Чи можна вагітним літати на літаку на ранніх термінах?

Вагітність – радісний і хвилюючий період у житті кожної жінки. Деякі представниці слабкої статі ведуть себе надто активно в цей час, постійно переміщаючись з одного куточка планети в інший. Сьогодні ми обговоримо, чи можна вагітним літати на літаку. Уважно вивчимо правила безпеки та можливий ризик.

Вагітність і переліт: є небезпека?

Як відомо, під час виношування плоду організм жінки зазнає колосальних навантажень. Одні сильно хвилюються, постійно переживають за майбутнього малюка, та й зайвий раз бояться перебувати в місцях великого скупчення людей.

А ось інші, навпаки, ведуть занадто активний спосіб життя. Вони прекрасно розуміють, що поява на світ первістка круто змінить їх життя, тому подивитися світ, побудувати кар’єру і погостювати у родичів потрібно до розродження. Якщо вам належить далеку подорож, пов’язане з авіаційним перельотом, необхідно попередньо заручитися підтримкою лікуючого акушера-гінеколога і пройти повноцінне обстеження.

Багато майбутніх мам цікавляться, чи можна вагітним літати на літаку на ранніх термінах. Профільні лікарі дадуть відповідь на це питання одноголосно: у першому триместрі від подорожі на літаку потрібно відмовитися. Це зовсім не примха. Природою так закладено, що саме до 12 тижня закладаються життєво важливі органи і системи майбутньої дитини. Будь-який стрес і зовнішні негативні фактори можуть стати причиною розвитку патології, що небажано для дитини. По можливості відкладіть переліт до другого триместру.

Нерідко акушери-гінекологи чують від своїх пацієнток ще одне питання: «чи Можна вагітним літати на літаку в другому триместрі?». Багато лікарів дотримуються думки, що на літаку найкраще літати в період з 14 по 28 тиждень виношування плоду. Такий термін вагітності вважається оптимальним для авіаційного перельоту, але тільки за умови, що у вас до цього немає протипоказань.

Коли на літаку літати не можна?

Практично всі авіакомпанії висувають свої вимоги щодо перельоту вагітних жінок. Наприклад, французькі перевізники не обмежують права майбутньої мами в перельоті. Вони не вимагають довідок. А ось більшість вітчизняних і зарубіжних авіакомпаній все-таки обмежують можливість жінки в положенні літати на літаку.

По-перше, за тиждень до перельоту майбутня мама повинна пройти повноцінне обстеження та отримати спеціальну довідку. В медичному документі проставляють позначку, що жінці переліт не протипоказаний. Також перед перельотом обов’язково потрібно підписати спільно з авіакомпанією документ, в якому ви берете на себе повну відповідальність за власне здоров’я і стан своєї дитини.

Профільні лікарі категорично забороняють польоти в таких випадках:

 • Якщо термін виношування плоду складає менше 12 тижнів. У цей період, як уже говорилося, формуються всі системи органів, а при перепаді рівня тиску, а також під впливом стресу може статися викидень або розрив плодового міхура.
 • Коли в майбутньої мами діагностовано судинні порушення, наприклад, дистонія або варикоз. У такому разі стан може погіршитися під час перельоту, ще й з урахуванням того, що в період вагітності багато патологічні недуги загострюються.
 • При наявності загрози викидня у разі розвитку гестозу або інших патологій у плоду.
 • Якщо строк вагітності перевищує 28 тижнів. Переліт може стати своєрідним каталізатором і спровокувати передчасне розродження. Незважаючи на те, що на борту літака є лікар, неонатологів і спеціальної апаратури там немає.

Якщо в анамнезі майбутньої мами було передчасне розродження, то лікарі не рекомендують літати на літаку в останньому триместрі. Окремим протипоказанням є багатоплідна вагітність. У такому випадку жінці краще відкласти подорож на літаку на більш пізній період.

Яка небезпека може підстерігати при перельоті?

Незважаючи на те що багато профільні лікарі не радять майбутнім мамам літати на літаку, деякі лікарі все-таки не бачать ніяких протипоказань до цього. Вони тільки можуть привести аргументи, які пояснять небезпека авіаційних перельотів. Ось деякі з них:

 • перепади рівня тиску;
 • нестача кисню;
 • порушення згортання крові;
 • вплив сонячної радіації.

