Болять м’язи спини – причини подібного стану

Під людської спиною прийнято розуміти задню поверхню тіла від попереку до шиї.

У цій області розташовано безліч м’язів, функції яких:

 • підтримка, розтягнення і обертання хребта;
 • рух ребер

Основні м’язи спини можна класифікувати за такими групами:

 1. Верхній відділ. Основоположна в цьому м’язовому комплексі – трикутна трапецієвидна м’яз. Вона починається від основи черепа, кріпиться до лопатці з одного боку і ключиці – з іншого, проходить по всій довжині спини. Це поверхнева м’яз, під нею знаходяться ще три внутрішні: м’яз, що піднімає лопатку, а також мала і велика ромбовидна м’яз, які прикріплюють лопатку до хребта.
 2. Середній відділ. Найбільший мускул цього відділу спини називається різноманітна. У крижів вона має форму віяла, а потім звужується і кріпиться до плечової кістки у верхній частині.
 3. У нижньому відділі спини розташовуються м’язи, які відповідають за прямоходіння – вони проходять уздовж хребта. Вони підтримують нирки, забезпечують стійкість хребетного стовпа, формують необхідний вигин.

Також м’язовий каркас можна розділити на наступні групи:

 • глибокі – поперечно-остисті, тришарові: позиціонери, мультифидус і полуостистые м’язи, які знаходяться вже майже під шкірою;
 • поверхневі – вже описана найширший м’яз нижньої частини спини, квадратна – попереку, згиначі-розгиначі хребта і складний комплекс трапецієподібних м’язів.

Оскільки на спину людину припадає підвищений обсяг навантаження, то скарги на те, що вона болить, лікарям доводиться чути часто. До якого лікаря звертатися, якщо болять м’язи спини? Що робити, якщо біль підкралася зненацька

Болять м’язи спини

Через біль у спині «відповідають» терапевти, неврологи, хірурги і навіть ортопеди. Все залежить від характеру болю, від її характеристики і від того, в якій зоні спини знаходиться проблемне місце.

Іноді біль має відбитий характер, і спина болить через іннервації внутрішніх органів.

Якщо розглядати тільки м’язові болі, то найбільш частими їх причинами бувають:

 • перенапруження;
 • хвороби опорно-рухової системи в цілому і хребта зокрема: спондиліт, хвороба Бехтерева, протрузії – міжхребетні грижі;
 • міозит;
 • артрит;
 • артроз;
 • травми;
 • захворювання внутрішніх органів.

Спина може боліти через вроджених патологій, наприклад, коли одна нога коротша за іншу, є суглобові аномалії, плоскостопості та подібні дефекти. Саме тому не можна легковажно ставитися до болів в спині і займатися самолікуванням, розтираючи себе зігріваючими засобами або без кінця роблячи масаж. Подібне нехтування власним здоров’ям тільки погіршить стан і може призвести до розладів нервової системи, порушення функцій нирок, інших внутрішніх органів і навіть часткової паралізації.

Чому виникають болі в спині

При перенапруженні виникає м’язова втома, виробляється молочна кислота. М’язи набрякають, тверднуть, з’являється набряк. Якщо провести пальцем уздовж хребта, можна відчути надутий бугор. Якщо дати собі відпочити, то біль пройде сама по собі через кілька днів.

Не слід думати, що перенапруження може бути викликано тільки підвищеним фізичним навантаженням. Його може спровокувати незручна поза під час сну або постійне положення сидячи.

Найбільш часто зустрічається захворювання хребта – остеохондроз. В хребетному стовпі відбуваються дегенеративні зміни, і організм намагається перерозподілити навантаження, щоб зменшити тиск на нервові волокна і усунути больовий синдром. Оскільки навантаження перерозподілена, м’язи, на які не повинні бути задіяні, перенапружуються, вже самі тиснуть на хребет і сприяють загостренню патологічних змін. Таким чином, розвивається спондиллит, є однією з найбільш болючих стадій остеохондрозу.

Дегенерація хребта провокує утворення міжхребцевих гриж – протрузій. Під час даного захворювання затискаються нервові корінці.

При впровадженні або активуванні інфекційного агента розвивається ще одне м’язове захворювання – міозит. «Поштовхом» до гострого болючого процесу є зниження імунітету, викликаного загостренням стану, впливом зовнішніх чинників – наприклад, переохолодження, нового інфекційного процесу.

Інфекційний агент викликає також дуже хворобливе явище – міжреберну невралгію. Під час неї біль настільки гостра, що пацієнти не можуть забути про неї ні на хвилину.

Якщо інфекцію не знищити, м’язи можуть атрофуватися.

Артрит і артроз є хворобами суглобів, але при їх появі людина намагається прийняти зручне положення, щоб зменшити хворобливість. Навантаження на мускулатуру стає неприродною, а м’язова втома призводить до перенапруження.

Будь-які механічні травми можуть викликати сильну болючість, і навіть надриви м’язів спини.

Частий симптом при захворюванні внутрішнього органу – набряк в постраждалій області. Збільшені органи починають тиснути на навколишні тканини, защемляя проходять в них нерви.

При захворюваннях гінекологічної та сечовидільної систем м’язова біль виникає в поперековому відділі хребта, при запальних процесах травних органів біль може бути точкового та оперізувального характеру.

Відчуття, що «коле і ріже» між лопатками, може бути симптомом захворювань дихальної системи.

Загальні рекомендації, якщо болить спина

Якщо захворювання виникло раптово, то самостійні дії повинні бути наступними:

 • потрібно забезпечити стан повного спокою – ніякого масажу, поки не зникне хворобливий ефект;
 • якщо характер болю відомий, можна випити знеболююче;
 • спазмолітик типу «Но-шпи» не допоможе, треба ліки з ефектом препарату;
 • потрібно постаратися уникати переохолодження.

Якщо стан гостре, необхідно викликати «швидку». У цей час не можна пити ніяких препаратів, що знімають біль – інакше буде важко поставити діагноз.

Не слід затягувати з візитом до лікаря. Будь-які болі в спині можуть бути симптомом небезпечного захворювання або стану.

Залишити коментар