Чим небезпечний високий гемоглобін?

Кожній клітині людського організму потрібний кисень, який транспортується за допомогою гемоглобіну. Рівень цієї речовини визначають аналізом крові, і значні відхилення від норм вказують на збій в роботі внутрішніх органів або систем. Фахівці радять не ігнорувати високий гемоглобін. Чим небезпечний такий показник?

Норми та причини відхилень

Підвищеним гемоглобіном для жіночого організму вважається утримання більше 150г/л, а для чоловічого – понад 170г/л. Такий рівень підвищує ризик згущення крові, сповільнення її циркуляції. Це призводить до дефіциту кисню в клітинах, появі тромбів і бляшок. Збільшується ризик розвитку серйозних захворювань.

Чому буває високий гемоглобін, чим небезпечний цей збій для організму? Найчастіше перевищення норми вказує на порушення функціонування внутрішніх органів, наприклад, при цукровому діабеті або злоякісних новоутвореннях. Також це може статися із-за дуже серйозних фізичних навантажень. Одна з найбільш поширених причин – куріння. А для мешканців високогірних областей підвищений гемоглобін є нормою, що пояснюється розрідженим повітрям.

Помічаємо симптоми – не допускаємо наслідків

Якщо гемоглобін значно перевищує норму, самопочуття людини змінюється. Можна відмітити такі особливості:

 • почервоніння невеликих ділянок шкіри;
 • підвищену стомлюваність;
 • постійне бажання спати і при цьому труднощі з засипанням;
 • відсутність апетиту;
 • проблеми із зором.

Про таких симптомах потрібно розповісти лікаря і здати аналізи. Адже порушення складу крові може призвести до складних з точки зору виправлення наслідків. Чим небезпечний високий гемоглобін у чоловіків і у жінок? Ось можливі ефекти:

 • надмірна густина і в’язкість крові;

 • недостатнє постачання киснем клітин організму; особливо страждає головний мозок;
 • застій, утруднення циркуляції крові, через що постійно відчувається холод в руках і ногах;
 • поява судом;
 • розвиток анемії;
 • часті головні болі;
 • утворення бляшок, закупорка судин, що здатне спровокувати ішемічну хворобу серця, інсульт, інфаркт, тромбоемболію.

Майбутнім мамам важливо знати, чим небезпечний високий гемоглобін у жінок під час вагітності. Якщо перевищення норми помічено в першому триместрі, то турбуватися немає особливих причин. В наступні тижні ситуація повинна стабілізуватися. Коли ж підвищений гемоглобін зберігається тривалий період, це може вказувати на недостатній вміст в організмі фолієвої кислоти і вітаміну В12. Крім того, можуть проявлятися порушення роботи серця або нирок.

Шляхи зниження гемоглобіну

Щоб виміряти рівень гемоглобіну, необхідно здати кров на клінічний аналіз. При необхідності лікар визначає заходи щодо його зниження. Як правило, це зміна раціону, в першу чергу, виключення продуктів з високим вмістом заліза. Також повинно бути суворо обмежене вживання жирів, які збільшують рівень холестерину і ризик закупорки судин. А морепродукти, рибу, бобові та зелень, навпаки, радять включати в меню активніше.

Протипоказано використовувати полівітамінні комплекси, в які входять вітаміни С і групи В. У прийнятих таких препаратах не повинно бути таких компонентів, як залізо і мідь. Для нормалізації рівня гемоглобіну лікар може призначити спеціальні ліки.

Високий гемоглобін – це ознака певних порушень в життєдіяльності організму. При його появі симптомів краще не відкладати відвідування лікаря і здачу аналізу. Адже легше попередити ускладнення, ніж лікувати наслідки. А підтримати потрібний склад крові допоможуть помірні фізичні навантаження і правильне харчування.

Залишити коментар