Цикламен перський: як доглядати в домашніх умовах, полив і розмноження

Цвіте цикламен в зимовий час, коли більшість кімнатних рослин відпочивають. Він цінується квітникарями за декоративність листя, оригінальні квітки. Як доглядати за перським цикламеном в домашніх умовах? Яких хвороб і шкідників побоюватися?

У природі квітка поширений в центральній частині Європи і Середземномор’я. Всього відомо близько 15 видів. Тільки кілька різновидів адаптовані для вирощування на підвіконні.

Ботанічний опис

Мініатюрний бульбовий багаторічник. Виділяється яскравими квітками і красивими широкими листям. Листя рівні, часто вкриті химерними візерунками. Квітконоси піднімаються вище рівня листя, несуть на собі дрібні або великі квітки. Забарвлення різні, залежать від сорту.

В природних умовах є эфемероидными рослинами. Листя з’являються лише на кілька місяців. Після цвітіння вони поступово відмирають, бульба йде в період спокою. У сучасних гібридних сортів фаза відпочинку не так виражена. Багато з них ростуть і цвітуть практично цілий рік.

По висоті виділяють три групи цикламенів:

 • низькорослі — до 15 см;
 • середньовисокі — до 20 см;
 • стандартні — до 30 див.

Вирощування цикламена в домашніх умовах вважається досить складним заняттям. Насправді, подружитися з ним набагато простіше, ніж може здатися. Досить слідувати основним правилам догляду, не обділяти квітка увагою.

Різновиди для вирощування в квартирі

З 15 відомих видів у квартирах вирощується всього чотири. У продажу можна зустріти європейський, перська, косский і неаполітанська цикламен.

 1. Цикламен перський. Листочки великі, серцеподібної форми, темного кольору, прикрашені оригінальними мармуровими розводами. Цвіте з початку осені до кінця зими. Квітки бувають махровими й простими. Забарвлення біла або всіх відтінків червоного.
 2. Цикламен європейський. Більш поширена назва — альпійська фіалка. Розмір листя менше. Квіти різних кольорів, приємно пахнуть. Чим яскравіше колір, тим сильніше аромат. У фазі відпочинку листя не відмирають.
 3. Цикламен косский. Вперше виявлений на острові Кос, звідси і з’явилася його назва. Виділяється формою і забарвленням квіток. Пелюстки сильно розширені від основи, прикрашені темними плямами.
 4. Цикламен неаполітанська. За оригінальну форму листя прозваний плющелистным. Краї листя сильно зубчасті. Після фази відпочинку спочатку з’являються квітконоси і тільки потім листя.

В якості кімнатної культури вирощується переважно перський цикламен. На основі виду селекціонерами виведено чимало цікавих гібридних сортів. Заслуговують уваги такі сорти як «Червоний метелик», «Чарлі», «Фламінго», «Рембрандт», «Сильфіда», «Троянда».

На що звернути увагу при виборі

Хворий цикламен не перенесе зміни обстановки. Він буде поступово марніти, поки не загине зовсім. Є кілька моментів, на які потрібно звернути увагу при покупці.

 • Цвітіння. Вибирайте квітуча рослина з переважанням бутонів. Отцветающее рослина дуже скоро піде в сплячку.
 • Бульба. У правильно посадженого цикламена він буде виглядати з грунту. Повністю заглиблений бульба часто загниває.
 • Листя. Листя пружні, насиченого кольору. Якщо для сорту характерний малюнок на листках, він повинен бути чітко виражений.
 • Зовнішній вигляд. Кущик щільний, з великою кількістю піднятих нагору листочків.

Не варто купувати цикламен з пониклими листям, нальотом, цвіллю на ґрунті. Не виключені початкові стадії захворювання. Така рослина швидко зачахне і заразить сусідні квіти.

Перші дії після придбання

Як доглядати за цикламеном після покупки? Ваше завдання — допомогти квітці адаптуватися в новому мікрокліматі, створити сприятливі умови.

 • Пересадка. Якщо коріння проглядають через дренажні отвори, в якості грунту використаний торф або бульба повністю заглиблений, цикламен відразу пересаджують. Горщик використовують невеликий. Уважно огляньте бульбу. При виявленні гнилі хворий ділянку акуратно зрізують гострим стерильним ножем, зріз присипають порошком активованого вугілля.
 • Карантин. Цикламен перший час тримають окремо від інших рослин. Вам це допоможе виявити непомічені хвороби, шкідників, а квітці адаптуватися. Тривалість карантину — близько місяця. Тримають цикламен в добре освітленому, прохолодному місці.
 • Підживлення. Для підтримки товарного виду рослин у квіткових магазинах їх систематично поливають стимуляторами росту і цвітіння. Перші три місяці після покупки добрива не вносять.
 • Полив. Дотримуються режиму помірних поливів для підтримки легкої вологості грунту.