Перепади тиску найбільш відчутні в період зльоту і посадки. Якщо ви вперше плануєте переліт, краще відмовтеся під час вагітності від такого стресу. Особливо це стосується представниць слабкої статі, які бояться висоти.

На висоті польоту в літаку відчутний брак кисню. Вагітні жінки відчувають це гостро. Цей фактор має негативний вплив на плід, оскільки може призвести до кисневого голодування, яке в медичній практиці іменується гестозом.

Під час перельоту жінці доведеться постійно сидіти. Незручне становище провокує застій крові в нижніх кінцівках, і в зв’язку з цим можуть розвиватися судинні патології.

Окрему увагу приділимо радіації. Існує думка, що на висоті польоту захисний шар набагато менше, ніж на землі, тому люди, що знаходяться в літаку піддані радіаційному впливу. Вчені провели на цей рахунок чимало досліджень і прийшли до висновку, що доза радіаційного опромінення, одержувана за 7 годин трансатлантичного перельоту, в 2,5 рази менше в порівнянні з рентгенологічної діагностики.

Поради майбутнім мамам

Іноді в житті трапляються такі ситуації, коли відкласти подорож на літаку під час виношування плоду просто неможливо. У такому випадку жінці потрібно ретельно підготуватися до перельоту. Уважно вивчіть короткий посібник перед польотом на літаку:

 • За сім днів до запланованого польоту пройдіть обстеження і проконсультуйтеся з профілюючих лікарем.
 • Попередньо ознайомтеся з вимогами обраної авіакомпанії, при необхідності вам потрібно отримати медичну довідку, що підтверджує стан вашого здоров’я, термін виношування плоду, а також відсутність патологій або хронічних недуг.
 • Купуйте квиток заздалегідь і краще скористайтеся послугами професійних і відомих перевізників. Літати під час вагітності бажано в бізнес-класі, оскільки там зручніше і просторіше крісла.
 • Перед зльотом і посадкою не забудьте пристебнути ремінь безпеки. Протягнути його потрібно під животом.
 • Заздалегідь подбайте про придбання додаткових подушок. Ви повинні відчувати себе максимально комфортно.
 • Щоб уникнути порушення кровообігу в нижніх кінцівках, надіньте компресійну білизну.
 • Під час польоту пийте більше рідини. Від кави та інших напоїв, що містять кофеїн, профільні лікарі радять відмовитися.
 • Одягайте тільки просторий і зручний одяг, що не буде сковувати рухи і викликати роздратування.
 • Під час перельоту зніміть взуття.
 • Покладіть в сумку або кишеню документи, обмінну карту і довідку. Можете вказати номер телефону близької людини, групу крові та термін виношування плоду. Особливо це стосується жінок, які подорожують одні.

А як щодо поїзда?

Нерідко жінки цікавляться, чи можна вагітним їздити на поїзді. Особливих протипоказань до подорожі на такому виді транспорту не існує. Але ви повинні врахувати термін виношування плоду і його фізіологічний стан. Попередньо проконсультуйтеся з профілюючих лікарем.

Кілька порад допоможуть вам полегшити подорож в поїзді:

 • купуйте квитки в спальний вагон або купе;
 • уникайте протягів;
 • беріть з собою домашню їжу;
 • пийте більше рідини;
 • щоб освіжитися, використовувати термальну або міцелярно воду;
 • частіше гуляйте по вагону, щоб уникнути порушення кровообігу;
 • заздалегідь поговоріть з провідником про присутність лікаря в поїзді, а також про найближчому медпункті.

Який вид транспорту вибрати для подорожі під час вагітності, вирішувати виключно вам. Не забудьте обов’язково проконсультуватися з лікарем фахівцем. Невідчутні вами зовнішні фактори можуть стати причиною розвитку патологій плоду. Запам’ятайте одне правило: у першому триместрі ми не подорожуємо. Майбутній мамі потрібен абсолютний спокій в цей період. Будьте здоровими!

Залишити коментар