Що робити, якщо росте і болить червона родимка на голові?

Cкупчення меланоцидів, які відповідають за пігментацію шкіри, волосся та очей, прийнято називати родимкою або невусом. Найчастіше вони розташовуються по тілу, але іноді їх можна спостерігати і на волосяних областях. Нерідке явище – родимка на голові.

Які бувають невуси?

Їх прийнято класифікувати на типи в залежності від кольору і розміру. Великі невуси, як правило, вроджені і збільшуються з роками. Вони виглядають не дуже привабливо, тому їх рекомендують видаляти.

Є родимки опуклі. Вони зароджуються глибоко під шкірою, сильно виступають над покровом і мають вигляд півсфери. Більшість таких утворень вкрите жорсткими волосинками. Особливо небезпечно, якщо велика родимка розташовується на голові під волоссям – її можна травмувати гребінцем або пошкодити під час миття голови.

Найпоширеніший і безпечний вид – плоскі. Вони не змінюються під впливом зовнішніх факторів, не бояться ультрафіолету. Видаляти подібні утворення не потрібно.

Сині або синьо-фіолетові невуси злегка виступають над шкірою, вони щільні і схожі на півсферу. За ними повинен регулярно спостерігати лікар.

Найрідкісніший вид – гемангіома або висяча родимка. Вона буває судинна і не судинна, схожа на бородавку.

Правила безпеки

Якщо у вас на голові є новоутворення, обов’язково потрібно дотримуватися кількох правил, щоб не травмувати його:

 • Не можна користуватися агресивними засобами догляду – скрабами, пілінгами;
 • Важливо стежити за тим, щоб не було механічних пошкоджень і сильного фізичного впливу на освіту;
 • Необхідно стежити за формою і розмірами, відслідковувати динаміку, якщо вона є;
 • Ні в якому разі не можна намагатися видалити невус самостійно.

Обов’язково негайно зверніться до лікаря, якщо присутні наступні симптоми:

 • Змінилася форма, освіта зростає;
 • Невус болить, прилегла область стала більш чутливою, з’явилося відчуття печіння, лущення;
 • Спостерігається невелике короткочасне кровотеча.

Коли новоутворення треба видаляти?

Якщо родимка на голові була одноразово травмована і болить, це не значить, що її терміново потрібно видаляти. Насамперед, зупиніть кров і приклейте захисний пластир. Перший час при митті голови не використовуйте гарячу воду.

Коли з’являється червона або біла родимка на голові, піднімається питання про її видалення. Щоб прийняти рішення, враховуйте такі фактори:

 • Оцініть, наскільки вона вам заважає, великий ризик її травмування;
 • Якщо за рік розміри збільшилися вдвічі, то це може бути показанням до медичного втручання;
 • Лікар повинен оцінити, наскільки небезпечно це освіта, порадити кращий метод видалення.

Способи видалення

Як правило, доктор сам підбирає тип видалення, враховуючи всі особливості новоутворення. Але іноді пацієнт може самостійно прийняти це рішення.

Сьогодні практикують такі способи видалення:

 • Якщо хірургічне втручання, новоутворення на голові можуть видалити з допомогою скальпеля. Цей спосіб підходить, коли скупчення меланацитов великого розміру. Процедура трохи ризикована, до того ж, згодом може залишитися рубець.
 • Видалення родимок рідким азотом – популярний спосіб. Невус заморожується, а через деякий час відпадає. Це відбувається з-за того, що втрачається зв’язок з шкірним покривом. Є ймовірність, що після процедури залишиться рубець.
 • Самий сучасний і безпечний спосіб – лазер. Він видаляє точково, не залишаючи сліду. Найчастіше його застосовують, якщо біла або червона родимка знаходиться на голові.

Після того, як ви виявили у себе новоутворення, потрібно зрозуміти, до якого типу воно ставитися. Плоскі світло-коричневі або більш темні не вимагають особливого догляду, якщо вони безболісні і не викликають неприємних відчуттів.

Опуклі, розташовані під волоссям, схильні до травматизму, тому краще звернутися до лікаря.

Якщо неправильна форма або розміри збільшилися на 5 мм, з’явився дискомфорт – обов’язково потрібна консультація спеціаліста. Родимка під волоссям постійно піддається впливу зовнішніх факторів (шампуні, бальзами, розчісування). Що може привести до серйозних проблем.

Жінка може помічати, що росте і змінює форму родимка на голові під час вагітності, в результаті гормональних порушень, після тривалого перебування під прямими променями сонця.

Як зрозуміти, що злоякісне новоутворення не?

Коли у зовнішньому вигляді починаються якісь зміни – це привід приділити собі більш пильну увагу. Небезпечний симптом – поява великої кількості нових невусів.

Існує декілька критеріїв, за якими необхідно оцінювати родимку, щоб зрозуміти, доброякісна вона.

Лікарі згрупували їх так:

 • A – Asymmetry. Якщо провести лінію посередині новоутворення, то половинки повинні бути симетричними. Здорова родимка має правильну форму. Асиметрія – привід звернутися до лікаря.
 • B – Border. Межа повинна бути чітка, рівна. Родимки, які необхідно обстежити, мають розмиті краї.
 • C – Color. Невус повинен бути пофарбований одним кольором. Якщо спостерігається кілька відтінків, то це викликає підозру.
 • D – Diameter. Коли розміри невуса більше, ніж 6 мм, варто сходити на консультацію до фахівця.
 • E – Evolution. Якщо спостерігається позитивна динаміка, і новоутворення збільшуються в розмірі, набувають більш насичений колір або їх стає більше, необхідно обстежитися.

Потрібно розуміти, що злоякісна червона родимка не обов’язково повинна відрізнятися від доброякісної. Коли є хоча б один симптом, потрібно звернутися до дерматолога.

Якщо ви самі, або лікар, побачили підозрілу родимку, необхідно провести біопсію і визначити, чи є ракові клітини. Фахівець підкаже, яким способом краще видалити, враховуючи розміри освіти.

В залежності від результатів біопсії лікар визначить подальший план дій. Можливо, потрібно буде зробити знімок грудної клітки, визначити, чи немає збоїв в роботі печінки, провести інші обстеження.

Все що вам потрібно робити при виявленні таких новоутворень – зберігати спокій і слідувати рекомендаціям лікаря. Будьте здорові!

Залишити коментар