Новачки в квітникарстві часто запитують, чи можна реанімувати цикламен в домашніх умовах. Буває, що за загибель цикламена помилково приймають період спокою. Якщо рослина довго цвіла, потім почало згасати і скинуло все листя, не потрібно переживати завчасно — просто дотримуйтесь умови догляду в період спокою.

Раптове пожовтіння і в’янення листя може бути викликано загниванням бульби. У цьому випадку цикламен потрібно пересадити з попередньою обрізанням, обробкою пошкоджених ділянок і на час обмежити поливи.

Сприятливий мікроклімат

Єдина складність — створення прохолоди взимку. В теплі цикламен не цвіте або цвіте бідно і нетривало.

В іншому догляд не дуже складний.

 • Температура. Під час цвітіння денна температура становить близько 15С, нічна — 10С. Вище 20С вона підніматися не має. Підвищення температури цикламен сприймає, як сигнал до періоду спокою. Цвітіння припиняється, в’януть листя.
 • Освітлення. Цикламен тримають при яскравому, але розсіяному освітленні. Оптимальне розташування влітку — східні підвіконня, взимку — південні. Дефіцит світла виражається пожовтінням листя, надлишок — появою опіків.
 • Вологість. Підтримують на рівні 50%. Обприскування — щодня по кілька разів. Використовують дрібний пульверизатор, зволожують повітря навколо рослини, уникаючи попадання вологи на квітки і листя. Максимальний межа вологості — 80%. Інші способи підвищення вологості — використання електронного зволожувача повітря, розстановка мисок з водою навколо горщика.
 • Полив. Краще поливати цикламен потроху і регулярно, ніж рідко і рясно. Воду ллють безпосередньо на грунт, уникаючи попадання рідини на виступаючий бульбу і листя. Надлишки рідини з піддону одразу зливають, між поливами дають просохнути поверхні грунту. Перезволоження грунту неприпустимо.
 • Підживлення. Добрива додають у поливну воду. Концентрацію будь-якого препарату знижують вдвічі. Інтервали між підгодівлями — два тижні. Вибирають засоби з мінімальним вмістом азоту. Надлишок азоту стимулює активне зростання листя, ослаблення цвітіння, провокує появу сірої гнилі.

Цикламен тримають у приміщеннях з чистим повітрям. Квітка не переносить угар, сигаретний дим. В непровітрюваних, прокурених приміщеннях у цикламена жовкне листя, в’януть, покриваються плямами. Протягів уникають, але підтримують хорошу циркуляцію повітря в приміщенні. Не любить цикламен тісноти. Його ставлять окремо — на відстані від інших рослин.

Особливості догляду після цвітіння

Цвітіння продовжує від трьох до чотирьох місяців. Потім перестають з’являтися нові бутони, листя жухнут і відмирають. Після цвітіння потрібен особливий догляд за перським цикламеном — в горщику на період спокою залишається тільки бульбу.

Створюють такі умови:

 • Полив. Одночасно з відмиранням листя поливи поступово скорочують. Коли залишиться тільки бульбу, поливати практично перестають. Грунт підтримують у ледь вологому стані. Велика кількість вологи в цей період призводить до загнивання.
 • Зміст. Горщик ставлять в затемненому прохолодному місці.
 • Пересадка. У фазі відпочинку можна пересаджувати цикламен в горщик трохи більшого діаметра. З готових сумішей підходить грунт для тюльпанів. Покращують склад грунту піском і торфом. Використовують метод перевалки — витягують цикламен разом з грудкою землі, переміщують в новий горщик, досипають свіжий грунт.

Після появи перших ознак росту полив збільшують, поступово повертаються до звичайного режиму догляду.

Як змусити цвісти перський цикламен? Відсутність цвітіння може бути викликане теплим змістом, недоліком світла або харчування. Сприятливі чинники для гарного цвітіння — трохи тіснуватий горщик, підживлення калійними і фосфорними добривами, температура не вище 17С, повноцінне яскраве, але розсіяне освітлення.

Методи розмноження

Використовується кілька методів розмноження. Їх ефективність залежить від різновиду цикламена. Перський цикламен рекомендується розмножувати діленням бульби, насінням. А ось розетки вкорінюються важко.

Поділ бульби

Особливості. Можна розсадити перський цикламен, поділивши бульбу на частини. Спосіб застосовується для дорослих, що сильно розрослися рослин. Діяти треба акуратно, дотримувати всі правила, щоб виключити ймовірність гнилі бульби.

