Як зберегти троянду в саду взимку

З приходом осені любителі троянд починають передзимові роботи в своїх садах. Теплолюбні рослини вимагають особливих укриттів. Досвідчені садівники знають, що догляд за трояндами восени і підготовка до зими має свої правила і терміни. В залежності від клімату терміни можуть відрізнятися на тиждень в більшу або меншу сторону.

Біологічні особливості троянд восени

Підготовка до зими включає в себе кілька етапів. Перше, що потрібно зробити, це зупинити ріст рослин. При тривалому теплому періоді троянди продовжують створювати нові зелені пагони, які взимку просто загинуть. До того ж витрата харчування при бурхливому зростанні збільшується, і троянди підуть в зиму ослабленими. Догляд за трояндами восени повинен привести рослина до стану спокою. Одеревіння стебел і накопичення кущами вуглеців сприяє кращій переносимості зимових холодів.

Потрібні осіннє підживлення

Азотні добрива посилюють ріст зеленої маси. Тому більшість садівників припиняють вносити азот ще в серпні. Для того щоб кущі троянд накопичили достатньо сил для зимівлі, підгодовувати треба калійними та фосфорними сполуками. Це дозволить гілок і стебел рослин запастися вуглеводами і при настанні заморозків створити захисний шар цукрів і жирів. Остерігатися варто частих відлиг, які заважають рослинам заснути. Тому в кожному регіоні садівники розраховують терміни згідно з своїми спостереженнями. Ослаблені троянди можуть загинути повністю до весни.

На початку вересня припиняється полив і розпушування кущів. Проводиться остання підживлення калійно-фосфорними добривами. Все увага приділяється підготовці коренів. Потужна коренева система витримає і врятує кущ, якщо на ньому залишиться, хоча б одна спляча брунька. Обмеживши доступ кисню до коріння троянд восени, можна істотно допомогти рослині посилити кореневу систему.

Осіння обрізка трояндових кущів

Обрізка кущів троянд на різних етапах вегетації переслідує різні цілі. Навесні ведеться санітарна обрізка для посилення росту молодих пагонів троянд. Літня обрізка полягає у видаленні відцвілих бутонів і нарощування куща. А восени троянди обрізають для підготовки до зимового спокою. Тому, вирізають старі і хворі гілки, після настання стабільної мінусової температури, хоча б по ночах. Це не дасть кущів троянд викинути нові пагони і дозволить зберегти квіти у цілості.

Обрізка відцвілих бутонів не рекомендується у вересні. Дозрівають плоди допомагають краще здерев’яніння

стовбурів. І тільки в жовтні, а в деяких регіонах і пізніше, варто зрізати бутони і проводити санітарні чищення кущів. Перед укриттям троянд на зиму краще обробити зрізи рослин протигрибковими засобами. Це допоможе уникнути хвороб кущів навесні.

Паркові троянди не потребують обрізки. Підготовка їх полягає у видаленні старих бутонів і молодих пагонів.

Як би не було шкода товсті зелені гілочки, але залишати їх не можна. Перепади температури восени призводять до того, що оттаявшие молоді кущики страждають від грибкових захворювань. Садівник, який виявив жалість до непідготовленому молодняку, ризикує втратити весь кущ.

Підготовка до укриття троянд

Досвідчені садівники знають, що потрібно вибирати матеріал і спосіб укриття у відповідності з умовами на ділянці і клімату місцевості. Те, що добре в південних регіонах, зовсім не підходить для Сибіру. Різні сорти вимагають і різних способів укриття троянд на зиму.

Багато садівники підгортають рослини перед укриттям на зиму. Підгортання проводять для утеплення коренів і нижній частині пагонів. Це допомагає зберегти сплячі бруньки.

Не треба загрібати кущі землею з клумби. Оголені корені вимерзнуть, а з ними загине весь кущ. Краще насипати досить високі купки сухої пухкої грунту або компосту. Ґрунтове вкриття повинна закривати пагони на висоту близько 30-35 див. Бажано проводити підгортання в 2 етапи. У першій половині жовтня можна прикрити втечі від несподіваних заморозків приблизно наполовину. А в листопаді вкрити земляними горбиками повністю.

Плетисті троянди восени перед підгортанням варто укласти на підстилку з соснового лапника і закріпити шпильками. Деякі садівники присипають не тільки коріння, але й потужні гілки плетистих троянд. Це захищає їх від вимерзання і сприяє збереженню більшої кількості нирок.

