Болить піднебіння у роті: причини і лікування

Наш рот піддається дії різних факторів, таких як частинки їжі або мікроорганізми, для яких ідеальний клімат — тепле і вологе середовище. І незважаючи на захисну слизову оболонку порожнини рота, ми не застраховані від різних запальних її змін. Отже, болить небо у роті: причини і лікування.

Можливі захворювання і причини болю в піднебінні

Небо — це верхня внутрішня поверхня порожнини рота. Передня частина або тверде піднебіння формується з верхньої щелепної і піднебінної кістки. Слизова оболонка порожнини рота в цій частині нерухома. Задня частина складається з м’якого неба і розташованого в центрі язичка, сформованих з сполучної тканини і м’язів. На відміну від передньої частини, м’яке піднебіння рухливе. Під час ковтання воно натягується вгору, у результаті чого ротова порожнина ізолюється від носоглотки і їжа не потрапляє в ніс.

Роздратування неба провокують різні причини, наприклад, куріння тютюну або зубні протези, які, як правило, злегка натирають місце посадки і створюють почервоніння.

Найчастіше небо болить при ковтанні з відносно нешкідливим причин. У багатьох випадках, наприклад, із-за гарячої їжі або напоїв, відбувається опік мови або чутливої слизової оболонки неба. В результаті з’являються почервоніння, набряк, невеликі пухирі і сильні болі, які, як правило, локалізуються в передньої частини твердого піднебіння.

Болі інфекційної природи

Різні інфекційні захворювання можуть бути спусковим механізмом для хворобливих симптомів неба, наприклад, грип, запалення мигдаликів або тонзиліт. Біль у небі також можуть бути супутнім ознакою такого захворювання, як мононуклеоз, або гострого запалення грибкової інфекції.

При гострому перебігу тонзиліту або занадто пізно розпочатої терапії може утворитися ускладнення у вигляді абсцесу. Тоді запалення поширюється з мигдаликів у навколишнє сполучну тканину, викликаючи накопичення гною. Відбувається сильне набрякання і нерівномірне випинання переднього піднебіння, що часто призводить до виникнення дискомфорту або болю.

Ще однією можливою причиною є фарингіт, який представляє собою найбільш поширене захворювання в області горла, носа і вух. Фарингіт характеризується гострим болем у горлі при ковтанні, яка поширюється по всій порожнини рота і, відповідно, може привести до хворобливих відчуттів в небі.

Невралгія

Різні види болю може викликати невралгія, наприклад, глоссофарингеальная. Симптомами захворювання є напади болю в горлі, небі, мові, які віддаються частково в зовнішній слуховий прохід. Характер болю в основному різкий, пекучий. Відбуваються вони спонтанно або після вживання холодних напоїв, жувальної гумки, при позіханні або кашлі.

Причина невралгії – стиснення нерва під тиском артерії. Більш рідко її викликають пухлини, запальні зміни або пошкодження нервів.

Алергічний риніт

Ще однією можливою причиною болю в небі виступає алергічний риніт. Це запальне захворювання носа, яке може носити сезонний або хронічний характер. Найбільш поширеними тригерами алергії є пилок, пилові кліщі, лупа тварин, спори цвілі, продукти, що містять гістамін, такі як твердий сир, помідори, морепродукти, копченості та ін

Алергічний риніт провокує набряк слизової оболонки носа, постійне чхання та інтенсивний свербіж в очах і вухах, а це часто призводить до больових відчуттів в небі.

Причини стоматологічного характеру

Зубний біль може поширюватися на всю порожнину рота і зіва і, таким чином, переходить на небо. Тут до уваги беруться дуже різні причини. До найбільш поширених відносяться:

  • карієс;
  • запалення ясен, гінгівіт;
  • бактеріальна інфекція зуба, періодонтит.

Рак неба

Рідше причиною болю неба може бути злоякісна пухлина в ротовій порожнині. Ураженню піддаються губи, дно порожнини рота, язика, ясен, щоки, тверде небо або передня поверхня м’якого. Перші ознаки раку можуть представляти безболісні ураження ротової порожнини, тому вони завжди повинні бути оглянуті лікарем в якості запобіжного заходу.

Що допоможе усунути біль?

Чому болить верхнє небо у роті, ми з’ясували, а як будемо лікувати? З усього сказаного вище випливає висновок, що для позбавлення від болю необхідно усунути її причину, тобто терапії підлягає основне захворювання.

Як лікувати небо у роті, якщо воно болить? У багатьох випадках причини симптому відносно нешкідливі, такі як респіраторна інфекція або подразнення слизової оболонки порожнини рота гострою їжею, гарячою кавою і т. д. Відповідно, біль зазвичай проходить сама по собі через кілька днів і не вимагає спеціального лікування.

Однак з допомогою домашніх засобів або альтернативних методів терапії можна полегшити больові відчуття:

  • при опіку ефективним буде охолодження порожнини рота кубиком льоду, по можливості з додаванням ромашкового настою;
  • після охолодження для полоскань підходить розчин теплої води і декількох крапель олії чайного дерева;
  • до загоєння слід утримуватися від гострої, кислої, грубої та гарячої їжі;
  • болі в горлі, пов’язані із застудою, допоможуть полегшити такі домашні засоби, як обгортання шиї, регулярне полоскання розчином шавлії і ромашки;
  • при алергії слід виключити контакт з алергенами і скористатися антигістамінними засобами.

Скарги на болі в небі можуть ставитися до ряду захворювань, що потребують своєчасного та належного лікування, щоб уникнути будь-якого ризику ускладнень. Таким чином, конкретні процедури розглядаються після діагностування причини і можуть включати в себе різні препарати і терапевтичні заходи.

Залишити коментар