Покрокова інструкція

 1. Під час періоду спокою вийміть бульбу з горщика, звільніть його від землі і трохи підсушіть.
 2. Продезінфікуйте ніж. Акуратно розріжте бульбу. На кожній діленці повинна залишатися хоча б одна нирка і розвинені корінці.
 3. Місця зрізів обробляють порошком вугілля, протягом доби підсушують в затіненому місці.
 4. Частини бульби висаджують у трохи зволожений ґрунт.

Перший час після посадки підтримують помірну вологість, тримають на розсіяному світлу. Рясні поливи призводять до загнивання і загибель цикламена.

Посів насінням

Особливості. Насіння краще купувати в магазині. Насінний матеріал, зібраний з цикламена гібридного сорту, не годиться. Яскраві ознаки сорту в більшості випадків втрачаються. Домашні сіянці цикламена у порівнянні з магазинними рослинами — міцні, здорові, не перегодовані стимуляторами.

Покрокова інструкція

 1. Насіння замочують на добу з додаванням невеликої кількості стимулятора росту.
 2. На дні контейнера роблять отвори. Нижнім шаром насипають керамзит. Грунт використовують легкий, пухкий. Підійде суміш торфу і вермикуліту.
 3. Грунт трохи зволожують. Насіння висівають на поверхню і злегка присипають землею.
 4. Контейнер накривають непрозорим поліетиленовим пакетом. Без світла насіння прокльовується швидше.
 5. Щодня парник провітрюють, зволожують субстрат по мірі необхідності.

Термін проростання — до півтора місяців. Після появи сходів плівку знімають, контейнер ставлять на розсіяне світло. Пікірують через три-чотири місяці після утворення двох-трьох листочків і невеликого бульбочки. На цій стадії сіянці можна підгодувати азотистих добривом для більш активного росту.

Розмноження розетками

На бульбі у дорослих рослин утворюються так звані «ріжки» — довгі пагони. Після цвітіння їх можна акуратно відокремити і відсадити. Пересаджують у вологий легкий ґрунт, створюють тепличні умови. Тримають у світлому теплому місці.

Для швидкого вкорінення корисно використовувати помірна кількість корнеобразователя. Добре діють засоби «Гетероауксин», «Корневін». Через два-три тижні з’являються перші корінці. Молодий цикламен пересаджують в постійні горщики тільки після появи бульбочки. «Ріжки» цикламена перського неохоче пускають корені — цей спосіб використовується рідко.

Розмножити перський цикламен листом неможливо. Навіть з використанням стимуляторів коренеутворення листя не вкорінюються.

Поширені хвороби

Похибки догляду провокують розвиток захворювань. При сприятливих умовах ймовірність їх появи зводиться до мінімуму. Ця таблиця допоможе вам визначити, що захворів ваш цикламен.

Таблиця — Хвороби цикламена та лікування

Назва хвороби Симптоми Провокуючі фактори Способи лікування
Сіра гниль — Сірий наліт;
— розм’якшення листя
— Висока вологість;
— надлишок добрив;
— рясні поливи
— Пересадка;
— скорочення поливів;
— «Фундазол»
Ризоктониозная гниль — Вдавлені плями;
— білястий наліт
— Вогкість грунту;
— спека
— Скорочення поливів;
— поліпшення дренажу;
— пересадка;
— «Ровраль»
Фитофторозная гниль — Всихання листя;
— деформація поверхні бульби
— Зараження;
— вогкість грунту;
— холод
— Пересадка;
— фунгіциди
Фузаріозне в’янення — Листя жовтіє;
— листя сохнуть;
— уражається бульба
— Зараження грунту — Лікування не дає ефекту

Типові шкідники

Порушення режиму догляду або сусідство з інфікованими рослинами призводить до атак шкідників. Виявити їх не завжди просто. Дані з таблиці допоможуть вам помітити комах і своєчасно почати боротьбу з ними

Таблиця — Шкідники цикламена та заходи боротьби

Шкідник Ознаки Провокуючі фактори Способи боротьби
Попелиця — Липкий наліт;
— скручуються листя
— Зараження;
— ослаблене рослина
— Мильний розчин;
— «Актеллік»
Цікламеновий кліщ — Шар «пилу»;
— згортання листків;
— перекручення стебла;
— скидання бутонів;
— деформація пелюсток
— Зараження;
— сухе повітря
— Видалення заражених листів;
— інсектициди
Щитівка — Світлі цятки;
— липкі листки;
— бляшки (щитівки)
— Сухість повітря;
— зараження
— Обробка спиртом;
— інсектициди
Трипси — Білясті точки;
— сріблястий наліт;
— скручування листя
— Сухість повітря — Інсектициди

Догляд за перським цикламеном забирає чимало часу. Зайнятим людям краще вибрати інше кімнатна рослина. В іншому, рослина вдячно відгукується на повноцінний догляд, регулярно радує рясним цвітінням.

Залишити коментар