Способи укриття троянд

Укриття лапником

Найпопулярніший спосіб у садівників південних регіонів. Дешевий і доступний матеріал можна зібрати самостійно. Гілки сосни, ялини, а іноді і дуба укладаються шаром не менше 10 см Під таким укриттям троянди не вимокають при повільному таненні снігу.

Виходить, що сніговий покрив вкриває кущі з невеликим повітряним зазором. Не варто використовувати такий спосіб укриття троянд на зиму в місцевостях з суворими зимами.

Каркасне укриття

Цей спосіб підходить для тих, хто займається вирощуванням троянд у постійному місці проживання. Теплі каркаси добре захищають рослини навіть у сильні морози, але вимагають постійного провітрювання навесні та під час осінніх сюрпризів.

Перед тим як укрити троянди з допомогою каркаса, необхідно провести обрізку задерев’янілих кущів на однакову висоту. Молоді гілки можна пригнути до землі. Головне, щоб укриття не зачіпало кущі. Інакше можуть виникнути грибкові захворювання і зараження перекинеться на всі квіти.

Побудувати каркасне укриття не складно. Для утеплення знадобляться картонні коробки, поліетилен або укривний матеріал. Можна використовувати старий руберойд. Він добре витримує вагу снігових мас і не дозволяє рослинам залишитися без повітря.

  • З допомогою дерев’яних жердин або дротяних дуг виставляється каркас за образом двосхилого даху будинку.
  • Коробки укладають в декілька шарів і закріплюються.
  • Наступним шаром кладуть укривний матеріал. Необхідно зміцнити її так, щоб була можливість пізніше закрити каркас з торцевих сторін.

Поки існує загроза осіннього потепління не варто закривати каркас повністю. І тільки з настанням сталих морозів близько 10 градусів потрібно закрити зимовий будиночок і зміцнити матеріал щільно зі всіх сторін. Це необхідно зробити, щоб вітер не зірвав захист.

Багатошарове укриття

Якщо осінь примхлива і радує те теплом заморознем, краще не ризикувати, влаштовуючи відразу теплу зимівлю. Можна провести підготовку в кілька етапів. Якщо матеріали для укриття будуть готові, то й морози не застануть зненацька. При нестабільному зниженні температури укрити кущі подвійним шаром лапника. В дощову осінню погоду можна накрити зверху ще й шаром руберойду. Це захистить рослини від зайвої вологи.

 

На відміну від більшості зимников, троянди не люблять зимувати у вологому грунті. Наступним шаром укладають шубу з суміші тирси і торфу. Для цих цілей підходить пухкий торф. Він швидко промерзає, утворюючи непроникну кірку, і повільно відтає при відлигах. Це важливо в регіонах, де зимова погода не стабільна, з частими перепадами температур.

Укриття щитами

Такий спосіб укриття троянд на зиму підходить практично для всіх кліматичних зон. Фанерні чи дощаті щити добре тримають сніг, захищають від зайвої вогкості і не перешкоджають доступу повітря.

Готувати кущі для цього способу укриття починають у жовтні.

Крім звичайних заходів проводять ще й профілактику. Землю очищають від бур’янів і старих листків. Кущі обрізають на третину і проводять дві обробки розчином для захисту від паразитів і грибка.

Приблизно за 10 днів до укриття троянд на зиму обприскують кущі сумішшю порошку для прання, купоросу міді і води. Через кілька днів проводять повторну обробку розчином залізного купоросу. Точні дозування можна дізнатися на упаковці засобу.

За пару днів до установки укриття грунт між кущів засипають шаром деревної золи. Це допомагає підсушити простір навколо троянд і оберігає від борошнистої роси.

Щити готують з шматків дошки завдовжки до півтора метрів. Висота щита не більше 80 див. необхідно Встановлювати в суху погоду.

  • Щити зміцнити кілочками через кожні 30 см і скріпити попарно планками.
  • Другий ряд встановити на відстані 15 см від першого.
  • Простір між рядами засипати торфом або землею.
  • Зверху конструкцію закрити лутрасілом або будь-яким іншим спеціальним матеріалом.

По весні знімати укриття починають поступово. Якщо погода проявляє характер і зима не поспішає відступати, то укриття відкривають у теплі дні і закривають на ніч. Прибираючи споруда, не варто розкидати грунт біля кущів. Цілком можливо, що в неї скупчилися паразити та мікроби.

 

Коли рослина починає рушати в ріст, пагони необхідно обрізати, залишаючи до п’яти-семи нирок. Необхідно провести санітарну обробку рослин від захворювань. Цей спосіб укриття троянд на зиму користується популярністю у більшості садівників. Досвід показує, що зберегти ніжні кущі під щитовим укриттям вдається навіть у самі морозні зими.

Залишити коментар