Основні симптоми переаклиматизации і способи їх усунення

Плануєте туристичну поїздку в теплі краї? Чекає відрядження з тривалими перельотами? Якщо ви подорожуєте на значні відстані не вперше в житті, таке неприємне явище, як переаклиматизация, напевно не стане для вас сюрпризом. Щоб капризи збунтувався організму не зіпсували відпочинок або робочий візит, вчіться «готувати сани влітку». Але спочатку спробуємо розібратися в питанні і зрозуміти, чому нам іноді так складно впоратися з різкою зміною клімату або часових поясів.
З переаклиматизацией, так чи інакше, хоча б раз у житті стикаються всі любителі подорожей. Навіть фізично здорові люди, які живуть в помірному або холодному кліматі, відчувають неприємні відчуття, потрапляючи в тропіки або субтропіки.

А якщо ви страждаєте якими-небудь хронічними захворюваннями, проблеми забезпечені: організм, намагаючись якомога швидше адаптуватися до різко змінених умов, витрачає на це величезна кількість внутрішніх ресурсів, а компенсировавшиеся раніше проблеми зі здоров’ям проявляються цілим «букетом» неприємних симптомів переаклиматизации. Збій «внутрішнього годинника» при тривалому перельоті, викликаний зміною часових поясів, викликає ССЧП — синдром зміни часових поясів, особливо важко протікає у літніх людей і дітей.

Основні ознаки невдалої переаклиматизации

Найбільш поширеними ознаками переаклиматизации вважаються сонливість і головний біль (їх нерідко викликає навіть незначна зміна часових поясів при трансмеридианном авіаперельоті), втома, слабкість, незначне підвищення температури та запаморочення.

При епілепсії зміна часових поясів і переаклиматизация можуть викликати загострення захворювання, що виражається в збільшенні частоти або посиленні нападів, панічних атаках, безсонні. Тому перед далекою поїздкою слід обов’язково відвідати лікаря і, можливо, підібрати препарати для превентивного прийому перед вильотом або під час перельоту.

Також лікар може порадити перегляд схеми щоденного прийому протиепілептичних препаратів у зв’язку з подовженням або скороченням біологічних доби пацієнта під час перельоту.

Видають переаклиматизацию і деякі «простудні» симптоми:

 • постійне першіння в горлі;
 • нежить;
 • кашель;
 • озноб;
 • посилене потовиділення.

Найчастіше з респіраторними неприємностями в адаптаційному періоді стикаються люди з хронічними бронхо-легеневими захворюваннями, але й цілком здорові мандрівники можуть з подивом виявити по приїзду на місце відпочинку незрозуміло звідки взявся риніт. Розлади стільця, втрата апетиту, пригнічений настрій, дратівливість — відомі ознаки акліматизаційного періоду.

У жінок можуть виникати порушення циклу: місячні не приходять вчасно або, навпаки, наступають дуже рано, збільшується або зменшується обсяг крововтрати, з’являються хворобливі відчуття. Це результат коливання рівня гормонів, викликаний різкою зміною умов навколишнього середовища.

На жаль, повністю уникнути переаклиматизации і «зрушення» місячних навряд чи вийде: від неї не застраховані ні любителі проводити відпустку у спекотному кліматі, ні фанати катання на лижах в гірській місцевості. На раптовий перепад атмосферного тиску, температури і вологості повітря може болісно реагувати на будь-який організм. Тому слід знати, як пережити період переаклиматизации з мінімальними втратами.

Вчимося усувати неприємні симптоми

Щоб зрозуміти, як згладити бурхливу реакцію організму на зміну декорацій і допомогти йому швидше адаптуватися до нових умов, необхідно визначити фактори, що спровокували розвиток симптомів. Якщо ви приїхали з холодного і засніженого міста на тепле морське узбережжя, мова напевно йде про теплової адаптації.

У цьому випадку лікарі рекомендують:

 • підвищити споживання води до 3-4 л на день;
 • зменшити кількість солоних, копчених і жирних продуктів у раціоні;
 • забезпечити організму прийнятну вологість (наприклад, з допомогою кондиціонера в спальні або в готельному номері);
 • вести перші 2-4 дні відпочинку максимально пасивний спосіб життя (більше відпочивайте і спите, менше навантажуйте себе походами, вечірками і екскурсіями);
 • підбирайте відповідний гардероб і не виходите на пляж з 12-00 до 16-00.

Не тільки поїздка на південь може підірвати здоров’я людини, яка проживає в помірному кліматі: пережити подорож на північ теж іноді непросто. Дефіцит ультрафіолету і низька температура повітря здатні зіпсувати все враження від перебування в екзотичних північних широтах.

Щоб мінімізувати неприємні відчуття, переходьте на висококалорійний (в розумних межах) раціон, вживайте достатню кількість вітамінів, особливо аскорбінової кислоти, а також на якийсь час відмовтеся від алкоголю: його прийом може значно посилити проблему.

Відпочиваючи в гірській місцевості, ви можете постійно випробовувати безпричинну слабкість, задишку, запаморочення. Це пов’язано зі зміною показника атмосферного тиску і зниженням концентрації кисню в повітрі.

Зробити можна наступне:

 • піднімаючись у гори, не перевищувати позначку в 500 м за добу і затримуватися на досягнутій висоті хоча б на один день;
 • пити більше чистої води;
 • порадившись з лікарем, взяти з собою препарати, які стимулюють мозковий кровообіг;
 • знизити навантаження на органи ШКТ (раціон повинен складатися переважно з легких гарячих перших страв і нежирних закусок).

Перед тривалим перельотом, що передбачає зміну декількох часових поясів, постарайтеся протягом декількох днів поступово зміщувати свої «біологічний годинник»: якщо належить летіти на схід, лягайте і вставайте на 2-3 години раніше звичайного, якщо на захід — лягайте та вставайте на пару годин пізніше.

У день польоту слідкуйте за раціоном: відмовтеся від кави та інших кофеїновмісних напоїв, міцного чаю, алкоголю. Віддавайте перевагу нежирної білкової їжі. У літаку постарайтеся поспати, а якщо не виходить — більше пийте. Захопіть з собою препарати магнію: вони допомагають зменшити прояви ССЧП і прискорять процес адаптації.

Лікарі рекомендують заздалегідь, ще до початку поїздки, підготувати сприятливий ґрунт для подальшої акліматизації на новому місці.

За 2 тижні до поїздки почніть приймати вітамінно-полиминеральный комплекс і по можливості відмовтеся від шкідливих звичок, постарайтеся компенсувати всі наявні у вас хронічні захворювання і подбайте про повноцінний щоденний сон.

Залишити коментар