Чим небезпечне взуття на плоскій підошві?

Багато років ортопеди сурмили нам про небезпеку носіння взуття на високих підборах. Здавалося б, ось воно, втілення їхньої мрії — балетки! Взуття на плоскій підошві без усяких натяків на каблук. Але лікарі знову б’ють тривогу: носити балетки небезпечно!

Що не так з цією взуттям, стала в останні роки такою популярною? Скільки часу можна носити їх без шкоди для здоров’я та як мінімізувати цю шкоду, якщо немає сил назавжди розлучитися з «вуличними тапками»?

Чим загрожує ходьба на плоскій підошві?

Абсолютно плоска підошва порушує анатомічно правильне положення стопи.

 

Важливі м’язи гомілковостопного суглоба виявляються в бездіяльності, а навантаження лягає на зв’язки і сухожилля, вага розподіляється по стопі неправильно, ущільнюється арочне склепіння.

Проблеми починаються в пальцях ніг. При цьому особливо страждає великий, біль в якому відчувається сильніше, ніж в інших. І це тільки перший дзвінок. Поступово хворобливі відчуття поширюються на всю стопу і йдуть по висхідній. Якщо не вжити ніяких заходів, які можуть «посипатися» коліна, виникнути проблеми з попереком.

У списку хвороб і проблем, за які можуть нести відповідальність нешкідливі з вигляду і такі зручні балетки:

  • поперечно-поздовжнє плоскостопість;
  • артрит;
  • венозний застій, що приводить до тромбофлебіту;
  • деформація пальців стопи;
  • бурсит великого пальця ноги;
  • патологічні зміни ахіллового сухожилля та ін

І це не страшилки, а лише частина можливих наслідків неправильного навантаження на стопу і гомілковостопний суглоб при ходьбі. Більшості цих захворювань супроводжує виражений больовий синдром.

Здавалося б, де ноги, а де хребет! Однак при постійному носінні взуття на плоскій підошві погано амортизуються п’яткові удари, неправильно розподіляється хребетна навантаження, кістки скелета отримують постійні мікротравми. Багаторазово збільшується ризик розвитку не тільки остеохондрозу, але і появи міжхребцевих гриж, зміщення дисків, кульшових та стегнових суглобів, що призводить до їх швидкого зношування.

Зверху — нітрохи не краще

Ще один величезний недолік балеток — їх покрій. Як правило, шиються вони без затій, прямої форми, не мають анатомічних вигинів, допомагають утримувати стопу в правильному положенні.

На них відсутні ремінці, перемички, шнурівка та інші деталі, які допомагають утримувати взуття при ходьбі. Щоб такі плоскі човники не полетіли з ноги, жінці доводиться або розчепірювати, або підтискати пальці ніг. А коли балетки, як і будь-яка інша взуття, розношуються і стають зовсім вільними, хода мимоволі стає човгаючою, старечої. З-за напружених сухожиль ще більше збільшується навантаження на хребет, зростає ризик розтягувань.

Одним із наслідків такої постановки стопи є захворювання фасцити. Можуть розвинутися кісткові мозолі, постійно скорчені пальці «застигають» в такому положенні, у підстав великих пальців виростають так звані кісточки. Після цього вже при всьому своєму бажанні стає важко носити іншу взуття.

Чому босоніж — краще?

Виникає резонне питання: чим носіння балеток гірше ходіння босоніж, практикувати яке так дружно ортопеди радять? Різниця в тому, що, коли ми ходимо босоніж, наша ступня працює. Вона повторює всі нерівності поверхні, вільно піднімається і опускається, розслаблені пальці, яким нічого не потрібно утримувати, активізований рефлекс «нащупывания». Звичайно, якщо ми будемо марширувати босоніж по твердому рівному асфальту, нічого хорошого з цього теж не вийде.

Мають балетки право на життя?

В розумних межах — звичайно, як і високі шпильки, і платформи, і сабо. Але кожен вид взуття має своє призначення і свій термін безпечної шкарпетки.

У разі балеток він дуже обмежений. Наприклад, якщо вам доведеться весь вечір провести на підборах, та ще й танцювати, то з яким полегшенням після закінчення заходу можна дістати з сумочки компактні, практично невагомі балетки і надіти їх на гудячі ноги, щоб дістатися до будинку!

Або перевзутися в машині на час довгої поїздки. Та хіба мало в житті буває ситуацій, коли потрібно ненадовго розвантажити ноги! Але у випадку з балетками робити це можна тільки періодично. І довгі піші прогулянки — зовсім не підходить для їх носіння випадок.

Для здоров’я нашого опорно-рухового апарату взуття має таке ж суттєве значення, як автомобільні шини для безпечної їзди. Як не поїдеш далеко на спущених шинах, так і довго не проходиш безкарно на плоскій підошві з безформним верхи. На сьогоднішній день ортопеди всього світу дружно поставили балетки на сумне перше місце за потенційною небезпекою для здоров’я. А якщо ми прислухаємося ще і на думку більшості чоловіків, то почуємо, що до всього іншого, це ще й просто негарно.

Залишити коментар