Чорнобривці як добриво

Велику роль для повноцінного розвитку садових і городніх культур грають добрива. Всілякі спеціальні добавки покращують якість ґрунту і дозволяють зібрати хороший урожай. Великою популярністю у землеробів користуються сидерати – трав’янисті культури, з допомогою яких збагачується склад грунту. Одним з таких рослин є чорнобривці – красиві і невибагливі садові квіти.

Що являють собою чорнобривці

Ці трав’янисті рослини мають ще одну назву – тагетис, яке отримали на честь онука Юпітера по імені Тагес. Батьківщиною чорнобривців вважається Мексика, де у місцевих жителів ця квітка використовувався в різних сферах життя. Сьогодні він поширений по всьому світу і не тільки висаджується на садових ділянках, але і зустрічається в дикому вигляді.

У рослини прямий ребристе стебло, висота якого варіюється від 10 сантиметрів до 2 метрів. Перисті розсічені листки мають насичену зелене забарвлення. Суцвіття відрізняються за розміром, формою і бувають різного забарвлення. Але навіть без квітів чорнобривці виглядають дуже красиво, тому часто використовуються в ландшафтному дизайні.

Рослина невибаглива, стійка до засухи і легко переносить пересадку. Висаджувати чорнобривці можна як на затінених ділянках, так і на добре освітлюваних сонцем місцях. Цвітіння триває з липня до заморозків.

Зелене добриво

В даний час застосування трав’янистих рослин в якості добрива стає все актуальнішою. Вони збагачують землю органічними речовинами та азотом, позитивно впливають на важкі, щільні ґрунти, покращуючи їхню структуру. Такі натуральні добрива пригнічують ріст бур’янів і захищають посадки від хвороб та комах-шкідників. Ефективно використовувати їх на нових, тільки освоюваних ділянках.

Чорнобривці (тагетис) є прекрасним добривом завдяки високому вмісту мікроелементів. У ньому є речовина, що перешкоджає розвитку патогенної групи мікроорганізмів і наділяє грунт антисептичними властивостями.

Ці квіти служать хорошою приманкою для земляних черв’яків, екскременти яких виконують роль добрив для культурних рослин.

Чорнобривці у ролі добрива

Садівники вже давно знають про користь, яку здатні надати ці квіти для вирощування врожаю, широко застосовують їх в самих різних варіантах. Відомо, що навіть просто висаджені поблизу грядок, чорнобривці вже збагачують ґрунт поживними речовинами і захищають рослини від хвороб та шкідників. Цей ефект посилюється багаторазово, якщо приготувати з них добриво будь-яким із запропонованих нижче методом.

  1. Найбільш простий спосіб – перекапывая восени грядки, рівномірно розподілити на поверхні стебла чорнобривців і перемішати їх з землею. Це допоможе за зиму очистити грунт від збудників грибкових захворювань, збагатити її живильними речовинами, а також позитивно впливає на водний і повітряний режим, покращуючи структуру. Посаджені навесні на цій ділянці культури ростуть набагато активніше. Слід врахувати, що найбільший ефект від використання такого добрива настає на другий рік і зберігається протягом 5 років.
  2. Настій з чорнобривців відмінне добриво для трояндових кущів. Для його приготування беруть 2 кг подрібнених сухих частин рослини заливають відром води. Наполягають 2 тижні, після чого проціджують і використовують як добрива, розводячи водою (1 літр настою на відро води).
  3. Приготування компосту – ще один популярний спосіб використання чорнобривців у ролі добрива. Квіти разом з корінням і листям складають у заздалегідь заготовлену невелику яму, ущільнюють і заливають водою. Через рік чорнобривці перегнивають і отримана суміш готова до використання. Робити це найкраще восени.

Приготування комплексного добрива

Дуже популярно серед садівників рідке добриво, приготоване з чорнобривців з додаванням інших рослин (це може бути пижмо, кропива, ромашка, люцерни тощо). Його склад особливо багатий біологічно активними речовинами, городні культури швидше засвоюють таку форму підживлення, що підвищує її ефективність. До того ж готується рідке добриво набагато швидше, ніж компост.

Для його приготування буде потрібно керамічна або пластмасова ємність (головне, не металева). Її заповнюють подрібненими рослинами, заливають водою і притискають вантажем. Щодня масу перемішують. Через 14-15 днів (на сонці це відбудеться швидше) вона темніє, зникають бульбашки і піна. Це свідчить про те що готове добриво. Додавши ще трохи кісткового борошна і деревної золи, можна значно підвищити його ефективність.

Застосовують таке добриво для поливу і позакореневого підживлення. У першому випадку настій розводять водою у співвідношенні 1:9, а у другому – 1:20. Роблять це безпосередньо перед використанням.

Крім того, зростаючий на ділянці тагетис, буде відлякувати комах своїм запахом.

Пізньої осені, готуючи грядки до наступного сезону, їх проливають рідким добривом, приготованим з додаванням чорнобривців. Корисні такі підживлення і для молодих рослин, особливо потребуючих у азоті.

Чорнобривці – помічники садівників

Досвідчені садівники готують з чорнобривців і засіб для боротьби з комахами-шкідниками. Воно абсолютно нешкідливий і може застосовуватися в будь-який період росту культурних рослин. Два кілограми чорнобривців потрібно ретельно подрібнити і залити водою (5 літрів). Отриманою масою дати настоятися, помістивши в тепле місце, потім процідити і додати в розчин дігтярне мило.

Цим засобом обприскують рослини, особливо приділяючи увагу нижній стороні листя.

Садівники рекомендують висаджувати ці квіти там, де плануються посадки полуниці. Чорнобривці очищають грунт від нематод і покращують процес дозрівання ягід.

Посадка чорнобривців

Насіння квітів висівають на розсаду в лютому-березні. Через тиждень з’являються перші сходи. При формуванні на них другого листочка, саджанці пікірують. У відкритий грунт висаджують їх тільки по закінченні нічних заморозків – не раніше другої половини травня. Кущики чорнобривців мають властивість розростатися, тому відстань між посадками витримують не менше 20 сантиметрів.

Вирощування врожаю з участю чорнобривців дає чудові результати. Ці квіти, виконуючи декоративну функцію, одночасно допомагають садівникам вирішити безліч проблем.

Залишити коментар