Щеплення від краснухи: коли роблять, скільки разів?

Основна мета вакцинації проти краснухи – виключити можливість зараження жінок при вагітності, інакше високий ризик того, що дитина народиться з вродженою патологією або мертвим. В результаті ураження плода можуть розвинутися сліпота, глухота, порок серця, розумова відсталість, запалення печінки. Коли роблять щеплення від краснухи?

Хвороба і ризик зараження краснухою

Краснуха – вірусне захворювання, що розповсюджується повітряно-крапельним шляхом. Інфіковані стають заразними за один тиждень до появи висипки. Крім того, приблизно в половині випадків захворювання відбувається безсимптомно або з дуже незначними ознаками хвороби. Тоді її можна розпізнати лише за допомогою лабораторних досліджень, оскільки висип легко сплутати з симптомом інших захворювань.

Коли хвороба спалахнула, можуть бути полегшені тільки її симптоми, лікування самої патології не представляється можливим. У дорослих краснуха відносно часто викликає болю в суглобах. У дуже рідкісних випадках можуть виникати порушення згортання крові або енцефаліт. При захворюванні нещеплених вагітних жінок протягом перших восьми тижнів гестації у 90% випадків у дитини розвивається синдром вродженої краснухи з серйозними ускладненнями.

Чи потрібно робити щеплення від краснухи? Єдиний захист від інфекції – щеплення. Після першої вакцинації проти краснухи ступінь захисту від інфікування підвищується до 95%. Саме тому схема вакцинації включає повторну імунізацію, після якої захист близька до 100%, і по всій ймовірності, триває все життя.

До складу щеплення від краснухи входять ослаблені патогени — віруси, а це дозволяє говорити про неї, як про живу вакцину. Слід враховувати, що вона дуже чутлива до температури, тому тривале зберігання поза холодильника може зробити його неактивним.

Куди роблять щеплення від краснухи? Вакцину вводять під шкіру або внутрішньом’язово передпліччя або сідницю. Після ін’єкції людський організм виробляє антитіла проти вірусу.

Існує два види імунізації:

 • Активна, яка забезпечує тривалий захист високої якості.
 • Пасивна, коли вводяться готові антитіла у вигляді імуноглобуліну, покликані запобігти початок захворювання або, принаймні, пом’якшити його перебіг.

Пасивна імунізація забезпечує нетривалу захист. Найчастіше її проводять у вагітних жінок, які мали контакт з хворими на кір.

Щеплення проти краснухи: коли робити і скільки разів?

Імунізацію проводять у два етапи, після чого буде забезпечено ефективний захист від захворювання. Як правило, щеплення від краснухи роблять разом з вакцинацією проти епідемічного паротиту і кору:

 • Первинну вакцинацію у відповідності з графіком імунізації здійснюють по досягненні дитиною віку 11-14 місяців.
 • Другу щеплення роблять не раніше, ніж через місяць після першої, і не пізніше двох років.

За великим рахунком, підліткам і дорослим щеплення можна зробити в будь-який час, але рекомендується як можна швидше. У дорослих, які не пройшли імунізацію для профілактики краснухи або зробили тільки одне щеплення, безумовно великий ризик захворіти на кір або свинкою. У всякому разі, молоді дівчата, які не були щеплені повторно згідно з графіком імунізації або взагалі залишилися без вакцинації від кору, епідемічного паротиту та краснухи, повинні пройти процедуру до досягнення статевої зрілості, тобто у віці не старше 13 років.

На даний момент щеплення від краснухи стосується обох статей, що максимально сприяє запобіганню поширення захворювання і зменшує ризик народження у жінок, які не пройшли імунізацію, дітей з вадами розвитку.

Які є протипоказання і побічні дії?

Вакцинація протипоказана в таких випадках:

 • При розвитку серйозної хвороби, що супроводжується високою температурою тіла.
 • В разі проблем з імунним захистом організму або при прийомі ліків, які пригнічують імунітет.
 • При аутоімунних захворюваннях.
 • У разі ВІЛ-інфекції.
 • При наявності ракових захворювань.
 • Після переливання крові або введення ліків, що містять антитіла.
 • Під час вагітності. Після вакцинації слід уникати зачаття у період до чотирьох тижнів. Але у випадку якщо проведена ненавмисна вакцинація, це не є причиною для переривання вагітності.
 • Людям з алергією на яєчний білок до того, як планується вакцинація, слід проконсультуватися з лікарем.

Можливі побічні явища

Як правило, вакцинація переноситься добре. Однак можуть мати місце побічні ефекти від дії щеплення. Найчастіше в місці ін’єкції виникають незначні реакції у вигляді почервоніння, припухлості або невеликого затвердіння, які зазвичай зникають самі по собі через певний час після щеплення.

Крім того, ослаблені, але життєздатні патогени, які містяться в щеплення проти вірусу краснухи, приблизно на протязі від одного до двох тижнів можуть викликати незначне підвищення температури тіла, суглобові болі, збільшення лімфатичних вузлів, особливо в шийної області, а також висипання на шкірі. Такі побічні явища зустрічаються приблизно у двох з 100 вакцинованих.

Дуже рідко проявляються такі побічні ефекти, як алергія або тимчасове зменшення в крові кількості тромбоцитів. У підлітків і дорослих спостерігались більш стійкі запалення суглобів.

Спільна вакцинація проти краснухи, кору та паротиту може викликати тимчасовий набряк привушної залози і невелику висип. При цьому патогени вірусу, що містяться у вакцині, не є заразними і не можуть передаватися іншим особам.

Захист від краснухи особливо актуальна для людей обох статей з підвищеним ризиком зараження. У першу чергу це стосується вихователів дитячих садків, вчителів, медсестер та лікарів, а також школярів і студентів. У разі виявлення хворих карантинні заходи проти ризику поширення краснухи в дитячих садках або школах повинні продовжуватися не менше десяти днів.

Залишити коментар