимальний спокій — поливи зводять до мінімуму, квітка тримають в півтіні. Надлишок вологи в цей період підвищує ймовірність розвитку гнилі, зараження грибковими захворюваннями. Температура помірна, повітря — сухий.

Техніка отримання нових рослин

Існує три способи розмноження агави — дітками, частинами кореневищ і насінням. Насіннєвий спосіб найчастіше використовується для вирощування нових сортів, так як отримати насіння від свого рослини неможливо.

Дітками

Особливості. Розмножити агаву дітками досить просто. Поєднують дві процедури — пересадку і відділення діток.

Послідовність

 1. Агаву виймають з горщика, гострим ножем або лезом відокремлюють дітки — бокові відростки.
 2. Дітки кладуть на папір, прибирають у прохолодне затінене, добре провітрюване місце на два дні, щоб зрізи підсохли.
 3. Невеликі горщики наповнюють сумішшю дерну з піском. Дітки висаджують в трохи вологий субстрат.
 4. На стадії вкорінення поливають дуже рідко. Накривати банками, поліетиленом, обприскувати не треба! Полив підсилюють тільки після появи корінців і ознак зростання.

Шматками кореневищ

Особливості. Процедуру розмноження поєднують з пересадкою. Підходять тільки здорові рослини.

Послідовність

 1. Акуратно відрізають шматки кореневища хоча б з однією ниркою.
 2. Всі зрізи обробляють вугільним порошком.
 3. Кореневищні живці пару годин підв’ялюють.
 4. Для вкорінення висаджують в ящики з трохи вологим піском.
 5. В окремі горщики пересаджують після появи стабільних ознак зростання.

Насінням

Особливості. Деякі сорти можна виростити тільки з насіння. Наприклад, агаву королеви Вікторії. Сівбу починають в кінці зими. Допускається весняна посадка не пізніше кінця березня.

Послідовність

 1. Невисоку миску наповнюють субстратом з переважанням піску у складі.
 2. По поверхні субстрату розкладають насіння, їх обприскують з пульверизатора.
 3. Плошку накривають прозорим склом, підтримують температуру-20-25°С.
 4. Одразу після появи сходів скло прибирають. Сіянці тримають в теплому місці з помірним освітленням. Поливають дуже обережно.
 5. Підросли сіянці агави можна розсадити в окремі горщики.

Рослини з насіння розвиваються дуже повільно. До отримання дорослого декоративного рослини пройде кілька років.

Догляд за кімнатної агавою дуже схожий на вирощування інших сукулентів. Потрібно запам’ятати лише кілька правил — сухе повітря, мінімальні поливи і температура не нижче 10°С в зимовий період.

Труднощі при вирощуванні

Хвороби та шкідники вражають агаву не дуже часто. З хвороб доводиться стикатися з гнилизною, але це більше результат надмірних поливів. Лікування в цьому випадку полягає у вирізанні загниваючих ділянок, обробці їх фунгіцидами, вугільним порошком і пересадці в свіжий стерильний грунт. Проблеми і шкідники, з якими доводиться стикатися найчастіше, зібрані в таблиці.

Таблиця — Труднощі при вирощуванні агави

Виникла проблема Ймовірні причини
Коричневі бляшки — Щитівка
Пожовтіння листя — Пересихання грунту влітку;
— надлишок макроелементів у ґрунті;
— сильна нестача світла;
— спека
Пожовтіння кінчиків листя — Тривала посуха;
— надлишок кальцію
Тонка павутинка — Павутинний кліщ
Повисание листя, втрата тургору, опадання зелених листя — Брак вологи;
— невідповідна температура змісту
Зморщування листя — Старіння листків;
— різке похолодання;
— нестача фосфору, калію та магнію
Пожовтіння всієї рослини — Тривалий пересихання грунту;
— важка, щільна грунт;
— надмірна сухість повітря

Так як доглядати за агавою дуже просто, вона підходить для декору квартири або озеленення офісу. Це одне з небагатьох кімнатних рослин, яким для підтримки декоративності потрібно мінімальне освітлення і догляд.

Залишити коментар